Моніторингова місія ПАРЄ в Україні: помітний прогрес у багатьох сферах, але серйозні виклики залишаються

Після візиту до Києва 5–7 липня 2021 року доповідачі Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) привітали помітний прогрес, досягнутий у реформах у багатьох важливих сферах країни, але наголосили, що серйозні виклики залишаються. Загалом, вони підкреслили, що стосовно багатьох реформ необхідне не тільки їх прийняття, але й забезпечення практичного втілення.

Доповідачі Біргір Торарінссон (Ісландія, EPP/CD) і Альфред Хеєр (Швейцарія, ALDE) щиро вітали, що всі ключові інституції, створені для боротьби з широко розповсюдженою корупцією в країні, зараз повністю готові до роботи, функціонують і представили перші відчутні результати. Вони закликали владу продовжувати вживати всіх необхідних заходів для захисту незалежності цих інституцій, у тому числі від інших державних органів та установ, які можуть підірвати ефективність боротьби з корупцією. У зв’язку із цим вони рекомендували владі розглянути можливість збільшення кількості суддів у Вищому антикорупційному суді та надати повний спектр повноважень заступнику керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, поки триває процес призначення її керівника.

Реформа судової влади є водночас основою та лакмусовим папірцем для ширшої реформи демократичних інституцій України. У цьому відношенні доповідачі привітали нещодавно ухвалену реформу Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів, яка забезпечить, щоб міжнародні партнери України мали значимий голос при призначенні членів цих двох важливих судових органів. Є сподівання, що це в свою чергу означатиме, що незабаром велика кількість вакантних посад суддів буде заповнена належно кваліфікованими кандидатами. Доповідачі також привітали анонсовану реформу Конституційного Суду України, в тому числі щодо доброчесності суддів, і висловили сподівання, що реформа Окружного адміністративного суду м. Києва, навколо якого виникають суперечки, відбудеться невдовзі та відповідно до міжнародних стандартів верховенства права. Хоча вони розуміли необхідність проведення більш обмежених і цілеспрямованих реформ, вони висловили сподівання, що ці реформи не стануть заміною цілісній і стратегічній реформі судової влади, яка все ще явно необхідна в Україні.

Доповідачі також привітали реформу децентралізації, яка широко розглядається як важливий крок уперед у зміцненні місцевого та регіонального самоврядування. Вони закликали всіх депутатів Верховної Ради України ухвалити необхідні зміни до Конституції, щоб забезпечити реалізацію наступного етапу реформи децентралізації.

Нарешті доповідачі привітали заяву заступниці спікера Верховної Ради про те, що, як вона очікує, Україна незабаром ратифікує Стамбульську конвенцію, що стане важливим сигналом регіону.

Взято з сайту Офісу Ради Європи в Україні.

Мітки: Мітки