Опубліковано переклад Посібника з європейського права з питань доступу до правосуддя

Українські правники тепер мають змогу ознайомитись із Посібником з європейського права з питань доступу до правосуддя, українською мовою.

Посібник створено Агенцією Європейського Союзу з основних прав (FRA) та Радою Європи спільно з Секретаріатом Європейського суду з прав людини. Переклад українською здійснив Спільний проєкт «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом задля посилення операційної спроможності Омбудсмана у захисті прав людини».

Посібник підготовлено з метою надання допомоги правникам-практикам, які не спеціалізуються на питаннях доступу до правосуддя, як вступ до основних питань щодо цієї теми. Він призначений для адвокатів, суддів та інших правників-практиків, а також для тих, хто працює з організаціями, які займаються питаннями відправлення правосуддя та доступу до нього, включаючи громадські організації (ГО), які беруть участь у судових процесах. Посібник також можна використовувати для досліджень у сфері права або в адвокаційних цілях. Його розроблено так, щоб дозволити практикам звертатися безпосередньо до конкретних розділів чи тем за потреби.

Посібник починається з короткого опису юридичного значення «доступу до правосуддя» та ролі двох правових систем, встановлених правом РЄ та правом ЄС. Він містить сім тематичних глав, які охоплюють такі питання:

  • справедливий та публічний розгляд справи незалежним і безстороннім судом (включаючи право на доступ до суду, сферу застосування права на справедливий і публічний розгляд справи та альтернативні способи доступу до правосуддя);
  • правова допомога (у тому числі фінансовий та субстантивний критерії, а також критерій інтересів правосуддя в ході кримінального провадження);
  • право на отримання консультації, на захист і представництво (включаючи якість юридичної допомоги, право на достатній час і можливості, необхідні для підготовки свого захисту, та право відмовитися від представництва);
  • право на ефективний засіб правового захисту (включаючи його субстантивні та інституційні вимоги, а також приклади наявних засобів);
  • обмеження доступу до правосуддя, загальні правила (включаючи характер допустимих обмежень і приклади обмежень);
  • обмеження доступу до правосуддя: тривалість провадження (включаючи критерії визначення розумності тривалості);
  • доступ до правосуддя в окремих сферах (для яких були розроблені спеціальні принципи, в тому числі у сферах, пов’язаних з інвалідами, жертвами злочинів, ув’язненими й особами, що тримаються під вартою, а також з екологічним законодавством та електронним правосуддям.

Перегляд промовідео надасть можливість протягом короткого проміжку часу ознайомитись із головними елементами поняття «доступ до правосуддя» та скласти уявлення щодо користі Посібника в правничій професії.

Взято з сайту Офісу Ради Європи в Україні.

Мітки: Мітки