Апробація тренінгу для суддів адміністративної юстиції «Право на інформацію та інформація з обмеженим доступом»

1 жовтня 2021 р. відбулась апробація тренінгу для суддів адміністративної юстиції «Право на інформацію та інформація з обмеженим доступом». Тренінг було розроблено Національною школою суддів України за підтримки Спільного проєкту «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні».

Мета тренінгу передбачає надати знання, удосконалити суддівські навички та розуміння соціального контексту здійснення правосуддя у судових адміністративних провадженнях, що стосуються реалізації права на інформацію та доступу до інформації з обмеженим режимом доступу в контексті узгодженого застосування норм чинного законодавства України та положень Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів.

Під час тренінгу піднімали питання судової практики у справах про доступ до інформації з обмеженим доступом, особливостей розгляду адміністративних справ, видів інформації з обмеженим доступом, інформації, яка не підлягає обмеженню в доступі тощо. Також була організована сесія для суддів-тренерів щодо змісту тренінгових матеріалів та методології викладання курсу.

Тема доступу до публічної інформації посідає чільне місце в роботі Ради Європи. Адже це є запорукою забезпечення прозорості функціонування влади, поширення надійної інформації про діяльність влади та процеси прийняття рішень.

Конвенція Ради Європи про доступ до офіційних документів, яку Україна нещодавно ратифікувала і тим самим запустила її в дію, встановлює набір мінімальних стандартів для належної і справедливої обробки запитів на доступ до офіційних документів, зокрема зобов`язання держави забезпечити доступ до ефективного і незалежного механізму перегляду рішень у випадку відмов надати доступ. Згідно з Конвенцією, всі офіційні документи, як правило, є публічними і можуть бути обмежені в доступі у лише для захисту інших прав та законних інтересів.

Незабаром вперше, відповідно до положень Конвенції, буде створено моніторингові органи у сфері доступу до офіційних документів, діяльність яких буде спрямована на забезпечення країнами-учасницями Конвенції імплементації її положень.

Набуття чинності Конвенції допоможе покращити реалізацію права на свободу вираження поглядів, передбачене статтею 10 Європейської конвенції з прав людини. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів.

Нагадаємо, проєкт «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні» у співпраці з Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини розробили посібник “Рекомендації Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з питань додержання конституційного права людини і громадянина на доступ до інформації”Він передбачає розділи з рекомендаціями щодо найбільш актуальних питань як для запитувачів інформації, так і для її розпорядників. Окремий розділ присвячено оскарженню дій та бездіяльності розпорядників інформації.

Також Проєкт напрацював публікацію у форматі аналітичного огляду «Правові позиції Європейського суду з прав людини щодо доступу до публічної інформації».

Проєкт «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні» має на меті зміцнити роль медіа, їхню свободу та безпеку, а також суспільне мовлення як інструментів для досягнення консенсусу в українському суспільстві.

Взято з сайту Офісу Ради Європи в Україні.

Мітки: Мітки