Онлайн відкриття навчального курсу HELP “Досудове розслідування та ЄКПЛ” для українських суддів

5 листопада 2021 року Рада Європи у співпраці з Національною школою суддів України (НШС) розпочала навчальний курс HELP «Досудове розслідування та Європейська конвенція з прав людини (ЄКПЛ)». Цільовою аудиторією даного курсу є слідчі судді з різних областей України, які вирішують різні питання, що виникають на стадії досудового розслідування.

Координаторка проєкту Ради Європи «Дотримання прав людини в системі кримінальної юстиції України», пані Тетяна Соколан, висвітлила мету HELP курсу “Досудове розслідування та ЄКПЛ”  та підкреслила важливість його адаптації до національного контексту.

Пані Тамара Закревська, кандидат юридичних наук, заступниця начальника відділу підготовки викладачів (тренерів) НШС підкреслила важливість співпраці з Радою Європи в адаптації цього HELP курсу до національного контексту та його впровадженні на національному рівні. Вона також зазначила, що в часи пандемії COVID-19 визначну роль відіграють саме онлайн-курси. У зв’язку з цим вона сподівається, що цей курс буде ефективним та цікавим для всіх учасників, які зможуть використати отримані знання на практиці.

Пані ХристинаХохлова, координаторка проєкту HELP у Страсбурзі, розповіла в загальному про онлайн платформу курсів та ознайомила учасників з можливостями програми HELP. Вона запросила всіх брати участь у різних курсах цієї платформи.

ПанСергій Заєць та пан Павло Пархоменко, тренери курсу HELP “Досудове розслідування та ЄКПЛ”  представили основні теми курсу, надали інформацію учасникам щодо онлайн-інструментів курсу та пояснили, як ними користуватися.

Курс HELP “Досудове розслідування та ЄКПЛ” було розроблено згідно з Європейською програмою освіти в галузі прав людини для юристів (HELP; www.coe.int/help) Ради Європи, використовуючи методику HELP (http://www.coe.int/en/web/help/help-training-methodology).

HELP курс складається з наступних 6 модулів:

  1. Негласні слідчі дії (обґрунтування негласних слідчих дій; типи доказів; міркування щодо національної безпеки, провокування та підбурювання)
  2. Обшук (повноваження щодо обшуку та ЄКПЛ; правила, які регулюють обшук; судові санкції й особисті обшуки особи – обшуки порожнин тіла)
  3. Затримання та арешт на стадії досудового розслідування (позбавлення свободи та стаття 5 ЄКПЛ; основні поняття позбавлення волі й санкціоноване затримання)
  4. Поводження з особами, позбавленими свободи (стандарти згідно зі статтями 2 та 3; умови та форми позбавлення свободи)
  5. Справедливе судочинство (поняття статті 6: кримінальне обвинувачення, незалежний/безсторонній суд, публічне слухання, презумпція невинуватості та рівноправність сторін; ретроактивне застосування закону)
  6. Ефективне розслідування (зобов’язання захищати; ефективне розслідування й основні принципи права прав людини)

Ці теми розкриваються з практичного боку за допомогою презентацій, інтерактивних модулів, тестів на перевірку знань і вправ на роздуми.

Курс побудовано навколо гіпотетичного сценарію, що імітує перебіг розслідування.

Курс було розроблено у 2016 році. Курс пройшов пілотну апробацію в Молдові у 2017 році. Курс доступний англійською, румунською та українською мовами.

Адаптація та зустріч з відкриття даного курсу в Україні були організовані в межах проєкту Ради Європи «Дотримання прав людини в системі кримінальної юстиції України», що впроваджується в рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2022 роки.

Взято з сайту Офісу Ради Європи в Україні.

Мітки: Мітки