З огляду на судову практику, на сьогодні все більше почастішали випадки про встановлення факту проживання однією сім'єю із загиблим військовим.
З огляду на судову практику, на сьогодні все більше почастішали випадки про встановлення факту проживання однією сім'єю із загиблим військовим. Це здійснюється для того, щоб отримати одноразову грошову виплату відповідно до Порядку призначення допомоги призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 р. № 336 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17 березня 2023 р. № 239).
Прохання дивитися нижче приклади судової практики з даного питання.
1. Рішення Сихівського районного суду м. Львова від 30.06.2023 року у справі № 464/4806/22, яким встановлено факт проживання однією сім'єю із загиблим військовослужбовцем без реєстрації шлюбу.
Справа № 464/4806/22
пр.№ 2/464/47/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30.06.2023 Сихівський районний суд м.Львова
в складі: головуючого судді Горбань О.Ю.
секретаря судових засідань Ліщук Ю.П.,
за участю:
представника позивача Мартиневича О.А.,
представника третьої особи Міністерства оборони України Лесик-Гошко О.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, треті особи: Міністерство оборони України, приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу Зуєва Світлана Миколаївна, ІНФОРМАЦІЯ_8, ІНФОРМАЦІЯ_9, Сихівський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту соціальної політики Львівської міської ради, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум про встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу та визнання права власності, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернулась до суду з позовом про встановлення факту її проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу в період часу з 01.12.2011 по ІНФОРМАЦІЯ_1 з ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання права власності на частку автомобіля в порядку спадкування.
Позовні вимоги мотивує тим, що 29 травня1993 року уклала шлюб з ОСОБА_3 , від цього шлюбу народилось двоє дітей: син ОСОБА_2 , 1998 року народження, та дочка ОСОБА_4 , 1994 року народження. 25 серпня 2006 року шлюб внаслідок кризи у стосунках розірвано. Через деякий час у 2007 році сімейні стосунки між нею та ОСОБА_3 фактично поновлені, стали проживати за однією адресою як подружжя і з того часу не припинялись до загибелі ОСОБА_3 , який загинув при виконанні військового обов`язку по захисту Батьківщини ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зазначає, що до ІНФОРМАЦІЯ_1 вона з чоловіком продовжували постійно проживати разом з дітьми як сім`я, у них був спільний побут, спільний бюджет, вели спільне господарство, мали взаємні права та обов`язки характерні для сім`ї, весь час проводили разом, в тому числі в компанії друзів, спільно робили капітальний ремонт у квартирі за адресою АДРЕСА_1 , разом підбирали елементи інтер`єру та побутову техніку. У 2015 році за спільні кошти і за спільним рішенням придбали автомобіль. В лютому 2022 року ОСОБА_3 призваний в лави ЗСУ, та, вступаючи на військову службу, при заповненні усіх документів зазначав позивачку своєю дружиною, саме її, як дружину ОСОБА_3 , було повідомлено про його загибель та видано їй свідоцтво про смерть. Після смерті ОСОБА_3 була заведена спадкова справа. Крім неї, спадкоємцем, який прийняв спадщину, є відповідач, їх спільний син. До спадкової маси входить автомобіля CITROEN BERLINGO д.н.з. НОМЕР_1 . Від нотаріуса дізналась, що вона не може претендувати на спадщину, так як не перебувала з ОСОБА_3 в зареєстрованому шлюбі. Просить позов задовольнити.
Ухвалою судді від 02.11.2022 прийнято позов до розгляду, відкрите провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Відповідач ОСОБА_2 подав відзив на позов, в якому позов в частині встановлення факту проживання його батьків однією сім`єю без реєстрації шлюбу визнав. Зазначив, що йому тільки після смерті батька ОСОБА_3 стало відомо, що його батьки офіційно не були одруженими. В частині визнання за позивачкою права власності на автомобіля покладається на розсуд суду.
Відповідач Міністерство оборони України в особі представника О.Лесик-Гошко позов не визнав, зазначає, що позивачем не зазначено, в чому саме відповідач МОУ порушив права позивача. Крім того, для встановлення факту проживання чоловіка і жінки однією сім`єю без реєстрації шлюбу мають бути встановлені в сукупності всі ознаки, властиві для сім`ї, тобто, спільне проживання, спільний бюджет, спільний побут, взаємні права та обов`язки. Тому покази свідків не можуть бути достатнім доказом наявності всіх ознак, властивих для проживання однією сім`єю. Відомості про позивачку як про дружину загиблого ОСОБА_3 внесені до облікових документів військової частини на підставі застарілих відомостей військкомату, внаслідок чого безпідставно зазначені в наказах командира військової частини НОМЕР_2 . Просить в задоволенні позову відмовити.
В подальшому представником третьої особи Міністерства оборони України заявлено клопотання про закриття провадження у справі з тієї підстави, що справа повинна розглядатись в порядку адміністративного судочинства, так як правовою метою звернення позивачки до суду є підтвердження її певного соціального статусу, який надасть їй право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_3 .
Ухвалою суду від 08.12.2022 на підставі ч.1 ст. 53 ЦПК України залучено до участі у справі в якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору приватного нотаріуса ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8, ІНФОРМАЦІЯ_9, Сихівський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту соціальної політики Львівської міської ради, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.
Третя особа Сихівський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту соціальної політики Львівської міської ради подало письмові пояснення на позов, проти позову заперечила, вважає, що позивачем не надано достатніх доказів проживання однією сім`єю з ОСОБА_3 .
Ухвалою суду від 21.02.2023 підготовче провадження по справі закрите, призначено справу до розгляду по суті.
06.04.2023 представник відповідача О.Лесик-Гошко заявила клопотання про закриття провадження у справі, покликаючись на висновки, сформульовані у постанові Верховного Суду від 22.03.2023 у справі №290/289/22.
Ухвалою суду від 01.06.2023 суд повернувся до підготовчого провадження у справі.
Ухвалою від 09.06.2023 Міністерство оборони України виключено з числа відповідачів, залучивши як третю особу, закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 , будучи допитаною в якості свідка за її згодою, свій позов підтримала та показала, що познайомилась з ОСОБА_3 у віці 12 років, коли разом почали займатись спортом. У 18 років вирішили одружитись, про що повідомили батьків, і почали проживати після реєстрації шлюбу 29.05.1993 року у квартирі за адресою АДРЕСА_1 разом з батьками позивачки. Від шлюбу у них народилось двоє дітей, дочка 1994 року народження і син 1998 року народження. У 2006 році виникла певна криза в стосунках і після чергової сварки чоловік пішов жити до своєї матері, а позивач подала до суду позов про розірвання шлюбу, який був розглянутий без участі ОСОБА_3 , шлюб розірвано. ОСОБА_3 проживав у своєї матері близько півроку, проте, і в цей період часу на вихідні приходив до дітей і деколи залишався ночувати. Батьки позивачки бачили, що є якісь проблеми в стосунках позивачки та ОСОБА_3 , однак занадто не втручались, а про розірвання шлюбу їм взагалі не було відомо. Поступово відносини налагодились, позивач і ОСОБА_3 знову почали проживати разом, у 2007 році ОСОБА_3 організував поїздку разом з дітьми на відпочинок на море в м. Керч, перед цим купив портативну відеокамеру, якою в подальшому багато років знімалось сімейне відео. У 2011 році в розмові щодо повторного укладення шлюбу ОСОБА_3 відповів, що він і не розлучався, і вважає, що перебуває в шлюбі з позивачкою. З 1993 року і до 24 лютого 2022 року ОСОБА_3 , крім короткого періоду у 2006-2007 роках, постійно проживав без реєстрації з позивачкою, їх спільними дітьми та батьками позивачки у квартирі за адресою АДРЕСА_1 . Саме за цією адресою ОСОБА_3 у разі необхідності звертався у поліклініку, а потім і уклав договір із сімейним лікарем. Іншого житла у нього не було. Основні кошти для сім`ї заробляв ОСОБА_3 , який був будівельником і приватно займався проведенням будівельних та ремонтних робіт. Позивач також працювала, але більше заради самореалізації. ОСОБА_3 віддавав зароблені гроші позивачці, яка планувала і здійснювала поточні витрати сімейного бюджету. Починаючи з 2017 року розпочали робити ремонт у квартирі за адресою АДРЕСА_1 , який робили частинами по мірі можливості фінансування, багато видів робіт виконував самостійно ОСОБА_3 , окремо наймали електрика, плиточника, сантехніка. Разом підбирали та купували сантехніку, плитку, побутову техніку, на момент початку повномасштабного вторгнення РФ 24.02.2022 ремонт не був завершений в одній кімнаті. У 2015 році за спільні кошти у друзів сім`ї придбали автомобіль, спільно приймали рішення про його придбання, ОСОБА_3 хотів мати автомобіль, який можна було б використовувати і для перевезення інструментів і для поїздок на риболовлю, на що позивачка надала згоду на купівлю саме такого типу автомобіля. Відразу у перший день повномасштабного вторгнення РФ ОСОБА_3 прийняв рішення про вступ до лав ЗСУ, він був мобілізований як доброволець ІНФОРМАЦІЯ_10, яким було виписано повістку ОСОБА_3 на адресу АДРЕСА_1 . Позивачка на деякий час виїхала до Польщі, потім повернулась. Спілкувались в цей період за допомогою месенджера Вайбер. Гроші, які ОСОБА_3 отримував як військовослужбовець, перераховував на банківську картку позивачки для оплати комунальних послуг та інших потреб. В одній з перших розмов по телефону після мобілізації ОСОБА_3 повідомив позивачці, що при заповненні усіх необхідних під час мобілізації документів зазначав позивачку своєю дружиною. Після загибелі її чоловіка ОСОБА_3 позивача як його дружину повідомили про його смерть військкомат та військова частина, а Львівська міська рада отримувала її дозвіл на поховання ОСОБА_3 на Марсовому полі. Лише при оформленні документів про отримання виплат, пов`язаних зі смертю ОСОБА_3 дітям та знайомим стало відомо, що шлюб між позивачкою і ОСОБА_3 був розірваний багато років тому. Додатково показала, що у квартирі АДРЕСА_2 крім неї і дітей, зареєстровані її сестра, батьки, тому ні її чоловіка, ні чоловіка сестри вирішено не реєструвати, незважаючи на постійне проживання ОСОБА_3 за вказаною адресою.
Представник позивача - адвокат Мартиневич О.А. в судовому засіданні позов підтримав з мотивів, викладених в позовній заяві, додатково пояснив, що подані докази та покази свідків доводять те, що відносини позивачки та ОСОБА_3 містили всі ознаки, характерні саме для сім`ї, спільне проживання, спільний побут, спільні права та обов`язки. Звернув увагу на те, що ОСОБА_3 , при оформленні документів під час мобілізації, заповнюючи відповідні документи, зазначав у них позивачку своєю дружиною. Просить позов задовольнити.
Допитаний в якості свідка відповідач ОСОБА_2 позов визнав в частині встановлення факту проживання батьків однією сім`єю, ствердив, що постійно його батьки проживали за однією адресою, спільно відпочивали, при поділі автомобіля зазначив, що автомобіль батька має стати його власністю. Показав, що все своє свідоме життя проживав разом з матір`ю та батьком у квартирі за адресою АДРЕСА_1 , батьки завжди були разом, у них була звичайна сім`я. Він завжди знав, що у нього є матір і батько, і вони одружені. Зазначив, що у 2006 році, коли йому було 7 років, батько деякий час проживав на вулиці Окружній, де жила батькова мама, йому мати пояснювала, що батькові треба доглянути за своєю матір`ю (бабусею ОСОБА_2 ) Вказав, що з 2007 по 2011 роки його батьки з дітьми кожного року відпочивали на морі, батько придбав відеокамеру і вони постійно знімали відео. Батько заробляв проведенням ремонтних робіт, з певного часу він почав працювати разом з батьком. Мама була головою сім`ї і розпоряджалась коштами. Коли вирішили робити ремонт у квартирі, то розпочали з ванної кімнати, потім поступово робили ремонт в інших приміщеннях. У своїй кімнаті він робив ремонт сам з допомогою батька. Мати сама робила ремонт в кладовій. В процесі проведення ремонту разом їздили обирати плитку, ламінат, разом приймали рішення, що саме придбати. У перший день початку повномасштабної війни батько пішов добровольцем. Повідомив, що тільки після загибелі батька дізнався, що батьки розлучені.
Представник третьої особи Міністерства оборони України О.Лесик-Гошко у вступному слові позов не визнала з мотивів, викладених у відзиві на позов.
Інші представники третіх осіб не прибули, повідомлялись належно, суд вважає за можливе розглянути справу у їх відсутності.
Заслухавши вступні слова учасників справи, показання свідків, з`ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.
Вирішуючи питання про встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу відповідно до ст.ст. 3, 74 СК України, суд повинен встановити факти спільного проживання, спільний побут, взаємні права та обов`язки.
Відповідно до правового висновку, наявного в постанові Верховного Суду від 08.12.2021 у справі № 531/295/19, для встановлення факту проживання однією сім`єю до уваги беруться:
- покази свідків про спільне проживання фактичного подружжя та ведення ними спільного побуту;
- документи щодо місця реєстрації (фактичного проживання) чоловіка та жінки;
- фотографії певних подій;
- документи, що підтверджують придбання майна на користь сім`ї, витрачання котів на спільні цілі (фіскальні чеки, договори купівлі-продажу, договори про відкриття банківського рахунку, депозитні договори та інші письмові докази) тощо.
Судом встановлено, що позивач та ОСОБА_3 уклали шлюб 29.05.1993 року, від шлюбу у них народилось двоє дітей: дочка ОСОБА_7 1994 року народження і син ОСОБА_8 ла (відповідач) 1998 року народження. (т.1 а.с.3,4), 25 серпня 2006 року шлюб розірвано (т.1 а.с.5).
З копії свідоцтва про смерть вбачається, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (т.1 а.с.8) З копії сповіщення вбачається, що позивача повідомляють, що її чоловік ОСОБА_3 загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 при виконанні службового обов`язку по захисту Батьківщини (т.1 а.с.6,7)
Допитані в суді свідки підтвердили суду, що між позивачем ОСОБА_1 та ОСОБА_3 існували усталені сімейні стосунки, притаманні подружжю.
Так, свідок ОСОБА_9 , двоюрідний брат загиблого ОСОБА_3 , показав, що позивач і ОСОБА_3 одружились у ранньому віці, у подружжя народилось двоє дітей, спільно робили ремонт в квартирі на вул. Полуботка, разом святкували різні події, відпочивали, подружжя разом придбало автомобіль. Про те, що позивачка та ОСОБА_3 розлучені, свідок ОСОБА_9 дізнався лише у 2022 році, коли разом із ОСОБА_3 був мобілізований до лав ЗСУ. При заповненні анкети у військовій частині ОСОБА_3 зазначив позивачку своєю дружиною.
Свідок ОСОБА_10 показала, що знайома з подружжям ОСОБА_11 ще з 1987-1988 років, разом займались спортом, разом їздили в спортивні табори, на змагання, дружили сім`ями. Про те, що вони в подальшому розлучились, дізналась лише після загибелі ОСОБА_3 у 2022 році.
Свідок ОСОБА_12 показала, що знає родину ОСОБА_11 близько 10 років, завжди сприймала ОСОБА_11 як подружжя, вони часто бували у неї вдома, тісно спілкувались і разом відпочивали. У 2015 році сім`я ОСОБА_11 придбала у них автомобіль.
Свідок ОСОБА_13 , сусід ОСОБА_11 та хрещений батько відповідача, показав, що протягом багатьох років перебував в дружніх стосунках з сім`єю ОСОБА_11 , часто бував у них дома, з ОСОБА_3 була чоловіча дружба, спільні інтереси - риболовля та збирання грибів. У домі ОСОБА_11 була комфортна атмосфера, він допомагав робити ремонт в квартирі ОСОБА_11 , подружжя придбало автомобіль.
Свідок ОСОБА_14 показала, що знає ОСОБА_1 і ОСОБА_3 з дитинства, останні одружились. Ствердила, що подружжя спільно робили ремонт у помешканні, відносились один до одного як дуже близькі люди.
Свідок ОСОБА_15 , співробітник ОСОБА_3 , показав, що при житті ОСОБА_16 регулярно телефонував до позивачки, неодноразово спільно відпочивав з родиною ОСОБА_11 в Карпатах , на риболовлі. Також свідку відомо, що ОСОБА_11 придбали у їх спільних друзів автомобіль.
Свідок ОСОБА_18 показала, що знайома з подружжям ОСОБА_11 ще до їх подружжя. Святкували разом свята, організовували спільні відпочинки. В процесі спілкування ОСОБА_11 розповідали, що проводять у своїй квартирі ремонт. У ОСОБА_11 були нормальні сімейні стосунки, спільно вирішували сімейні питання. Про те, що шлюб ОСОБА_11 було розірвано, свідок дізналась лише після загибелі ОСОБА_16 .
Свідок ОСОБА_19 , сусід, показав, що у 2018 році проводив ремонтні роботи у квартирі ОСОБА_11 , які все робили разом, у вихідні гуляли, ходили на базар. Позивач та ОСОБА_3 мешкали разом та виховували дітей, сумнівів, що вони не є подружжям, у нього не виникало.
Свідок ОСОБА_20 показала, що знайома з ОСОБА_3 та ОСОБА_1 ще з 1989 року. Починаючи з 2015 року стали підтримувати тісні дружні стосунки, їй відомо, що ОСОБА_11 спільно робили ремонт, разом відпочивали.
Свідок ОСОБА_21 показав, що познайомився з родиною ОСОБА_11 у 2018 році, регулярно зустрічались, разом проводили час, їздили один до одного в гості. Неодноразово бував в квартирі ОСОБА_11 на АДРЕСА_3 , бачив, що там робиться ремонт. ОСОБА_3 розповідав йому про деталі виконання ремонту. Вказане свідку відомо внаслідок тісних взаємовідносин та неодноразового перебування у них в гостях.
Свідок ОСОБА_22 , рідна сестра позивачки, показала, що після одруження ОСОБА_3 почав проживати в квартирі її батьків без реєстрації. Протягом усього спільного життя сім`я ОСОБА_11 була в неї у полі зору, вони дружили, разом регулярно відпочивали. ОСОБА_3 дуже любив дружину, важко працював, щоб забезпечувати сім`ю, отриману частину коштів від продажу батьківської квартири, ОСОБА_16 витратив на купівлю побутової техніки у квартиру, в якій проживав з позивачкою та їх дітьми.
Свідок ОСОБА_23 , близька подруга подружжя ОСОБА_11 , підтвердила суду сімейні відносини останніх, їх спільне проживання, про те, що вони свого часу розірвали шлюб, їй стало відомо лише після загибелі ОСОБА_3 . Протягом багатьох років завжди разом святкували всі свята, дні народження, зустрічались або спілкувались по телефону не рідше одного разу на місяць. Регулярно спільно виїжджали разом на відпочинок за місто. Свідку відомо, що ОСОБА_11 робили в квартирі ремонт, радились з нею щодо замовлення меблів, разом купували побутову техніку, автомобіль.
Таким чином, допитані в суді свідки, кожен окремо, не маючи власної зацікавленості, підтвердили суду, що між позивачем та ОСОБА_3 існували усталені сімейні стосунки, притаманні подружжю, вони проживали разом як члени сім`ї з 2011 року.
Також з матеріалів справи вбачається наступне.
В акті від 11.08.2022, складеного ТзОВ «Стимул-Сихів-1», зазначено, що ОСОБА_1 , що зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , вела спільне господарство з ОСОБА_3 , який до дня його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав за даною адресою без реєстрації.
Відповідно до декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу від 02.10.2019 року № 0001-3Т9Х-Т600, ОСОБА_3 зазначив адресу свого фактичного проживання АДРЕСА_1 та визначив позивачку довіреною особою для повідомлення у разі настання з ним екстреного випадку.
Відповідно до декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу від 30.03.2019 року № 0001-А1М2-ХМ00, позивачка зазначила адресу свого фактичного проживання АДРЕСА_1 та визначила ОСОБА_3 довіреною особою для повідомлення у разі настання з нею екстреного випадку.
Встановлено також, що позивачка, ОСОБА_3 , їх діти відповідач ОСОБА_2 та ОСОБА_4 обрали одного сімейного лікаря ОСОБА_24 .
З медичної картки амбулаторного хворого ОСОБА_3 вбачається, що останній звертався за медичною допомогою у 2013 році та зазначав адресу свого проживання АДРЕСА_1 . Ця ж адреса проживання зазначена у виписці з медичної картки КНП «4-А міська поліклініка м. Львова» від 02.01.2019 року та у виписці-епікризі № 1098 від 20.07.2019 року, виданій КНП «8-А міська клінічна лікарня м. Львова».
Судом також встановлено, що 24.02.2022 військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 видано за адресою АДРЕСА_1 повістку на відправку в ЗСУ по мобілізації.
З листа № 988 від 03.11.2022 за підписом командира військової частини НОМЕР_2 вбачається, що при мобілізації ОСОБА_3 внесення до книги алфавітного обліку осіб рядового, сержантського складу частини біографічних даних відносно ОСОБА_3 здійснювалось, зокрема, на підставі паспорта громадянина України, в якому у відповідному розділі містились відомості про його одруження та про дружину - ОСОБА_1 , 1975 року народження. Крім того, ОСОБА_3 було власноручно написано автобіографію, в якій, окрім наявності дружини ОСОБА_1 ним було вказано їх єдину адресу проживання, а також їх сина ОСОБА_2 .
З цього ж листа вбачається, що отримані під час мобілізації ОСОБА_3 біографічні відомості були підставою для їх відображення у подальших наказах по військовій частині, що видавались у зв`язку із загибеллю ОСОБА_3 .
Конституційним Судом України у рішенні від 03.06.1999 за № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміну «член сім`ї») визначено, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
Відповідно до Хартії прав сім`ї, сім`я це щось більше, ніж просто правова, суспільна чи економічна одиниця, це спільнота любові і солідарності, це те місце, де зустрічаються різні покоління і допомагають один одному зростати у людській мудрості та узгоджувати індивідуальні права з іншими вимогами суспільного життя.
Альтернативою шлюбу є конкубінат, тобто фактичне спільне проживання жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу. Жінка та чоловік мають на це право і відповідно право на повагу до свого вибору з боку держави та суспільства.
Отже, сім`ю складають особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство, мають взаємні права та обов`язки.
Надаючи правову оцінку встановленим судом обставинам даної справи, суд переконаний, що позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_3 починаючи з 2011 року перебували у відносинах, що притаманні подружжю, вели спільне господарство, формували спільний бюджет, планували спільний побут та здійснювали заходи щодо його втілення, свої відносини відкрито демонстрували перед сторонніми особами, а саме: спільну працю, відпочинок, проживання однією сім`єю, на підтвердження чого позивачем надано суду фотокартки, які оглянуті судом.
Так, з оглянутих судом фотографій, котрі датовані 2009 - 2021 роками, вбачається, що позивачка та ОСОБА_3 спільно проводили час в домашній обстановці, на відпочинку в компанії друзів, відпочивали разом за межами України у 2018 році, спільно власними силами проводили в квартирі ремонтні роботи.
Правова позиція, щодо належності і допустимості таких доказів як фотокартки, викладена в Постанові Верховного Суду від 17 квітня 2019 року у справі №490/6060/15-ц, згідно якої, численні світлини, на яких зафіксовані події у колі сім`ї та спільний відпочинок, у сукупності з іншими доказами, підтверджують факт спільного проживання однією сім`єю без шлюбу з яким пов`язані юридично значимі наслідки, зокрема, право спільної сумісної власності на майно, придбане чоловіком та жінкою під час такого проживання.
З відтвореного в судовому засіданні відеозапису святкування 45-річчя позивачки вбачається, що ОСОБА_3 , звертаючись до запрошених від імені сім`ї, зазначає: «Нам з дружиною приємно, що ви відкликались на наше запрошення», позивачка, знімаючи гостей та, навівши камеру на ОСОБА_3 , зазначає: «А це мій чоловік, він мене кохає».
Відповідно до висновку експерта № 236-Е від 09.02.2023 року в пам`яті смартфонів Samsung Galaxy A30s та Samsung Galaxy A30 наявна інформація про комунікацію між абонентами « ОСОБА_3 » та « ОСОБА_1 » в месенджері Viber. Із змісту зазначеної комунікації між позивачкою та ОСОБА_3 в період з 01.03.2022 по ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто у період перебування ОСОБА_3 на військовій службі, вбачається, що їх особисті відносини характеризувались глибокою взаємною прихильністю, взаємною турботою, турботою про спільних дітей, ОСОБА_3 турбувався про здоров`я батька позивачки, пересилав гроші на картковий рахунок позивачки для оплати комунальних послуг.
Як вбачається із свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 , виданого органом 4601, 30.09.2015 на ім`я ОСОБА_3 зареєстровано автомобіль CITROEN BERLINGO, 2003 року випуску. (т.1 а.с.13)
Згідно ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ч.1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для справи.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності.
Оцінюючи досліджені докази в їх сукупності та взаємозв`язку, суд приходить до висновку, що позивачкою належними, допустимими та достовірними доказами доведено факти спільного проживання її та ОСОБА_3 разом з дітьми у квартирі за адресою АДРЕСА_1 в період часу з 01.12.2011 до ІНФОРМАЦІЯ_1, наявність спільного бюджету, спільного побуту, взаємних прав та обов`язків, тобто всіх ознак, характерних для проживання однією сім`єю.
У справі «Джонстон проти Ірландії» (справа номер ЕСН-1986-8-006) було встановлено, що заявники прожили спільно близько 15 років. На цій підставі Європейський суд зробив висновок, що вони складали сім`ю, а тому мають право на захист, незважаючи на те, що їх зв`язок існує поза шлюбом. Конституційне право на особисту свободу дає підстави для висновку про те, що людина має право сама вибирати форму організації свого сімейного життя. Закон не може їй цього диктувати, як і того, з ким людина має проживати однією сім`єю, за винятком лише певних обмежень, які сформульовані у статті 3 Сімейного Кодексу України.
Таким чином, судова практика розгляду справ про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу свідчить про те, що при розгляді справ потрібно враховувати у сукупності всі ознаки, що притаманні наведеному визначенню.
Встановлення факту проживання чоловіка і жінки однією сім`єю, за умови, що вони не перебувають у зареєстрованому шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, презюмує виникнення їх спільної сумісної власності на майно, набуте ними за час спільного проживання.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про задоволення позову ОСОБА_1 в частині встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 в період з 01 грудня 2011 року по ІНФОРМАЦІЯ_1.
Водночас, позовна вимога ОСОБА_1 про визнання за нею права на автомобіля задоволенню не підлягає з огляду на таке.
З урахуванням встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу позивачки та ОСОБА_3 на час придбання автомобіля CITROEN BERLINGO, 2003 року випуску, та відповідно до ст. 74 СК України такий автомобіль належав позивачці та ОСОБА_3 на праві спільної сумісної власності.
Як вбачається із свідоцтва про смерть НОМЕР_4 від 25.07.2022 року та витягу із спадкового реєстру 69879079 від 30.08.2022 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , після його смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 заведена спадкова справа № 69625524.
Відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України позивачка вважається такою, що прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 .
Відповідно до пп.1.1 п.1, пп. 2.1 п.2 глави 11 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом МЮУ № 296/5 від 22.02.2012, у разі смерті одного з подружжя свідоцтво про право власності на частку в їх спільному майні видається нотаріусом на підставі письмової заяви другого з подружжя з подальшим повідомленням спадкоємців померлого, які прийняли спадщину. Таке свідоцтво може бути видано на половину спільного майна. При видачі свідоцтва нотаріус вимагає документ, який посвідчує шлюбні відносини, в порядку, встановленому чинним законодавством. На примірнику свідоцтва, що залишається у матеріалах нотаріальної справи, робиться відмітка, у якій зазначаються найменування поданого для огляду документа, його номер, дата та найменування юридичної особи, що його видала.
Відповідно до п.2 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом МЮУ № 296/5 від 22.02.2012, позивачці нотаріусом може має бути видано свідоцтво про право на спадщину на частку майна спадкодавця.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про те, що, за умови визнання судом факту проживання позивачки та ОСОБА_3 однією сім`єю на час придбання спірного автомобіля, оформлення позивачкою права особистої власності на частини автомобіля в порядку поділу спільного майна подружжя та в порядку спадкування може бути здійснене в позасудовому нотаріальному порядку, а тому позов ОСОБА_1 в частині визнання за нею права власності на автомобіля CITROEN BERLINGO, 2003 року випуску задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 3, 21, 27, 36 СК України, ст.ст. 4, 5, 12, 13, 76 - 82, 259, 263 - 265, 268 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_1 задоволити частково.
Встановити факт проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 в період з 01 грудня 2011 року по ІНФОРМАЦІЯ_1.
В решті позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_5 .
Відповідач: ОСОБА_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_6 .
Треті особи:
-Міністерство оборони України, м.Київ, просп.Повітрофлотський, 6, ЄДРПОУ 0034022;
-приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу Зуєва Світлана Миколаївна, службова адреса - 79008, м. Львів, вул. Тараса Бобанича (Короленка), 4;
-ІНФОРМАЦІЯ_8 АДРЕСА_4 ;
- ІНФОРМАЦІЯ_7 АДРЕСА_5 ;
-Сихівський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту соціальної політики Львівської міської ради, ЄДРПОУ 26056848, 79049, м. Львів, пр- т. Червоної Калини, 66;
-Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, ЄДРПОУ - 13814885, 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10;
-Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, 01368, м. Київ, пр-т. Повітрофлотський, 6.
Повний текст рішення складено 10.07.2023.
Суддя О. Ю. Горбань
2. Рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 29.03.2023 року у справі № 133/195/23, яким встановлено факт проживання однією сім'єю із загиблим військовослужбовцем без реєстрації шлюбу.
Справа№ 133/195/23
Провадження № 2-о/133/16/23
РІШЕННЯ
Іменем України
29.03.2023 м. Козятин
Козятинський міськрайонний суд Вінницької області у складі:
головуючого судді Кучерук І.М.,
за участю секретаря Корбут Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - ІНФОРМАЦІЯ_5, ІНФОРМАЦІЯ_6, про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, в якій просить встановити факт, що проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.
Свої вимоги заявник мотивує тим, що в період з 2004 року по 2022 рік вона проживала з ОСОБА_2 однією сім`єю без реєстрації шлюбу. ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народився син - ОСОБА_3 . За час проживання однією сім`єю вони вели спільне господарство, проводили разом з сім`єю вихідні, святкували родинні свята, мали спільний сімейний бюджет, виховували сина.
Внаслідок російської військової агресії на території України ОСОБА_2 як військовослужбовець здійснював захист нашої держави. ІНФОРМАЦІЯ_4 її чоловік ОСОБА_2 ,виконуючи бойове завдання, загинув у АДРЕСА_4.
Враховуючи наведені вище обставини, заявнику необхідно встановити факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу в судовому порядку для отримання соціальної допомоги/пенсії у зв`язку із загибеллю військового під час виконання бойового завдання.
У судове засідання заявник не з`явився, подав до суду заяву, в якій підтримав заявлені вимоги і просить справу розглянути у їх відсутність.
В судове засідання представники заінтересованих осіб не з`явилися, подали до суду заяви, в яких не заперечують проти задоволення заявлених вимог і просять справу розглянути у їх відсутність.
Оскільки визнання поданої заяви заінтересованою особою не суперечить закону, не порушує права, свободи та інтереси інших осіб, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 , дійсно проживали разом за адресою: АДРЕСА_1 , з квітня 2018 року по 03 серпень 2022 року. Разом з ними проживав їх неповнолітній син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується довідкою №2326-3 від 28.09.2022, виданою начальником управління ЦНАП (а.с.11).
З копій фото вбачається, що заявник ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , а також їхній син ОСОБА_3 проводять час разом як сім`я (а.с.9-10).
Актом обстеження житлового приміщення, а саме квартири АДРЕСА_1 , підтверджується, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дійсно проживали разом у даній квартирі з квітня 2018 року по 03 серпнь 2022 року. Разом з ними проживав їх неповнолітній син ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вони вели спільне господарство (а.с.12).
Батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , записано ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 (а.с.13).
Згідно з повідомленням сім`ї загиблого №1876 від 15.08.2022, наданого начальником першого відділу Хмільницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , солдат 3 мотопіхотного відділення 3 мотопіхотного взводу 3 мотопіхотної роти військової частини ІНФОРМАЦІЯ_4 загинув у АДРЕСА_4 під час виконання завдань із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації (а.с.14).
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 помер, місце смерті АДРЕСА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.15).
Причиною смерті ОСОБА_2 є вибухова травма внаслідок військових дій від інших вибухів та осколків, що підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть №4066 від 10.08.2022 та довідкою про причину смерті №4066 від 10.08.2022 (а.с.16-17).
З оглянутого судом диску, на якому міститься домашній відеозапис, вбачається, що на кожному з відео заявник ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , а також їхній син ОСОБА_3 проводять час разом як сім`я (а.с.18).
Відповідно до ст. 315 ЦПК України суд встановлює факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не встановлено іншого порядку їх встановлення.
Згідно з ч. 2 ст. 3 СК України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.
Відповідно до ч. 4 ст. 3 СК України сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Статтею 21 СК України встановлено, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов`язків подружжя.
Відповідно до ч. 1 ст. 36 цього Кодексу шлюб є підставою для виникнення прав та обов`язків подружжя.
Правовідносини, які склались між сторонами, регулюються п. 5 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, відповідно до якої, суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Враховуючи те, що обставини, на які посилається заявник, знайшли своє підтвердження, а заявлені вимоги ґрунтуються на вимогах закону, а також визнання заявлених вимог заінтересованими особами не суперечить закону, не порушує права, свободи та інтереси інших осіб, суд вважає доведеним факт проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Керуючись ст.ст. 259, 263-265, 315, 319 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Заяву задовольнити.
Встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу в період з 2004 року по день смерті ОСОБА_2 .
Рішення суду може бути оскаржене протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Вінницького апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса: АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ невідомий.
Заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_6, адреса: АДРЕСА_5, ЄДРПОУ НОМЕР_3.
Суддя І.М. Кучерук
3. Рішення Хмельницького окружного адмінстративного суду від 31.08.2023 року у справі № 560/6982/23, яким встановлено факт проживання однією сім'єю із загиблим військовослужбовцем без реєстрації шлюбу та зобов'язано Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.02.2023 про виплату одноразової грошової допомоги у звязку із загибеллю військовослужбовця.
Справа № 560/6982/23
РІШЕННЯ
Іменем України
31 серпня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.
за участю:секретаря судового засідання Святецької М.В. позивача: ОСОБА_1 представників відповідачів: Григорчука С.А., Корецького В.В., Почекети А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України , ІНФОРМАЦІЯ_5, ІНФОРМАЦІЯ_7 , за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до суду з позовом до Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_5, ІНФОРМАЦІЯ_7, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить визнати протиправними та скасувати рішення Міністерства оборони України від 19.06.2023 №10/д, затверджене 21.06.2023, прийняте у формі Протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (пункт 44), в частині повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги. Зобов`язати Міністерства оборони України, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.05.2022 р. про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю ОСОБА_4 та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що 05 листопада 1994 року ОСОБА_1 уклала шлюб з ОСОБА_4 . ІНФОРМАЦІЯ_1 у подружжя народилася дочка ОСОБА_3. Рішенням Ізяславського районного суду Хмельницької області від 08 вересня 2015 року по справі №675/1472/15-ц зазначений шлюб було розірвано.
Позивачка вказує, що після розлучення ОСОБА_1 продовжувала до травня 2022 року проживати з ОСОБА_4 та донькою ОСОБА_3 однією сім`єю, фактично в шлюбних відносинах. Сім`я проживала в будинку по АДРЕСА_1 , який належить позивачці на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 29.11.2010 посвідченого державним нотаріусом Ізяславської державної нотаріальної контори Ефендієвою А.П.. Позивачка та ОСОБА_4 , майже сім років після розлучення, були зареєстровані та проживали разом з дочкою у вказаному будинку однією сім`єю, вели спільне господарство, мали спільний сімейний бюджет, відповідно мали спільні права та обов`язки, а отже перебували в шлюбних відносинах.
Однак, ОСОБА_4 проходив військову службу в військовій частині НОМЕР_1 та 07.05.2022 загинув у бою захищаючи Батьківщину, під час артилерійського обстрілу у Донецькій області зі сторони Збройних сил російської федерації. Позивачка звернулась із заявою від 18.05.2022 до Третього відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", однак отримала відповідь, що комісія дійшла висновку про повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, вважає його протиправним, а тому звернулась до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 15 травня 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Вказаною ухвалою суду залучено до участі у справі як співвідповідача ІНФОРМАЦІЯ_5, а також залучено до участі у справі як третіх осіб які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_3 , ОСОБА_2 .
Від ІНФОРМАЦІЯ_5 на адресу суду надійшов відзив, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що надані докази та вказані аргументи щодо встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу недостатніми для задоволення даної позивної заяви та визнання ОСОБА_1 членом сім`ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 . З наданих стороною доказів не вбачається підтвердження факту спільного проживання та пов`язаності спільним побутом. Оскільки самі лише документи, що свідчать про реєстрацію місця проживання особи, знаходження певних документів та речей загиблого у позивачки, не є підтвердженням проживання особи за вказаною адресою.
Від ІНФОРМАЦІЯ_7 надійшов відзив, в якому представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що встановлення фактів спільного проживання не належить до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Документів підтверджуючих належності позивача до сім`ї загиблого не надано при зверненні до ІНФОРМАЦІЯ_7. За таких обставин, позивач не має права на одержання одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану".
Від Міністерства оборони України до суду надійшов відзив, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що з матеріалів справи встановлено , що позивачка була розлучена з загиблим ОСОБА_4 . Крім того, позивачем не додано належних та допустимих доказів щодо ведення спільного господарства, наявності спільних грошових коштів та розпорядження ними (виписки з банківських рахунків щодо оплати комунальних послуг, продуктів харчування тощо). Зазначає, що позивачка звернулась до відповідних органів із заявою про виплату ОГД. 19.06.2023 комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум протокольним рішенням повернула на доопрацювання документи ОСОБА_1 в зв`язку з ненаданням документів що підтверджують утримання чи належність до членів сім`ї.
Незгода позивача з поверненням на доопрацювання не є підставою для скасування протоколу. Позивачка на даний час не позбавлена права надати належні підтверджуючі документи до ОТЦК та СП.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала, просили їх задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідачів, стосовно задоволення позовних вимог заперечили, просили відмовити в їх задоволенні.
Треті особи в судове засідання не з`явились, про дату час та місце розгляду справи, належним чином повідомлені. Письмових пояснень суду не надали.
В судовому засіданні свідки: ОСОБА_3 , яка згідно вимоги ст.93 КАС України надала письмову згоду на допит її як свідка, оскільки є третьою стороною у даній справі, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 надали показання.
Ухвалою суду від 15 травня 2023 року витребувано у Ізяславської міської ради (код ЄДРПОУ - 04060720, Хмельницька обл, Шепетівський р-н, м.Ізяслав, вул.Незалежності, буд 43) довідку про склад сім`ї проживаючих в будинку по АДРЕСА_1 .
Ухвалою суду від 14 червня 2023 року витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_5 (АДРЕСА_5, код ЄДРПОУ - НОМЕР_8) інформацію, щодо вчинення дій ІНФОРМАЦІЯ_5 після надходження заяви ОСОБА_1 від 06.02.2023 про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю її чоловіка та доданих до неї документів, а також результат оформлення вчинених дій щодо розгляду заяви відповідно до Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану від 25.01.2023 №45.
Ухвалою суду від 20 червня 2023 року залучено ІНФОРМАЦІЯ_7 (АДРЕСА_4, код ЄДРПОУ НОМЕР_7) у якості співвідповідача по справі 560/6982/23.
Також, ухвалою суду від 06 липня 2023 року витребувано у фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (04119, м.Київ, вул.Дегтярівська, 19, код ЄДПОУ 24982404) інформацію, щодо вчинення дій фінансово-економічним управлінням Командування Сухопутних військ Збройних Сил України після надходження документів від Департамента соціального забезпечення Міністерства оборони України, стосовно виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_4 , а також результат оформлення вчинених дій відповідно до Порядку №45.
Відповідно до ухвали суду від 06 липня 2023 року суд витребував у Департамента соціального забезпечення Міністерства оборони України (Україна, 03168, місто Київ, проспект Повітрофлотський, будинок 6, код ЄДРПОУ 00034022) інформацію, щодо вчинення дій Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України після надходження до нього супровідного листа ІНФОРМАЦІЯ_7 від 14.02.2023 №8/1/114 з висновком та доданими до нього документами, щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_4 , а також результат оформлення вчинених дій щодо розгляду заяви відповідно до Порядку №45.
Заслухавши пояснення та доводи сторін, та їх представників третьої особи - ОСОБА_3 , а також показання свідків, дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що згідно Указу Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022, строк дії якого продовжено з 05 год. 30 хв. 01.05.2023 на 90 діб.
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_2 від 05.11.1994 встановлено, що ОСОБА_4 та ОСОБА_1 перебували у шлюбі з 05.11.1994.
Згідно копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_3 від 27.07.1995 встановлено, що у ОСОБА_4 та ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 народилась дочка ОСОБА_3 .
Рішенням Ізяславського районного суду Хмельницької області від 08.09.2015 шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_1 зареєстрований 05.11.1994 за актовим записом №170 розірвано.
Сержант ОСОБА_4 проходив військову службу у Збройних Силах України та загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 під час виконання обов`язків по захисту Батьківщини, під час дії воєнного стану, що підтверджується свідоцтвом про смерть ОСОБА_4 серія НОМЕР_4 .
ОСОБА_1 та повнолітня дочка загиблого ОСОБА_3 звернулись до ІНФОРМАЦІЯ_7 із заявами щодо призначення одноразової грошової допомоги передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану".
За результатами поданих заяв ОСОБА_1 та ОСОБА_3 не було включено до висновку про призначення одноразової грошової допомоги з приводу відсутності документів підтверджуючих належність до кола осіб, визначених статтею 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" Для підтвердження права на одержання одноразової грошової допомоги необхідно доведення факту належності до членів сім`ї загиблого або факту перебування на його утриманні. Для встановлення факту належності до членів сім`ї загиблого, крім кровного споріднення, необхідне доведення спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільного бюджету, проведення спільних витрат, придбання майна в інтересах сім`ї, наявність взаємних прав та обов`язків.
Міністерство оборони України рішенням від 19.06.2023 №10/д, затверджене 21.06.2023, прийняте у формі Протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (пункт 44) повернуто на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивачка звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особі зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення і виплати допомоги у разі загибелі військовослужбовця регулюються Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон №2011).
Підпунктом 1 п.2 ст.16 Закону №2011 визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби.
Згідно ст.16-1 Закону №2011, у випадках, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім`ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25 грудня 2013 року затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (надалі - Порядок № 975).
Відповідно до п.10 Порядку № 975, члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім`ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім`ї військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов`язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого); свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім`ї, з даними про прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені); свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім`ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні); постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.
У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - шістнадцятому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.
Згідно із п.13 Порядку № 975, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Згідно Наказу Міністерства оборони України "Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану" від 25.01.2023 №45 затверджено Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (далі - Порядок №45).
Цей порядок визначає завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року N 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" (далі - ОГД), алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів.
Відповідно п.4.1 Порядку №45, Члени сім`ї звертаються до районного (міського) ТЦКСП незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2, а саме: заяву про виплату ОГД, документ, що посвідчує особу, передбачений частиною першою статті 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", для осіб без громадянства та іноземців - документ, що посвідчує їх особу, документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до закону)), - крім осіб без громадянства або іноземців, свідоцтво про смерть військовослужбовця, документ, що підтверджує родинні зв`язки з загиблим (померлим) військовослужбовцем відповідно до статті 161 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей": а) для дружини / чоловіка - свідоцтва про шлюб; б) для дитини - свідоцтво про народження дитини; в) для батьків - свідоцтво про народження загиблого (померлого); г) для осіб, які перебували на утриманні загиблого (померлого) - документ, що підтверджує перебування на утриманні загиблого (померлого) військовослужбовця.
Пунктом 4.2 Порядку №45, районний (міський) ТЦКСП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному ІНФОРМАЦІЯ_6 за підпорядкуванням.
У разі відсутності документів, які підтверджують загибель військовослужбовця (смерть померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше, ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), та виплату йому винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року N 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", районний (міський) ТЦКСП здійснює розшук відсутніх документів шляхом направлення запитів до військової частини (лікувального закладу), обласного ІНФОРМАЦІЯ_6, підрозділу персоналу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України.
Відповідно до п.4.3 Порядку №45 обласний ІНФОРМАЦІЯ_6 перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2).
На підставі витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - ДРАЦСГ) перевіряє документи, що підтверджують родинні зв`язки загиблого (померлого) з заявниками, в тому числі щодо зміни прізвища, імені, по батькові, встановлення батьківства, усиновлення, наявності запису відомостей про батька за вказівкою матері (стаття 135 Сімейного кодексу України).
Результати опрацювання документів обласним ІНФОРМАЦІЯ_6 зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).
Згідно п.4.4. Порядку №45, Департамент соціального забезпечення після отримання від обласного ІНФОРМАЦІЯ_6 документів (додаток 6), надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу XIII Інструкції N 280, віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану.
Пунктом 4.5. Порядку №45, після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ТЦКСП, та, у разі її призначення, - готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного ІНФОРМАЦІЯ_6.
Відповідно п.2 постанови КМ України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" (далі - постанова КМ України №168 від 28.02.2022) установлено, що сім`ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1 - 12 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 161 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пунктах 1 - 12 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Суд зазначає, що позивач звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_5 з заявою відповідно до якої просила виплатити одноразову грошову допомогу у зв`язку із загибеллю її чоловіка. До поданої заяви позивач додала копії додаткових документів, зокрема: паспорта, ідентифікаційного коду, свідоцтва про смерть чоловіка, свідоцтва про розлучення.
Суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_7 вчинили відповідні дії, зокрема відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", 25.11.2022 за вих. №9/1/11110 до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України був поданий висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги членам сім`ї, батькам або утриманцям військовослужбовця ОСОБА_4 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 під час дії воєнного стану, до якого додано відповідні документи.
Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України було надано відповідь №423/4336 від 14.07.2023 на ухвалу суду від 06.07.2023, зокрема інформацію, щодо вчинення дій Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України після надходження до нього супровідного листа ІНФОРМАЦІЯ_7 від 14.02.2023 №8/1/114 з висновком та доданими до нього документами, щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_4 , в якій вказано, що Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України 14.06.2023 за вих.№423/3512 документи щодо призначення одноразової грошової допомоги були надіслані до структурних підрозділів МОУ для опрацювання. Після відповідно опрацювання документи щодо призначення одноразової грошової допомоги 19.06.2023 Департаментом були подані на розгляд комісії, за результатами, якого було прийнято рішення про повернення їх на доопрацювання згідно протоколу №10/д від 19.06.2023.
Вказане рішення комісії за вих.№423/849/огд від 22.06.2023 було доведено Департаментом до фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ ЗС України для інформування ІНФОРМАЦІЯ_7.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що відповідачами було дотримано процедуру розгляду заяви позивачки, щодо призначення одноразової грошової допомоги як члену сім`ї загиблого військовослужбовця передбаченої п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", а тому жодних протиправних дій відповідачами під час розгляду заяви не вчинено.
Суд зазначає, що сторони не оспорюють загибель ІНФОРМАЦІЯ_3 військовослужбовця ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 при виконанні бойового завдання у Донецькій області, місто Вугледар, що не потребує доказування в силу вимог ст.78 КАС України та підтверджено матеріалами справи, зокрема: Сповіщення про смерть за №5/1517 від 09.05.2022 та Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 16.05.2022.
Також, не є спірним факт звернення колишньої дружини ОСОБА_1 та дочки ОСОБА_3 із заявами про виплату їм одноразової грошової допомоги у зв`язку з загибеллю їх чоловіка (колишнього), батька військовослужбовця ОСОБА_4 , на які отримали відповіді про повернення документів на доопрацювання.
Суд встановив, що на момент звернення з відповідною заявою до відповідачів, ОСОБА_1 не надавалися докази встановлення факту спільного проживання з ОСОБА_4 , відповідач у 2022 році мав підстави для повернення поданих ОСОБА_1 документів на доопрацювання, тому оскаржуване рішення Міністерства оборони України від 19.06.2023 №10/д, затверджене 21.06.2023, прийняте у формі Протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (пункт 44) в частині повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги, є правомірне та не підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Міністерства оборони України, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.05.2022 р. про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю ОСОБА_4 та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні, суд враховує наступне.
Отже, визначальною обставиною у цій справі є встановлення факту проживання ОСОБА_1 та загиблого колишнього чоловіка ОСОБА_4 .
Відповідно до постанови Верховного Суду від 22 березня 2023 року по справі № 290/289/22-ц, вимоги позивача про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу з особою, який загинув під час участі у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і стримуванні збройної агресії російської федерації, не підлягає вирішенню у порядку цивільного судочинства. Цей спір підлягає розгляду в порядку адміністративного, а не цивільного судочинства.
Аналогічні по суті висновки викладені у постанові Об`єднаної Палати Верховного Суду від 23 травня 2022 року у справі № 539/4118/19.
Засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов`язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов`язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім`ї та родичів визначає Сімейний кодекс України (далі - СК України).
Згідно ч. 2 ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Відповідно до ч.4 ст.3 СК України сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Таким чином, законодавчо визначено конкретний перелік невід`ємних складових сім`ї: спільне проживання; пов`язаність спільним побутом; наявність взаємних прав та обов`язків.
За відсутності однієї із зазначених складових відносити особу до члена сім`ї немає законних підстав.
Отже, для встановлення факту спільного проживання однією сім`єю необхідно довести ведення спільного господарства, наявність спільного бюджету, проведення спільних витрат, придбання майна в інтересах сім`ї, а покази свідків не можуть бути єдиною підставою для встановлення такого факту.
Суд встановив, що позивачка була розлучена з загиблим ОСОБА_4 на підставі рішення Ізяславського районного суду Хмельницької області від 08.09.2015.
Однак, позивачем додано до суду ряд належних та допустимих доказів щодо підтвердження ведення спільного господарства, наявності спільних грошових коштів та розпорядження ними (в тому числі виписки з банківських рахунків).
Суд встановив, що позивачка після розірвання шлюбу разом з ОСОБА_4 та дочкою ОСОБА_3 проживала в будинку по АДРЕСА_1 , який належить позивачці на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 29.11.2010 посвідченого державним нотаріусом Ізяславської державної нотаріальної контори Ефендієвою А.П.
Вказаний факт спільного проживання підтверджується відповідями №206287 від 31.08.2023, №206308 від 31.08.2023 з Єдиного державного демографічного реєстру, згідно яких встановлено, що ОСОБА_4 з 30.12.1994 по 08.07.2022 та ОСОБА_3 з 03.07.2011 по даний час зареєстровані за адресою АДРЕСА_1 . При цьому, згідно вказаної інформації встановлено, що ОСОБА_4 з 30.12.1994 по 08.07.2022 не змінював місце реєстрації.
Згідно копії паспорта громадянина України серія НОМЕР_5 ОСОБА_8 виданого 03.12.1998 року Ізяславським РВУМВС України в Хмельницькій області встановлено, що на сторінці №11 адреса місця проживання зазначена, АДРЕСА_1 з 05.08.1994, що співпадає з адресою проживання ОСОБА_4 ..
Суд також звертає увагу, що з початком введення в Україні воєнного стану ОСОБА_4 було направлено повістку до ІНФОРМАЦІЯ_5, яка надійшла на адресу: АДРЕСА_1 , що в свою чергу підтверджує проживання ОСОБА_4 за вказаною адресою.
Відповідно до сповіщення сім`ї загиблого від 09.05.2022 за № 5/1517 встановлено, що воно було направлено на адресу проживання померлого по АДРЕСА_1 на ім`я ОСОБА_1 , яка є власником цього будинку.
Згідно довідки про реєстрацію місця проживання особи від 27.12.2017 зазначено місце проживання загиблого ОСОБА_4 по АДРЕСА_1 .
Суд також враховує те, що довідкою №331 від 16.05.2022 виданою Ізяславською міською радою встановлено, що ОСОБА_3 проведено поховання батька ОСОБА_4 07 травня 2022 року.
Згідно наданих накладних №б/н від 13.05.2022 та №3 від 14.05.2022 встановлено витрати ОСОБА_3 на поховання ОСОБА_4 на суми 8920,00 грн та 16162,40 грн.
До матеріалів справи позивачкою додано ряд доказів, які підтверджують факт ведення спільного господарства з загиблим ОСОБА_4, в тому числі: чеки, видаткові накладні на купівлю побутової техніки, а також виписки з карткових рахунків ОСОБА_4 про погашення за кредитним договором побутової техніки гарантійні талони якої виписані на ОСОБА_8 , докази спільного придбання автомобіля для дочки.
Суд також враховує те, що у позивачки зберігаються всі особисті документи загиблого, а саме: посвідчення водія від 23.11.2019 р., медична виписки від 17.09.2018 рахунок від 04.09.2018, накладна від 04.09.2018, посвідчення охоронця ТОВ "Охоронна фірма "Еліт", дійсне до 31.12.2019, свідоцтво про народження від 07.07.1973, свідоцтво про неповну середню освіту від 17.06.1988, атестат про середню освіту від 16.06.1990, свідоцтво від 15.12.1990, свідоцтво Плужненського СПТУ-33 від 01.02.1991, трудова книжка заповнена 08.12.1993, пенсійне посвідчення від 15.12.2017, картка фізичної особи - платника податків від 31.03.2003, довідка про реєстрацію місця проживання особи від 27.12.2017, медична довідка від 18.03.2019, сертифікат від 18.03.2019, довідка серія ПА №1214136 станом на 09.04.2019.
Суд зазначає, що формально ОСОБА_1 не є дружиною померлого, про те, фактично перебувала в шлюбних відносинах із загиблим ОСОБА_4 , оскільки вказані особи спільно проживали, мали спільний побут, взаємні права і обов`язки.
Крім того, факт спільного проживання ОСОБА_4 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 по АДРЕСА_1 підтвердили в судовому засіданні допитані свідки: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , які проживають в сусідніх будинках, які повідомили, що позивачка та покійний ОСОБА_4 , постійно проживали разом, ввели спільне господарство, робили ремонт в будинку, садили город, придбали спільно автомобіль дочці, святкували свята разом, відпочивали спільно, після офіційного розлучення продовжували проживати та ввели спільне господарство. Покійний працював у місті Київ два тижні, а інші два тижні проживав разом із позивачкою та донькою, забезпечував їх фінансово, допомагав сусідам по господарству.
Згідно з абзацом п`ятим пункту 6 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року N 5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміна "член сім`ї" членами сім`ї є, зокрема особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з особою у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші).
Обов`язковими умовами для визнання їх членами сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах та утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.
Отже, законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями віднесення до кола членів однієї сім`ї є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважним причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки осіб, які об`єдналися для спільного проживання.
Такий правовий висновок висловлено Верховним Судом в постанові від 31 березня 2020 року у справі N 205/4245/17 (провадження N 61-17628св19).
Враховуючи наведені вище обставини суд вважає, що оскільки позивачка під час звернення до відповідача з відповідною заявою про виплату одноразової грошової допомоги не надала належні докази спільного проживання з загиблим ОСОБА_4 , однак такі докази надані під час розгляду цієї справи, та досліджені судом, а тому суд вважає за потрібне вийти за межі позовних вимог, за для ефективного захисту прав позивачки, та задовольнити позовні вимоги частково шляхом зобов`язання Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.02.2023 про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_4 відповідно до вимог Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25 грудня 2013 року і постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" з урахуванням висновків суду у цій адміністративній справі.
Суд звертає увагу, що суб`єкт владних повноважень має обов`язок передбачений ч.2 ст.77 КАС України, однак під час розгляду справи не спростував докази надані позивачем стосовно факту спільного проживання та ведення господарства, а тому відповідач зобов`язаний повторно розглянути відповідну заяву ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_4 з урахуванням висновків суду в цій справі.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення відповідача - Міністерства оборони України, однак суд з урахуванням встановлених та підтверджених належними та допустимими доказами обставин та фактів під час розгляду справи, виходить за межі позовних вимог, відповідно до вимог ч.2 ст.9 КАС України. Тому позов задовольняється частково.
Керуючись статтями 6, 9,72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_5, ІНФОРМАЦІЯ_7, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов`язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.02.2023 про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_4 відповідно до вимог Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25 грудня 2013 року і постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" з урахуванням висновків суду у цій адміністративній справі.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 11 вересня 2023 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_6 ) Відповідачі:Міністерство оборони України (Повітрофлотський проспект, 6,м.Київ,03168 , код ЄДРПОУ - 00034022) ІНФОРМАЦІЯ_5 (вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 45,Шепетівка,Шепетівський район, Хмельницька область,30400 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_8) ІНФОРМАЦІЯ_7 (вул. Героїв Майдану, 64,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_7) Треті особи:ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 ) ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 )
Головуючий суддя О. П. Шевчук