Спільний проєкт ЄС та Ради Європи презентував рекомендації щодо вдосконалення пенітенціарних інспекцій в Україні

2 липня 2021 р. відбулась презентація рекомендації щодо організації та вдосконалення внутрішніх пенітенціарних інспекцій в Україні. Рекомендації презентував міжнародний консультант Спільного проєкту «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні» (SPERU) Макс Маррей для представників Міністерства юстиції України, зокрема Олені Висоцькій, заступниці Міністра юстиції України, Наталії Панчук, Генеральній директорці Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міністерства юстиції України, Володимиру Трохимчуку, начальнику Управління пенітенціарних інспекцій, Валерію Калівошко, начальнику управління ресоціалізації та соціальної реабілітації Департаменту з питань виконання кримінальних покарань тощо.

Макс Маррей на основі наданих Міністерством юстиції методик інспектування, зразків звітів, проєктів законів та інших документів, а також попередніх дискусій підготував звіт та рекомендації щодо того, як покращити процес здійснення перевірок і підвищити їхню дієвість. Серед рекомендацій зокрема є такі:

 • Використовувати кількісні виміри стандартів.
 • Управлінню пенітенціарних інспекцій Міністерства юстиції створити досьє/каталог свідчень того, що становить задовільні умови.
 • Під час інспектування переглядати записи про навчання персоналу.
 • Нормативні акти стосовно інспекцій повинні охоплювати тематичні інспекції.
 • Слід з обережністю впевнитись, щоб будь-яка оцінка управління  керівництвом установи виконання покарань об’єктивно базувалася на результатах перевірки Стандартів, чітких доказах будь-яких недоліків, поясненні, якого стандарту не було досягнуто, та зобов’язанні усунути будь-які виявлені недоліки.
 • Керівникам установ виконання покарань звітувати про виконання Плану дій відповідним органам влади в межах їхньої структури управління та у визначенні строки.
 • Питання субкультури, делегування владних повноважень та призначення у в’язницях «днювальних» необхідно врегулювати. До всіх в’язнів слід ставитися однаково, і жоден з в’язнів не повинен мати влади чи панувати  над іншими.
 • Міністерству юстиції та Управлінню пенітенціарних інспекцій використовувати інспекції для розвитку «культури перевірок» та дотримання відповідності стандартів з використанням показників для своїх планів роботи.
 • Керівникам вищої ланки міжрегіональних управлінь та головного управління ДКВСУ притягувати до відповідальності керівників за невиконання або недбалу реалізацію планів дій щодо впровадження рекомендацій за результатами інспекції.
 • Запрошувати керівників УВП до участі в інспекціях в’язниць у ролі «запрошених інспекторів», щоб краще зрозуміти, що означають показники, і які дії потрібно вжити для забезпечення відповідності. 
 • Розробити План комунікацій для забезпечення того, щоб начальники, керівництво та установи ознайомились з тим, що передбачено Програмою реформування Мін’юсту, зокрема використанням опублікованих матеріалів, інформаційних бюлетенів, плакатів, соціальних медіа.
 • Направляти Звіти про результати інспекції до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань.
 • Офіс Омбудсмана повинен мати відповідні ресурси для проведення заходів щодо регулярності зовнішніх  інспекцій в’язниць.
 • Інспекторам слід відвідувати інші юрисдикції, щоб подивитися на роботу пенітенціарної інспекції тощо.

Ольга Деркач, керівниця проєкту SPERU, підкреслила, що важливим завданням було надати рекомендації, яким чином зробити результати пенітенціарних інспекцій вагомими під час прийняття подальших управлінських рішень керівництвом Міністерства юстиції.

Олена Висоцька, заступниця Міністра юстиції України, зауважила, що  Міністерство юстиції високо цінує підтримку Ради Європи та Європейського Союзу та дякує за надані рекомендації, які будуть втілені в подальшій діяльності Міністерства юстиції.

Нагадаємо, що в серпні 2020 року проєкт SPERU провів експертний аналіз проєкту Закону України «Про створення подвійної системи регулярних пенітенціарних інспекцій». Законопроєкт має на меті сприяти створенню і запуску подвійної системи регулярних внутрішніх (адміністративних) і зовнішніх пенітенціарних інспекцій для установ попереднього ув’язнення і установ виконання покарань відповідно до вимог міжнародного і національного законодавства.

Міністерство юстиції України наказом від 28 жовтня 2020 року № 3770/5 затвердило Методику та стандарти інспектування ефективності діяльності установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, закладів охорони здоров’я та державних підприємств ДКВС.

Спільний проєкт «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні» (SPERU) покликаний сприяти удосконаленню в’язничного менеджменту та системи охорони здоров’я у пенітенціарних установах відповідно до європейських стандартів. Одним із напрямів роботи проєкту SPERU є сприяння інституційному розвитку Управління пенітенціарних інспекцій Міністерства юстиції.

Взято з сайту Офісу Ради Європи в Україні.

Мітки: Мітки