Доповідач Конгресу закликає українські органи влади продовжувати впровадження виборчої реформи

В рамках національної онлайн-конференції в Україні “Місцеві вибори 2020 в Україні: висновки та рекомендації”, яка відбулася 27 січня 2021 року, Стюарт Діксон (Велика Британія, ILDG), доповідач Конгресу з питань спостереження за місцевими та регіональними виборами, презентував висновки інформаційного звіту Конгресу про вибори в Україні основним зацікавленим сторонам у виборах, включаючи представників Верховної Ради та Уряду України, Голову Центральної виборчої комісії (ЦВК) та представників національних неурядових організацій, а також представників ОБСЄ та Міжнародної фундації виборчих систем (IFES).

Пан Діксон підкреслив, що звіт Конгресу визнає надзвичайні обставини, за яких відбулися вибори, і не лише через триваючу пандемію, але й враховуючи процес децентралізації та конституційну реформу, а також нещодавні зміни до Виборчого кодексу України, які суттєво змінили виборчу систему. «Така ситуація була абсолютно новою для більшості залучених сторін і спричинила значну невизначеність, виборці не дуже розуміли, що саме змінилося», – зазначив він.

Доповідач Конгресу також прокоментував той факт, що виборча система в Україні ставить кандидатів-самовисуванців у невигідне становище, адже в громадах із понад 10 000 виборців самовисування не допускалося. «Це проблематично з точки зору міжнародних виборчих стандартів», – заявив він. В якості наступних кроків пан Діксон запропонував розробити загальний звіт щодо ситуації з кандидатами-самовисуванцями на місцевих виборах, адже ця тема визнана Конгресом як досить актуальна, бо повторюється також в інших державах-членах Ради Європи.

Пан Діксон також наголосив, що за висновками інформаційного звіту, позитивним фактом є покращення ситуації щодо виборчих прав внутрішньо переміщених осіб (ВПО), що є довгостроковою рекомендацією Конгресу. На місцевих виборах в Україні, що відбулись 25 жовтня 2020 року, ВПО вперше змогли проголосувати в округах свого поточного місця проживання. З приводу участі ВПО у виборах Конгрес підготував звіт у 2018 році та організував конференцію у Києві в лютому 2019 року. «Це стало нагодою для обміну прикладами гарних практик в різних країнах-членах Ради Європи. Зрештою, прогрес був досягнутий, і це є суттєвим зрушенням», – пояснив пан Діксон.

«Тема ВПО є гарним прикладом того, як співпраця, заснована на спостереженнях за виборами, прагматичних рекомендаціях та подальша діяльність можуть виявитися корисними для демократичного прогресу та реформ у державах-членах Ради Європи. Ситуація з кандидатами-самовисуванцями на місцевих виборах – це ще одна можливість розвивати діалог та планувати нові проекти, і Україна повинна продовжувати свій шлях впровадження виборчих реформ», – підсумував доповідач Конгресу.

Представники від ЦВК, Верховної Ради та Уряду України, а також громадянського суспільство та міжнародних організацій обмінялись думками з різних тем, таких як посилення потенціалу виборчих комісій; роль політичних партій у місцевих виборах; виклики, спричинені пандемією COVID-19; а також потенційне впровадження електронних інструментів та технологій під час виборів.

Національна онлайн-конференція була організована ЦВК України спільно з Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES), Координатором проектів ОБСЄ в Україні та Офісом Ради Європи в Україні.

Проект «Посилення демократії та довіри на місцевому рівні в Україні» виконується Конгресом місцевих та регіональних влад Ради Європи в рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018 – 2021. Проект спрямований на покращення якості демократії на місцевому рівні в Україні шляхом посилення інституційних структур та підтримки органів місцевого самоврядування та їх національних асоціацій в діяльності, спрямованій на запровадження принципів етики в процес прийняття рішень, а також підтримка більш інклюзивного, прозорого, підзвітного та орієнтованого на громадян місцевого врядування.

Взято з сайту Офісу Ради Європи в України.

Мітки: Мітки