Аналіз ефективності соціальної підтримки громадян в Україні – опубліковане нове дослідження

Центр аналізу публічних фінансів та публічного управління Київської школи економіки, за підтримки проєкту Ради Європи “Розвиток соціальних прав людини як ключовий чинник сталої демократії в Україні” дослідив ефективність законодавчого регулювання соціальної підтримки громадян в Україні.

В межах дослідження проаналізовано  надання допомоги для п’яти ключових груп її отримувачів:

  • особам з інвалідністю;
  • малозабезпеченим родинам;
  • особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • сім’ям з дітьми;
  • пенсіонерам.

Метою цього дослідження був аналіз законодавства України з питань регулювання соціальної підтримки громадян в Україні та оцінка його ефективності з огляду на звіти про виконання профільних бюджетних програм Міністерства соціальної політики України, повідомлення місцевих органів влади про його неефективність, а також раніше проведені дослідження. 

В межах дослідження було проаналізовано 113 нормативних актів, зокрема, 38 законів України та 75 постанов Кабінету Міністрів, що регулюють надання соціальних допомог цим 5 групам отримувачів, та складено матриці допомог кожній з них у розрізі видів підтримки, а також у розрізі обсязі допомог, на які може розраховувати кожен підтип громадян (наприклад, одинокі матері, люди з інвалідністю різних груп, багатодітні сім’ї тощо).

“Як засвідчили результати дослідження, поточне регулювання надання соціальної підтримки має значні вади, які потребують врегулювання. Наприклад, законодавчо встановлений та фактичний обсяг допомог від держави може значно відрізнятися залежно від виду соціальної підтримки, що зумовлено спроможністю державних та місцевих органів влади фінансувати такі допомоги. Як наслідок, кількість осіб, що претендують на допомогу, може бути набагато вищою за фактичну кількість її отримувачів. Водночас деякі види допомог, незважаючи на закладені кошти, просто не користуються попитом.Також існує несправедлива різниця у вартості між допомогами, які мають схожий характер надання”, ‑ зазначає з цього приводу співавторка дослідження та керівниця Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління Київської школи економіки Дарина Марчак.

За словами керівниці проєкту Ради Європи “Розвиток соціальних прав людини як ключовий чинник сталої демократії в Україні” Сюзанни Мнацаканян, дослідження має допомогти покращити систему та забезпечити найефективніший захист громадян та одночасно підвищити ефективність бюджетних видатків.

“Інформація щодо недоліків законодавчого регулювання системи соціальної підтримки, які призводять до неефективності використання коштів державного та місцевого бюджетів, можуть допомогти керівництву країни покращити якість та ефективність соціального захисту українських громадян; забезпечити, аби державна підтримка спрямовувалась саме тим з них, хто опинився у найбільш складних життєвих обставинах, та забезпечити найбільш ефективне використання коштів платників податків на ці потреби”, ‑ зазначила вона.

З аналізом ефективності законодавчого регулювання надання соціальної допомоги в Україні для основних цільових груп можна ознайомитися за посиланням.

Взято з сайту Офісу Ради Європи в Україні.

Мітки: Мітки