Мінекономіки та Укрпатент – обговорення законодавчих змін у діалозі з патентними повіреними

02 лютого 2021 року відбулася робоча зустріч керівного складу Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) і представників Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (Мінекономіки) з керівництвом найавторитетнішої громадської організації у сфері ІВ – Всеукраїнської асоціації патентних повірених (ВАПП) та експертами сфери ІВ. Метою заходу було обговорення новел законодавства щодо Порядку сплати зборів за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності (ІВ), а також щодо затвердження Регламенту Апеляційної палати Національного органу інтелектуальної власності.

Укрпатент на зустрічі представляли Генеральний директор Андрій Кудін, директор з питань інноваційного та інформаційного розвитку Петро Іваненко, директор з питань експертизи Олексій Ткачук, начальник відділення правового забезпечення інтелектуальної власності Марія Василенко, заступник начальника відділення експертизи заявок на винаходи, корисні моделі та топографії інтегральних мікросхем Федір Луценко, начальник відділу громадських зв’язків та міжнародних заходів Юрій Кучинський. Представником від Мінекономіки на заході був заступник директора Департаменту розвитку сфери інтелектуальної власності Богдан Падучак. Представниками від ВАПП були президент Василь Красніков, віце-президент Максим Бочаров, член правління організації Леонід Черепов, патентний повірений Тетяна Лісна. Також в обговоренні взяли участь Анатолій Горнісевич, експерт сфери ІВ з багаторічним досвідом роботи, один з фундаторів системи правової охорони ІВ та головний редактор журналу «Інтелектуальна власність в Україні» Ірина Абдуліна.

Центральною темою зустрічі стало обговорення проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку сплати зборів за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності». Зокрема, було зазначено, що  внесення змін є нагальним з огляду на набрання чинності Законами України 703-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо створення національного органу інтелектуальної власності», 815-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення охорони і захисту прав на торговельні марки і промислові зразки та боротьби з патентними зловживаннями» та 816-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформи патентного законодавства». Учасниками зустрічі було, зокрема, проаналізовано практику впровадження зборів з врахуванням світового досвіду, вказано на можливості державної системи із вдосконалення системи зборів та забезпечення преференцій для певних категорій заявників. Висловивши позицію Укрпатенту, що полягає у забезпеченні збалансованості державної системи правової охорони ІВ та дотриманні чинного законодавства, учасники зустрічі заслухали думки представників когорти патентних повірених України: Василя Краснікова, Леоніда Черепова, Максима Бочарова, які зробили акцент на реальні потреби ринку послуг сфери ІВ та звернули увагу на ризики, які загрожують окремим категоріям заявників у процесі переформатування системи зборів. Окрім цього було наголошено на необхідності забезпечення підтримки представників малого та середнього бізнесу, збереженні пільг для індивідуальних винахідників на національному рівні. В той же час учасники дискусії наголосили на недоцільності розпорошення експертного ресурсу Укрпатенту і необхідності підвищення рівня якості заявок, які подаються до закладу експертизи. Також серед нагальних питань обговорення – вдосконалення технологічних систем Укрпатенту, скорочення строків розгляду заявок та подальша робота у активному діалозі з учасниками ринку послуг у сфері ІВ у тісній співпраці з Всеукраїнською ассоціацією патентних повірених.

Очікується, що за підсумками зустрічі до Мінекономіки та Укрпатенту надійдуть письмові пропозиції, які будуть враховані в процесі обговорення зазначених вище нормативно-правових актів.

Взято з сайту Державного підприємства “Український інститут інтелектуальної власності” (Укрпатент).

Мітки: Мітки