ВРП: Принцип формування ВККСУ, запропонований законопроєктом № 3711-д, відповідає міжнародним стандартам

Нестача суддів, що здійснюють правосуддя, та дефіцит кадрів у судах є основною проблемою судової гілки влади та держави, яка потребує невідкладного вирішення. Адже внаслідок припинення повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України зупинені кадрові процедури, що негативно впливає на роботу судової системи.

На цьому наголошено у консультативному висновку ВРП щодо законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України» № 3711-д.

Метою законопроєкту є приведення положень законодавства України у відповідність до рішень Конституційного Суду України № 2-р/2020 та № 4-р/2020, відновлення роботи ВККСУ, вдосконалення процедури її формування та діяльності. Згідно з пояснювальною запискою доопрацьований у Комітеті законопроєкт, крім позиції Конституційного Суду України, враховує також застереження, висловлені Венеційською комісією щодо окремих положень Закону № 193-ІХ, пропозиції і зауваження Венеційської комісії щодо законопроєкту № 3711, наведені у Висновку № 999/2020, а також спільні рекомендації, надані Програмою USAID «Нове правосуддя» та Проєктом ЄС «Право-Justice».

Варто зазначити, що у доопрацьованому законопроєкті в цілому враховані пропозиції Вищої ради правосуддя, які висловлювались у консультативних висновках, затверджених рішеннями Ради від 30 червня 2020 року № 2012/0/15-20 та від 8 грудня 2020 року № 3404/0/15-20.

Вища рада правосуддя схвалює принципи формування ВККСУ, відповідно до яких Комісія складається із шістнадцяти членів, вісім з яких призначаються із числа суддів або суддів у відставці. На думку ВРП, запропонований законопроєктом підхід, згідно з яким у складі органу щонайменше половина суддів, які обрані суддями, заслуговує на підтримку з огляду на положення Європейської хартії про статус суддів та Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов’язки.

Законопроєктом передбачено, що Конкурсна комісія з питань доброчесності є допоміжним органом Вищої ради правосуддя для проведення першого етапу конкурсу та сприяння ВРП у підготовці рішень з питань призначення на посади членів ВККСУ. Суб’єктами формування Конкурсної комісії є Рада суддів України, Рада прокурорів України, Рада адвокатів України, Національна академія правових наук України. «Така конструкція не є випадковою, вона фактично відтворює ту модель, яка була запропонована Законом України «Про Вищий антикорупційний суд», яким визначено, що Громадська рада міжнародних експертів сприяє Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, виконує дорадчі роль і функцію», – зазначено у висновку ВРП.

Водночас положення законопроєкту про те, що перший склад Конкурсної комісії формується з трьох осіб із числа суддів або суддів у відставці, запропонованих Радою суддів України, та трьох осіб із числа міжнародних експертів, запропонованих міжнародними та іноземними організаціями, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції, ВРП вважає компромісними. Проєктом передбачено, що у разі ненадання міжнародними організаціями у двадцятиденний строк кандидатур до складу Конкурсної комісії їх пропонуватимуть Рада прокурорів України, Рада адвокатів України, Національна академія правових наук України.

Вища рада правосуддя висловила пропозиції до вказаного законопроєкту. Зокрема, Рада вважає за необхідне передбачити, що методологія оцінювання професійної компетентності кандидатів, показники відповідності критеріям такого оцінювання та засоби їх встановлення, а також методологія оцінювання доброчесності кандидатів, показники відповідності критеріям такого оцінювання та засоби їх встановлення мають бути відображені в єдиному положенні про проведення конкурсу, яке затверджуватиме ВРП. На думку ВРП, Конкурсна комісія з питань доброчесності під час опрацювання проєкту зазначеного положення має виконувати дорадчу функцію.

Вища рада правосуддя в цілому підтримує проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України» з урахуванням висловлених пропозицій.

Взято з сайту Судової влади України.

Мітки: Мітки