Суддя ВС Іван Міщенко розповів про практику застосування касаційних фільтрів у господарському процесі

Національна асоціація адвокатів України за ініціативою Комітету з аграрного, земельного та довкілевого права розпочала серію зустрічей із представниками суддівського корпусу з метою популяризації правових знань у галузі аграрних та земельних правовідносин. 

19 лютого 2021 року в онлайн-режимі відбулося обговорення процесуальних аспектів під час подання касаційної скарги на прикладах земельних спорів. Спікером заходу був суддя судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Іван Міщенко. Він детально проаналізував нові процесуальні фільтри відповідно до Господарського процесуального кодексу України та зупинився на проблемних питаннях, які постають у їх застосуванні. Крім того, на прикладі практичних кейсів щодо земельних спорів Іван Міщенко продемонстрував порядок застосування «касаційних фільтрів».

Як зазначив суддя КГС ВС, «фільтри» були прийняті без широкого обговорення як на рівні експертів, науковців та адвокатів, так і без системного залучення суддів Верховного Суду.

«Закон 460-IX був прийнятий 15 січня 2021 року, а набрав чинності вже 8 лютого, тобто менше ніж через місяць, що аж ніяк не сприяло якості касаційного перегляду. Відсутність обговорення або перехідного періоду, за який як учасники процесу, так і судді касаційної інстанції могли б опрацювати зазначені зміни, підготуватися до них, осягнути їхню мету та певну філософію, вплинула на господарський процес негативно. Запровадження «фільтрів» замість досягнення стабільності та єдності судової практики призвело до того, що Верховний Суд часто розглядає спір, який не розглядали суди ані першої, ані апеляційної інстанції, оскільки наведення касатором цілої низки судової практики вимагає аналізу цієї практики та її релевантності спору, хоча суди вказану практику не аналізували й не застосовували. Під великим питанням перебувають межі розгляду касаційних скарг з огляду на суперечливі та вкрай невдалі з точки зору юридичної техніки формулювання “фільтрів”», –підкреслив Іван Міщенко.

Під час виступу суддя КГС ВС також проаналізував помилки, яких припускаються учасники процесу при поданні касаційних скарг, і шляхи їх мінімізації.

Із презентацією судді судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності КГС ВС Івана Міщенка можна ознайомитися за посиланням.

Взято з сайту Верховного суду.

Мітки: Мітки