НОВІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ІТ-КОМПАНІЙ

7883482З листопада 2016 року Верховна Рада України прийняла Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо усунення адміністративних бар’єрів для експорту послуг”  . Детальнішу інформацію дивіться далі у статті.
Згідно пояснювальної записки до законопроекту актуальність даного законопроекту полягає у тому, що на сьогоднішній день процедури, пов’язані із зовнішньоекономічною діяльністю в сфері експорту послуг, є занадто забюрократизованими.Вітчизняні підприємці потребують усунення адміністративного бар’єру у вигляді обов’язку укладання зовнішньоекономічного договору у письмовій формі.Крім того, валютний контроль за операціями з експорту послуг є надмірним, оскільки процедура зняття операції з експорту робіт (послуг) та вимагає подання резидентом цілої низки документів.Необхідність виконання вимог банків створює зайве адміністративне навантаження: витрати грошей та часу, стимулює непрозорі схеми розрахунків, стримує зростання експорту.По суті існуючий порядок контролю за такими операціями є бар’єром для розвитку малого і середнього бізнесу.

За даними Держстату за 2014 рік резидентами України надано послуг нерезидентам на суму майже 11,5 млрд. дол. США, з яких послуг у сфері телекомунікації, комп’ютерних та інформаційних послуг – на 1,7 млрд. дол. США, ділових послуг – на 1,25 млрд. дол. США.

Окремої уваги заслуговує показник надання комп’ютерних послуг, найбільш перспективного напрямку вітчизняної економіки, за 2014 рік було надано таких послуг на 1,1 млрд. дол. США. Зазначені цифри яскраво свідчать про те, що експорт послуг є важливим сегментом української економіки та джерелом притоку валютної виручки. Крім того, дедалі більшого розвитку отримують комунікаційні площадки замовників і виконавців (постачальників) товарів, робіт та послуг, зокрема – фріланс-біржі, які відіграють важливу роль у конкурентоздатності саме малого бізнесу, розвиток якого має стати рушійною силою розвитку національної економіки. За даними відкритої спільноти «beFreelancer – фріланс для українців» щорічний обсяг експорту послуг фрілансерами складає близько 350 млн. дол. США.

Однак, необхідно розуміти, що переважна більшість фрілансерів внаслідок складності і надмірної бюрократизації процесу не працює у легальному полі, а користується системами Payoneer, PayPal тощо.Такий стан справ призводить до того, що обсяги експорту послуг дедалі скорочуються. У 2015 році експорт послуг склав лише 83% від показника 2014 року (дані Держстату). Комп’ютерних послуг надано на майже 966 млн. дол. США, а це лише 88% від обсягів 2014 року.

Згідно з чинним законодавством банк для зняття експортної операції (експорт послуг) з валютного контролю змушений вимагати від експортера послуг подання:

  • зовнішньоекономічного договору;
  • надання акту виконаних робіт;
  • переклад документів на українську мову;
  • скріплення документів підписами і печатками.

При цьому, зовнішньоекономічний контракт виконує функцію підтвердження для банку наявності договірних відносин між резидентом і нерезидентом.

Акт виконаних робіт несе змістовне навантаження підтвердження легальності походження валюти, дозволяє контролювати повернення валютної виручки та здійснювати ідентифікацію платежу.

Водночас, зовнішньоекономічний договір, особливо у випадку МСБ, дуже часто просто не існує як такий (обмін електронними листами тощо) та/або викладений тільки іноземною мовою.При цьому, також, як правило, відсутній відбиток печатки контрагента-нерезидента та оригінал, оскільки сторони обмінюються документами виключено у електронній формі.На сьогоднішній день датою для відліку строку розрахунків за відповідною експортною операцією є дата підписання акту наданих послуг. Відповідно проконтролювати дійсну дату підписання акту банк об’єктивно не в змозі.

Також на сьогодні можливі ситуації, коли валюта поступає на розподільчий рахунок раніше, ніж резидент може надати акт виконаних робіт. Таким чином, існуюча система валютного регулювання та валютного контролю зосереджена на недопущення відтоку валюти, при цьому прямо перешкоджає її притоку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *