Руслан Стефанчук розповів про основні напрямки оновлення другої книги Цивільного кодексу України «Особисті немайнові права»

Перший заступник Голови Верховної Ради України Руслан Стефанчук під час першого засідання парламентської Робочої групи з підготовки проєкту закону з рекодифікації цивільного законодавства України розповів про основні зміни, які плануються внести до другої книги Цивільного кодексу України «Особисті немайнові права».

«Перше — це питання розширення суб’єктів особистих немайнових прав. Особисті немайнові права мають забезпечувати соціальне буття як фізичної, так і юридичної особи та держави», — зазначив Руслан Стефанчук.

За його словами, другий блок пов’язаний з «укрупненням» та конкретизацією особистих немайнових прав.

«Зокрема — виділення нових блоків, які не були передбачені. Це стосується репродуктивних прав і низки інших. У проекті Плану законопроектних робіт на 2021 рік ми передбачили розробку законопроєкту про репродуктивні права, якій міг би стати логічним продовженням цього питання», — уточнив Перший заступник Голови Верховної Ради України. — Наступний великий блок — розширення прав, які стосуються безпеки фізичної особи. Це особливо актуально зараз, у період пандемії. Ще один важливий блок — захист права на персональні дані та посилення права на приватність. У Європі прийнятий GDPR (Загальний регламент про захист даних). І ми б хотіли імплементувати деякі його положення в цивільне законодавство України», — наголосив Руслан Стефанчук.

Як зазначає політик, обґрунтованим вбачається посилення права на приватність, зокрема шляхом запровадження права бути забутим, згідно із яким особа має можливість вимагати за певних умов видалення даних про неї із загального доступу, які можуть стати доступні через пошукові системи. Адже «людина не повинна зазнавати цькування все своє життя в соціальних мережах чи ще десь за той вчинок, який вона зробила бозна-коли».

«Ще один важливий блок стосується цифрових прав особи. Ми повинні гарантувати кожному громадянину України належне закріплення й цивільно-правовий захист цієї категорії прав», — зазначив Руслан Стефанчук.

На його переконання, також важливо провести дискусію щодо складних питань, оскільки «найгірше питання — не задане». Усі питання обговорюватимуться максимально відкрито. Надалі робота над Концепцією оновлення Цивільного кодексу України буде набирати обертів, до дискусій залучатимуться фахівці та всі зацікавлені особи.

«Ми стоїмо на засадах якості та ефективності законодавства. Фундаментальні речі, що будуть стосуватися реформування законодавства, повинні мати серйозну наукову базу. Тому ми зібрали, мабуть, уперше таке розширене коло науковців і практиків, народних депутатів для того, щоб обговорити питання, які стосуються найважливішої складової законодавства — цивільного. Я хотів би, щоб наші обговорення були максимально відкритими. Тож усі засідання робочої групи транслюватимуться наживо та будуть оприлюднені на нашому YouTube-каналі. Конкретні пропозиції щодо проєкту Концепції оновлення Цивільного кодексу України прошу надсилати на адресу: civilcodenew@gmail.com», — наголосив Руслан Стефанчук.

Взято з сайту Верховної Ради України.

Мітки: Мітки