НПУ підтримує запровадження виключно судового розгляду спорів у сфері державної реєстрації (законопроект № 4338-1)

Розгляд спорів у сфері державної реєстрації повинен здійснюватися виключно в судовому порядку. Процедура такого судового розгляду має бути виокремлена в окрему категорію справ зі встановленням особливостей – скорочених строків відкриття провадження та розгляду тощо.

Таку позицію Нотаріальна палата України висловила у зверненні до Комітету Верховної Ради з питань правової політики, на розгляді якого знаходяться законопроекти про внесення змін у законодавство про державну реєстрацію.

НПУ вважає, що саме законопроект № 4338-1 повинен бути прийнятий за основу та в подальшому доопрацьовуватися при підготовці до другого читання задля якісного врегулювання механізмів протидії рейдерству й упорядкування процедур державної реєстрації.

Законопроектом № 4338-1 пропонується скасувати повноваження Міністерства юстиції України та його територіальних органів з розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність державних реєстраторів та суб’єктів державної реєстрації.

Такі спори повинні вирішуватись виключно в судовому порядку, оскільки їх розгляд має наслідком набуття, зміну або припинення речових прав на нерухомість та бізнес.

До того ж, згідно із ст. 124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюють виключно суди, делегування функцій судів та привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускається.

Також НПУ нагадує, що запровадження виключно судового розгляду спорів у сфері державної реєстрації передбачалось Указами Президента України та Стратегічним планом НПУ щодо протидії рейдерству.

Окрім того, НПУ врахувала досвід практичної роботи нотаріусів та надала низку зауважень щодо окремих положень законопроектів № 3774, № 4338 та № 4338-1, детальніше в листі: https://npu.ua/wp-content/uploads/2021/02/43381.pdf 

Нотаріальна палата України наголошує, що механізми протидії порушенням у сфері захисту прав власності повинні обов’язково відповідати принципам верховенства права.

Взято з сайту Нотаріальної палати України.

Мітки: Мітки