Які права мають засуджені? – презентація Правого порадника в межах спільного проєкту ЄС та Ради Європи

17 вересня 2021 р. в Києві відбулась презентація Правового порадника для засуджених до позбавлення волі, створеного в межах Спільного проєкту «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні» (SPERU) національним консультантом Проєкту Костянтином Автуховим.

Участь у презентації взяли представники Міністерства юстиції, Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, Центру пробації України, Офісу уповноваженого з прав людини, Офісу Генерального прокурора, Офісу Ради Європи в Україні, проєкту NORLAU, Міжнародного комітету Червого хреста, правозахисних організацій тощо.

Під час заходу спікери неодноразово наголошували, що рівень дотримання прав людини в установах виконання покарань є індикатором дотримання прав людини у суспільстві загалом. Підвищення обізнаності засуджених про їхні права та надання їм прикладів та інструментів реалізації цих прав сприятиме гуманізації пенітенціарної системи України.

«Посібник – це дуже практична річ. Права людини, особливо в місцях несвободи, дуже вразливі. Це допоможе їх захищати, якщо людина буде добре обізнана практичними порадами і відповідями на дуже конкретні запитання. Посібник містить не лише поради, але й зразки документів, необхідних засудженим. Це означає, що засуджені стають ближче не лише до ознайомлення зі своїми правами, але і до реалізації боротьби за свої права. Я сподіваюсь, що це покаже свої результати», – зауважила Олена Висоцька, заступниця Міністра юстиції України.

Порадник зрозумілою мовою дає відповіді на практичні запитання засуджених, наприклад, чи зобов’язані засуджені працювати в колонії, як оплачується робота на підприємстві установи виконання покарань, які є можливості отримання медичної допомоги, які є обмеження на посилки та передачі, скільки побачень дозволено, як можна ув’язненим користуватись Інтернетом, що і як можна купувати в колонії тощо.

Вахаг Мурадян, заступник голови Офісу Ради Європи в Україні, зазначив, що Україні важливо дотримуватися рекомендацій, наданих Європейським комітетом з питань запобігання катуванням, наприклад, щодо умов утримання засуджених та ув’язнених, а також виконувати рішення Європейського Суду з прав людини. Окрім того, Вахаг Мурадян зазначив, що підвищення поінформованості засуджених про їхні права є важливим елементом реалізації пенітенціарної реформи в Україні, а Порадник, є одним із інструментів донесення до засуджених правових знань. Також він додав: «Якщо суспільство опікується правами засуджених, то це означає, що уряд в країні дотримується політики, орієнтованої на забезпечення прав людини».

Метою Порадника зокрема є систематизувати інформацію про найважливіші права засуджених, довести доступною мовою зміст прав засуджених до позбавлення волі, створити сприятливий клімат в установі виконання покарань, коли і засуджені, і співробітники мають однакові уявлення про права засуджених.

Посібник є корисним не лише засудженим до позбавлення волі, але й співробітникам установ виконання покарань, моніторам, правозахисникам, контролюючим органам, науковцям та законодавцям.

Ольга Деркач, керівниця Спільного проєкту «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні» (SPERU), зазначила, що Проєкт оприлюднив електронну версію Порадника  на сайті Офісу Ради Європи в Україні, а також  надрукував 500 примірників задля розповсюдження їх в установах виконання покарань. За потреби посібник будуть доопрацьовувати та додруковувати, щоб забезпечити якомога ширше охоплення серед засуджених.

Сергій Гречанюк, начальник Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, запевнив, що Порадники будуть доставлені до місць позбавлення волі та розповсюджені серед засуджених.

Довідкова інформація:

Правовий порадник для засуджених до позбавлення волі створено на запит та у співпраці з Департаментом з питань виконання кримінальних покарань на основі Правового порадника для засуджених до позбавлення волі від 2016 року, опрацьованого в рамках впровадження проєкту «Подальша підтримка пенітенціарної реформи в Україні».

Спільний проєкт «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні» покликаний сприяти покращенню менеджменту в’язниць, який би відповідав стандартам дотримання прав людини, а також подальшому розвитку реабілітаційного підходу до правопорушників.

Взято з сайту Офісу Ради Європи в Україні.

Мітки: Мітки