Статті адвоката

Яка різниця між збільшенням розміру аліментів та додатковими витратами на дитину

Відповідно до ст.192 Сімейного кодексу України, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану,

Відповідно до ст.192 Сімейного кодексу України, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Згідно зі ст.185 Сімейного кодексу України, той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов'язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо). Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину в разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення. Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово, періодично або постійно.

Важливою у даному випадку була справа № 727/6408/16-ц. Свої вимоги позивач обґрунтовувала тим, що рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 15 травня 2013 року з ОСОБА_5 на її користь стягуються аліменти на утримання сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, у твердій грошовій сумі в розмірі 1 000,00 грн щомісячно. Проте ОСОБА_5 на протязі усього часу сплачував аліменти без урахування індексації. Крім того, з часу призначення аліментів, її матеріальний стан значно погіршився, оскільки ціни на всі товари зросли, збільшився розмір прожиткового мінімуму на дитину. Дитина з народження алергетик, часто хворіє простудними захворюваннями і потребує належного харчування, створення належних умов для життя, навчання та розвитку, придбання медикаментів. Вона не працює, оскільки знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а ОСОБА_5 має змогу сплачувати більший розмір аліментів, ніж визначений судовим рішенням.

Посилаючись на викладене, позивач, з урахуванням уточнених вимог, просила зобов'язати державного виконавця Шевченківського ВДВС Чернівецького МУЮ здійснити перерахунок розміру аліментів, що підлягають стягненню за виконавчим листом Шевченківського районного суду м. Києва від 27 вересня 2013 року № 12020/11 з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_4 на утримання сина ОСОБА_6, 2009року народження, з урахуванням індексації відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», про що видати ОСОБА_4 довідку; зобов'язати державного виконавця Шевченківського ВДВС Чернівецького МУЮ здійснити розрахунок пені за прострочення сплати аліментів, про що видати довідку; зобов'язати державного виконавця Шевченківського ВДВС Чернівецького МУЮ щомісячно проводити індексацію розміру аліментів, визначених судом у твердій грошовій сумі, відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»; збільшити розмір аліментів, встановлених рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 15 травня 2013 року, до 3 000,00 грн із індексацією стягуваних сум відповідно до Закону, починаючи із часу набрання рішення законної сили і до досягнення сином повноліття.

У свою чергу, у позиції Верховного Суду, яка викладена у Постанові від 17 грудня 2018 року у справі № 727/6408/16-ц, було зазначено, що відповідно до частини першої статті 192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Отримувати підвищений мінімальний розмір аліментів - це безумовне право, визначене законом, яке захищається в судовому порядку.

При розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», відповідно до статті 192 СК України розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв'язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров'я когось із них. У новому розмірі аліменти сплачуються з дня набрання рішенням законної сили.

Суди дійшли правильного висновку про те, що позивач не надала суду належних та допустимих доказів того, що у відповідача покращився матеріальний стан та погіршення її матеріального чи сімейного стану. При цьому наявність автотранспортних засобів у відповідача не може свідчити про отримання ним реальних доходів, з урахуванням того, що відсутні відомості, які містять дату придбання/продажу таких транспортних засобів, що має значення для вирішення питання, чи змінився матеріальний стан відповідача, який надає можливість сплачувати аліменти у більшому розмірі, ніж це визначено судовим рішенням.

Твердження заявника про те, що вона несе витрати за відвідування дитиною спортивних секцій та приватних уроків англійської мови, не є підставою для збільшення розміру аліментів, оскільки такі витрати, в тому числі на лікування, мають характер додаткових витрат, що є підставою для звернення до суду із позовом у порядку статті 185 СК України.

Image

Контакти:

Графік роботи:

Понеділок-Субота, з 9:00-20:00