Пілотування реабілітаційної програми для засуджених «Вирішення проблем»

1 вересня 2021 р., у День знань, за підтримки Спільного проєкту “Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні (SPERU)” завершено пілотування реабілітаційної програми для повнолітніх засуджених  «Вирішення проблем» у Надержинщинській виправній колонії №65 та розпочато у Полтавській виправній колонії № 64.

Програма покликана допомогти засудженим у формуванні життєвих навичок розв’язання проблем, щоб запобігти протиправній поведінці та наштовхнути їх на просоціальне мислення.

Заходи відбулись за участі Наталії Рибалко, заступниці начальника Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, Валерія Калівошко, начальника управління ресоціалізації та соціальної реабілітації Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, Ольги Деркач, керівниці Спільного проєкту “Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні (SPERU)”.

Програми подолання криміногенних потреб в засуджених нині стають звичними в різних країнах світу. Україну також не обминули ці процеси, і подібні програми починають впроваджуватись в установах виконання покарання. 

Досвідом інших країн доведено, що вплив таких програм приносить користь громаді, куди повертаються звільнені особи після відбуття покарання, а відповідно – всьому суспільству завдяки забезпеченню його безпеки, зменшенню кількості рецидивів, а отже і витрат, пов’язаних з утриманням засуджених в установах виконання покарань.

Важливо зауважити, що пілотування реабілітаційної програми проводилось окремо для чоловіків та жінок. Адже, реалізовуючи цю програму, важливо зважати на суттєві відмінності у потребах між засудженими жінками та чоловіками.

Так, у засуджених жінок частіше виникають проблеми зі здоров’ям, аніж в засуджених чоловіків. У них частіше трапляються розлади психічного здоров’я, причому в деяких країнах майже 40% засуджених жінок намагаються здійснити самогубство. У процесі взаємодії з жінками фахівці повинні усвідомлювати значний вплив психологічного, економічного, фізичного та сексуального насильства, якого зазнали більшість з засуджених жінок.

Ольга Деркач, виступаючи перед засудженими чоловіками й жінками, заохотила їх ділитися своїми відгуками, пропозиціями та зауваженнями щодо реабілітаційної програми. Адже саме на основі зворотного зв’язку програму буде доопрацьовано та адаптовано до потреб засуджених і лише після цього імплементовано в систему навчання.

За результатами навчання Проєкт SPERU фіналізує Методичний посібник до програми «Вирішення проблем» та презентує її Міністерству юстиції України.

Проєкт «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні» (SPERU) покликаний підвищити рівень застосування методів та інструментів сучасного пенітенціарного менеджменту для досягнення в’язничного режиму, заснованого на реабілітаційних засадах.

Взято з сайту Офісу Ради Європи в Україні.

Мітки: Мітки