Малодіяльні станції: АМКУ захистив права вантажовідправників у Верховному Суді

12 жовтня 2021 року Верховний Суд залишив без задоволення касаційну скаргу АТ «Укрзалізниця» про визнання недійсним рішення Комітету щодо малодіяльних вантажних станцій. Рішення двох попередніх судових інстанцій залишено без змін.

Нагадаємо у серпні 2020 року Комітет визнав дії АТ «Укрзалізниця», що полягають у визначенні малодіяльних вантажних станцій і запровадженні окремої послуги з їх обслуговування, зловживанням монопольним становищем на ринку перевезення вантажів залізничним транспортом у межах території України.

Комітет встановив, що у 2019 році Укрзалізниця одноосібно та в безальтернативному порядку запровадила Порядок проведення рейтинг-аналізу, згідно з яким майже третину  вантажних станцій (відкритих для вантажних операцій) визнала малодіяльними, а ті, хто хотів користуватись цими станціями, повинен був підписати додаткову угоду і сплачувати встановлену Укрзалізницею плату за можливість приймання/відправлення вантажів з таких станцій.

Такі дії Товариства призвели до ущемлення інтересів вантажовідправників та вантажоотримувачів. Адже обмеження роботи малодіяльних залізничних станцій для виконання вантажних операцій та/або їх закриття, збільшення вартості відправки вантажів призводить до збільшення витрат суб’єктів господарювання та подорожчання їхньої продукції. До того ж існує продукція, що доставляється лише залізничним транспортом або реалізація якої є економічно і технологічно вигідною виключно за умови відвантаження залізницею.

За умов наявності конкуренції на ринку, суб’єкти господарювання мали б змогу відмовитись від підписання додаткової угоди до договору та обрати іншого надавача послуг з перевезення вантажів залізничним транспортом.

Зважаючи на ці обставини Комітет наклав на АТ «Укрзалізниця» штраф у розмірі 18 282 400 грн та зобов’язав припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

У відповідь на рішення Комітету АТ «Укрзалізниця» припинило стягувати плату за послугу подачі й забирання вагонів з/на малодіяльні вантажні станції, скасувало Порядок проведення рейтинг-аналізу та сплатило штраф. Одночасно компанія намагалася скасувати дане рішення Комітету в судовому порядку.

Однак, суди всіх інстанцій, у тому числі і Верховний суд, підтримали позицію Комітету.

Таким чином Комітет відновив рівні умови конкуренції на ринку перевезення вантажів залізничним транспортом у межах території України, захистив права вантажовідправників та вантажоотримувачів і припинив зловживання АТ «Укрзалізниця» монопольним становищем.

Взято з сайту Антимонопольного комітету України.

Мітки: Мітки