Філософія діяльності пенітенціарної системи змінюється: підсумки серії тренінгів для персоналу в’язниць щодо оцінки ризиків вчинення повторних злочинів засудженими

3 грудня відбулась презентація результатів проведення у 2021 році тренінгів для співробітників 38 установ виконання покарань щодо оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення засудженими до позбавлення волі та планування індивідуальної роботи з ними.

Захід відбувся за підтримки Спільного проєкту «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні» та у співпраці з Міністерством юстиції України і Департаментом з питань виконання кримінальних покарань.

Метою навчання було вдосконалення і розвиток професійних навичок персоналу в’язниць, підвищення їх рівня знань, щоб співробітники установ могли допомогти засудженим зменшити ризик вчинення ними повторних злочинів і сприяти їхній подальшій ресоціалізації. Так, під час занять інструктори надавали професійні поради, а учасники відпрацьовували навички щодо використання інструментів оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення, формували практичне уміння щодо основ мотиваційного інтерв’ювання, розвивали знання щодо стадій зміни поведінки особи тощо.

«Одним із очікуваних результатів Проєкту «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні» SPERU є широке та активне застосування персоналом Департаменту з питань виконання кримінальних покарань методів та інструментів сучасного пенітенціарного менеджменту для досягнення в’язничного режиму, заснованого на реабілітаційних засадах. Реабілітаційний підхід до осіб, які відбувають покарання, сприяє зниженню рівня рецидиву кримінальних правопорушень. Як наслідок: нижчий рівень злочинів – безпечніше суспільство. Тому надзвичайно важливим завданням є формування готовності персоналу ДКВС до здійснення оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення засудженими до позбавлення волі та індивідуального планування роботи з ними», – підкреслив у своєму вітальному слові Голова Офісу Ради Європи в Україні Стен Ньорлов.

Загалом навчання пройшли 336 осіб (292 чоловіки та 44 жінки) – представники 38 установ виконання покарань. Тренінг є комплексним та поєднує як теоретичні, так і практичні заняття: складається  з 6 днів теоретико-практичних занять, відпрацювання методик оцінки ризиків, тренування із заповнення оцінки ризиків та складення індивідуальної програми, а також одноденного обговорення із кожною установою виконання покарань окремо виконаного домашнього завдання, сесії запитань-відповідей, надання практичних рекомендацій. 

Олена Висоцька, заступниця Міністра юстиції України, подякувала Спільному проєкту ЄС та Ради Європи за сталу співпрацю та підтримку теми ресоціалізації ув’язнених. Олена Висоцька зауважила: «Оцінка ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення – це складний, але дуже важливий інструмент. Його впровадження залежить від системної роботи щодо навчання, а також щодо доопрацювання і технічної частини, що стосується реєстру, і методологічної частини, що стосується самих методик оцінки. Я сподіваюсь, що цей інструмент не просто впровадиться в Україні, але й приживеться, і наш персонал буде активно його застосовувати».

Сергій Гречанюк, начальник Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, підкреслив: «Останнім часом в системі виконання кримінальних покарань відбуваються кардинальні зміни, ми намагаємося робити все, щоб філософія діяльності пенітенціарної системи змінювалась: з каральної на реабілітаційну. Також ми робимо все, щоб наш персонал по-іншому ставився до своєї професії та підходів у роботі».

Тренерами навчального курсу є національні експерти Спільного проєкту «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні» Євгеній Івашев і Юлія Паскевська.

Так, вони зауважили, що хоча на початку тренінгів часто стикаються з опором персоналу та нерозумінням доцільності заповнення форм оцінки ризиків, проте вкінці навчання практично всі учасники стають більш вмотивованими та володіють практичними знаннями з оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення й складення на її основі програми індивідуальної роботи із засудженим.

Ольга Деркач, керівниця Спільного проєкту «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні», зауважила, що особливою цінністю тренінгів є те, що експертам проєкту вдалося створити професійне коло однодумців, де учасники ділилися своїми думками та досвідом, а також постійно взаємодіяли, як з тренерами, так і з колегами з інших установ.

Після навчання від учасників прозвучали такі знакові відгуки:

  • «Тільки після навчання ми нарешті збагнули чому потрібно переглядати оцінку ризиків саме із такою частотою, для чого вона взагалі потрібна. Як оцінка пов’язана із індивідуальною програмою. Тепер я розумію, чому на первинну оцінку дається саме 30 днів, і чому цей строк є адекватним. Уперше працюючи із цими методиками відчула себе фахівцем, яка займається дійсно потрібною роботою».
  • «Прикро, що таке навчання не відбулося раніше. Багато помилок можливо було б уникнути. Ми навіть протягом навчання вже почали виправляти помилки у раніше заповнених нами оцінках ризиків».
  • «Після навчання нарешті стало зрозуміло як писати коментарі, для чого вони взагалі потрібні, як ставити цілі, які мають бути заходи. Відчуваємо, що раніше працювали наосліп!»

Наталія Рибалка, заступниця начальника Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, зазначила, що на додаток до тренінгів Департамент планує створити навчальну онлайн-платформу, куди зможуть звертатися співробітники установ виконання покарань на постійній основі, коли у них з’являтимуться питання щодо оцінки ризиків вчинення повторних злочинів.

Проєкт «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні» працює задля покращення менеджменту в’язниць, який би відповідав стандартам дотримання прав людини, а також подальшому розвитку реабілітаційного підходу до правопорушників. Проєкт фінансується Європейським Союзом та Радою Європи.

Взято з сайту Офісу Ради Європи в Україні.

Мітки: Мітки