Рада Європи надала експертні коментарі до проєктів законів України щодо завершення перехідного періоду реформи прокуратури, запровадженої в 2019 році (реєстр. номер №5157 та №5158)

Відповідно до запиту Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності, Рада Європи підготувала експертні коментарі до проєкту закону № 5157 «Про внесення змін до розділу II “Прикінцеві і перехідні положення” Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури” щодо окремих аспектів дії перехідних положень ” та проєкту закону № 5158 “Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення добору та підготовки прокурорів “.

Обидва законопроєкти стосуються завершення перехідного періоду реформи прокуратури, запровадженої в 2019 році Законом України № 113-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури” (Закон 113-IX).

Проєкт закону №5157, серед іншого, розширює атестацію прокурорів за межі перехідного періоду, встановленого законом № 113-IX (дія якого завершується 1 вересня 2021 р.), і надає Генеральному прокурору повноваження скликати Всеукраїнську конференцію прокурорів для відновлення діяльності органів прокурорського самоврядування, яка була припинена законом № 113-IX. Проєкт закону №5158 надає можливість молодим випускникам юридичних факультетів працювати у прокуратурі, шляхом усунення дворічного досвіду роботи у галузі права як обов’язокової вимоги під час добору прокурорів місцевого рівня.. Проєкт закону також відновлює кваліфікаційно-дисциплінарну комісію як дисциплінарний орган.

Експертні думки щодо цих двох законопроєктів висловили доктор Лорена Бахмайєр, професорка права Мадридського університету Комплутенсе, з подальшими коментарями пана Джеймса Гамільтона, колишнього керівника прокуратури Ірландії, екс-президента Міжнародної асоціації прокурорів та члена Венеціанської комісії від Ірландії. Під час доопрацювання коментарів експертів були проведені консультації з представниками Комітету з питань правоохоронної діяльності та Офісу Генерального прокурора.

Загалом, проєкти законів №5158 та №5157 заслуговують на позитивну оцінку, оскільки покликані усунути недоліки, виявлені при впровадженні системи набору прокурорів, та допоможуть уникнути проблемної ситуації з правовим та інституційним розривом після припинення дії закону № 113-IX у вересні 2021 року.

Рада Європи вітає розгляд Комітетом з питань правоохоронної діяльності відповідних експертних коментарів. З огляду на їх подальший розгляд у парламенті, очікується, що ці напрацювання сприятимуть вдосконаленню законопроєктів. Рада Європи продовжує заохочувати національні органи влади знаходити рішення для збереження та зміцнення досягнень у реформуванні прокуратури.

Повний текст експертних коментарів можна завантажити тут.

Експертні коментарі були підготовлені в рамках проєкту Ради Європи «Дотримання прав людини в системі кримінальної юстиції України», який є частиною Плану дій Ради Європи для України на 2018-2022 роки.

Взято з сайту Офісу Ради Європи в Україні.

Мітки: Мітки