Зміцнення медійної законодавчої бази – серед тем 23-го саміту Україна – ЄС

12 жовтня 2021 р. у спільній заяві за підсумками 23-го саміту Україна – Європейський Союз наголосили на важливості зміцнення незалежних ЗМІ та медійної нормативно-правової бази.

«Ми визнали важливість подальшого зміцнення співробітництва для протидії гібридним загрозам та боротьби з дезінформацією. ЄС і надалі підтримуватиме стійкість України, зокрема шляхом зміцнення незалежних ЗМІ та відповідної нормативно-правової бази, а також обміну найкращими практиками щодо свободи ЗМІ та медіаграмотності, стратегічних комунікацій та підтримки українських ініціатив у боротьбі з дезінформацією», – йдеться у заяві.

Відповідно до Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, Україна має зобов’язання наблизити українське законодавство до законодавства ЄС у аудіовізуальній медійній сфері, зокрема до  Директиви про аудіовізуальні медіапослуги. Це зобов’язання досі невиконане.

Директива передбачає обмеження поширення шкідливого контенту, зокрема що стосується дітей, поступове підвищення доступності медіасервісів для осіб з інвалідністю за допомогою пропорційних заходів, регулювання платформ спільного доступу до відео, вимоги до поширення комерційних повідомлень, гарантування права на відповідь у разі поширення про особу недостовірних фактів, посилення незалежності та автономності регуляторного органу у сфері аудіовізуальних медіа, зобов’язання держави просувати та вживати заходів із розвитку навичок медіаграмотності, заохочення співрегулювання та сприяння саморегулюванню медіа через кодекси поведінки тощо.

Окрім того, Україна як учасниця Ради Європи також зобов’язана дотримуватися її стандартів.

На додаток до виконання міжнародних зобов’язань, в Україні вже давно назріла необхідність оновлення застарілого національного законодавства в аудіовізуальній сфері, щоб відповідати вимогам сучасного інформаційного та медійного середовища.

Тому важливо прийняти новий закон про медіа, який би посилив незалежність та ефективність Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, забезпечив законодавчі умови для створення і функціонування мовлення громад, запровадив прості реєстраційні процедури для суб’єктів у сфері медіа, які не підлягають ліцензуванню за конкурсом тощо.

Також приведення національного законодавства в аудіовізуальній сфері у відповідність до законодавства ЄС надасть більше можливостей для підтримки культурного та творчого секторів в Україні в рамках програми «Креативна Європа», що фінансується Європейським Союзом. Зокрема український медіабізнес отримає розширені можливості щодо фінансування спільних творчих проєктів у додаткових 10 напрямах підпрограми «Медіа» після прийняття нового аудіовізуального законодавства.

Проєкт «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні» надав консультації міжнародних та національних експертів, а також сприяв проведенню ґрунтовних громадських і експертних обговорень в процесі розробки нового медійного законодавства в Україні.

Взято з сайту Офісу Ради Європи в Україні.

Мітки: Мітки