Поради

Як довести легкі тілесні ушкодження

Щоб довести легкі тілесні ушкодження, притягнути винного до відповідальності та отримати грошову компенсацію, потрібно вчинити дії, передбачені законодавством.

У судовій практиці України, доволі часто є поширеними кримінальні справи про притягнення до кримінальної відповідальності за тілесні ушкодження. Кримінальний адвокат займається цією категорією справ.

Згідно із Статистикою про зареєстровані кримінальні правопорушення та результати їх досудового розслідування Офісу Генерального прокурора, протягом січня-листопада 2024 року, в Україні було обліковано 17 020 кримінальних правопорушень за статтею 125 "Умисне легке тілесне ушкодження".

Мова у даному випадку йде про статтю 125 Кримінального кодексу України, де у частині 1 зазначається, що умисне легке тілесне ушкодження - карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк до двохсот годин, або виправними роботами на строк до одного року. Частиною 2 цієї ж статті передбачено, що умисне легке тілесне ушкодження, що спричинило короткочасний розлад здоров'я або незначну втрату працездатності, - карається штрафом від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до одного року, або пробаційним наглядом на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк.

Адвокат з кримінальних справ допоможе добитися правильної кваліфікації статті та довести легкі тілесні ушкодження. Вартість послуг адвокат у кримінальній справі за наступним посиланням.

ЩО РОБИТИ, КОЛИ ВАМ ЗАВДАЛИ ТІЛЕСНІ УШКОДЖЕННЯ

Якщо у Вас трапилась подія, яка пов’язана із нанесенням тілесних ушкоджень, то Вам необхідно подати заяву про вчинення кримінального правопорушення до поліції.

Важливим також є отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, де буде зазначатися за якою кримінально-правовою кваліфікацією здійснюється досудове розслідування.

Не слід забувати про те, що Вам потрібно додати необхідні докази, які підтверджуватимуть нанесення тілесних ушкоджень (відеодокази, фотодокази, показання свідків тощо).

Якщо Ви стали потерпілою особою від тілесних ушкоджень, то Вам потрібно від поліції отримати направлення на судово-медичне обстеження у Бюро судово-медичної експертизи.

ЯК ВИЗНАЧАЄТЬСЯ СТУПІНЬ ТІЛЕСНОГО УШКОДЖЕННЯ

Згідно із п.1.5 Правил судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 січня 1995 р. № 6, згідно з  Кримінальним  кодексом  України розрізняють тілесні ушкодження  трьох ступенів:  тяжке,  середньої тяжкості та легке. Легке може бути таким що: спричиняє  короткочасний  розлад  здоров'я чи незначну стійку втрату працездатності; не спричиняє зазначених в п.1.5.1 наслідків.

Пунктом 2.3 Правил судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 січня 1995 р. № 6 передбачено, що ознаками легкого тілесного ушкодження є: а) короткочасний розлад здоров'я; б) незначна стійка втрата працездатності. Легке тілесне ушкодження може бути таким, що:  а) спричинило  короткочасний  розлад  здоров'я чи незначну стійку втрату працездатності; б) не спричинило зазначених наслідків. Короткочасним належить вважати розлад здоров'я тривалістю понад шести днів, але не більше як три тижні (21 день). Під незначною стійкою втратою працездатності  належить розуміти втрату загальної працездатності до 10%. Легке тілесне   ушкодження,  що не спричинило короткочасного розладу здоров'я чи незначної  стійкої втрати працездатності, - це  ушкодження, що має незначні  скороминущі наслідки, тривалістю не більш як шість днів.

Важливим, є також отримати висновок експертного дослідження, де буде зазначено, яке у Вас легке тілесне ушкодження.

ЯК ОТРИМАТИ КОМПЕНСАЦІЮ ЗА ЛЕГКІ ТІЛЕСНІ УШКОДЖЕННЯ

Варіант № 1. Щоб отримати компенсацію за легкі тілесні ушкодження, потрібно подавати цивільний позов у кримінальному процесі.

Під час вирішення питання щодо цивільного позову слід керуватися положеннями ст.ст. 128, 129 Кримінального процесуального кодексу України, ст. 13 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 1166, 1167, 1168, 1177 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст. 128 Кримінального процесуального кодексу України, особа, якій кримінальним правопорушенням завдано матеріальної або моральної шкоди, має право пред`явити до обвинуваченого цивільний позов.

Згідно із ст.129 Кримінального процесуального кодексу України, ухвалюючи обвинувальний вирок, постановляючи ухвалу про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, суд залежно від доведеності підстав і розміру позову задовольняє цивільний позов повністю або частково чи відмовляє в ньому.

Статтею 55 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що потерпілим визнається особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.56 Кримінального процесуального кодексу України, протягом кримінального провадження потерпілий має право на відшкодування завданої кримінальним правопорушенням шкоди в порядку, передбаченому законом.

Згідно із ч.1 ст.61 Кримінального процесуального кодексу України, цивільним позивачем у кримінальному провадженні є фізична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, юридична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, яким кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, та яка (який) в порядку, встановленому цим Кодексом, пред’явила (пред’явив) цивільний позов.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Згідно із ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Ст. 1192 Цивільного кодексу України визначено, що розмір збитків, які підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі

Відповідно до ч. 1 ст. 1177 Цивільного кодексу України шкода, завдана фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення, відшкодовується особою яка таку шкоду заподіяла.

Згідно із ч. 3 ст.23 Цивільного кодексу України розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

На підставі ст.1167 Цивільного кодексу України моральна шкода, завдана фізичній особі неправомірними діями відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного суду України від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» потерпілий, як особа, якій злочином заподіяно моральної, фізичної або майнової шкоди, вправі пред`явити позов про стягнення моральної шкоди.

Розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди, відповідно до п. 9  постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» за № 4 від 31.03.1995, суд визначає в межах заявлених вимог залежно від характеру й обсягу заподіяних позивачеві моральних чи фізичних страждань, наявності інших негативних наслідків, з урахуванням у кожному конкретному випадку ступеня вини відповідача та інших обставин. Зокрема, враховуються характер і тривалість страждань, стан здоров`я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану.

До прикладу, можна навести вирок Солом'янського районного суду міста Києва від 14 жовтня 2024 року у справі № 760/17067/24, де суд ухвалив ОСОБА_8 визнати винним у скоєнні кримінального проступку, передбаченого ч.1 ст. 125 КК України і признати покарання у вигляді штрафу в розмірі п`ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень. Цивільний позов ОСОБА_6 про стягнення матеріальної шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення (проступку) - задовольнити частково. Стягнути з  ОСОБА_8 на користь  ОСОБА_6 12552 (дванадцять тисяч п`ятсот п`ятдесят дві) гривні 00 копійок. В частині позовних вимог про стягнення з ОСОБА_8 на користь ОСОБА_6 витрат за надання правової професійної правничої допомоги згідно договору про надання професійної правничої допомоги від 22.07.2024 про сплату гонорару у розмірі 10000 гривень 00 копійок - відмовити. Цивільний позов ОСОБА_6 про стягнення моральної шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення (проступку) - задовольнити частково. Стягнути з  ОСОБА_8 на користь  ОСОБА_6 15 000 (п`ятнадцять тисяч ) гривень 00 копійок. Детальніше у вироку за наступним посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/122349733

Адвокат по кримінальних справах допоможе правильно визначити розмір майнової та моральної шкоди.

Варіант № 2. Щоб отримати компенсацію за легкі тілесні ушкодження, можна укласти угоду про примирення між потерпілим та підозрюваним чи обвинуваченим.

Згідно із ст.471 Кримінального процесуального кодексу України, в угоді про примирення зазначаються її сторони, формулювання підозри чи обвинувачення та його правова кваліфікація із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, істотні для відповідного кримінального провадження обставини, розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, строк її відшкодування чи перелік дій, не пов’язаних з відшкодуванням шкоди, які підозрюваний чи обвинувачений зобов’язані вчинити на користь потерпілого, строк їх вчинення, узгоджене покарання та згода сторін на його призначення або на призначення покарання та звільнення від його відбування з випробуванням, наслідки укладення та затвердження угоди, передбачені статтею 473 цього Кодексу, наслідки невиконання угоди. В угоді зазначається дата її укладення та вона скріплюється підписами сторін.

Відповідно до ч.1 ст.469 Кримінального процесуального кодексу України, угода про примирення може бути укладена за ініціативою потерпілого, підозрюваного або обвинуваченого. Домовленості стосовно угоди про примирення можуть проводитися самостійно потерпілим і підозрюваним чи обвинуваченим, захисником і представником або за допомогою іншої особи, погодженої сторонами кримінального провадження (крім слідчого, прокурора або судді). Угода про примирення у кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з домашнім насильством, може бути укладена лише за ініціативою потерпілого, його представника або законного представника. Якщо дії чи інтереси законного представника суперечать інтересам особи, яку він представляє, за рішенням прокурора, слідчого судді, суду такий законний представник замінюється іншим із числа осіб, визначених статтею 44 цього Кодексу.

До прикладу, можна навести вирок Деснянського районного суду м.Києва від 10 листопада 2021 року у справі № 754/16873/21.. За обставинами справи, відповідно до угоди про примирення, укладеної між обвинуваченим ОСОБА_11 та потерпілим ОСОБА_10 сторони визначили істотні для кримінального провадження обставини, обвинувачений беззастережно визнав свою вину у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч.2 ст.125 КК України, потерпілому матеріальна шкода відшкодована, констатовано факт примирення між потерпілим та обвинуваченим, будь-яких обов`язків майнового і немайнового характеру не має. Узгоджено, що при затвердженні угоди ОСОБА_12 буде призначено покарання за ч.2 ст.125КК України у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 грн.). Як наслідок, суд засудив, затвердити угоду про примирення від 04 листопада 2021 року у кримінальному провадженні №12021105030001984 від 31.08.2021 року, укладену між обвинуваченим ОСОБА_13 та потерпілим ОСОБА_10 . ОСОБА_8 визнати винуватим у вчиненні кримінального проступку, передбаченого за ч. 2 ст. 125 КК України і призначити йому покарання у виді штрафу 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (в сумі 850грн.). Детальніше, у вироку за наступним посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/101043317

Варіант № 3. Щоб отримати компенсацію за легкі тілесні ушкодження, можна домовившись із підозрюваним чи обвинуваченим про відшкодування моральної та майнової шкоди та відмовитися від обвинувачення.

Кошти від підозрюваного чи обвинуваченого можна отримати у приватному порядку (бажано з відповідними доказами їх отримання, наприклад, через банківські квитанції).

Після отримання коштів моральної та майнової шкоди, які для Вас, як потерпілого є достатніми, Ви маєте право відмовитися від обвинувачення.

До прикладу, можна навести ухвалу Печерського районного суду міста Києва від 17 листопада 2016 року у справі № 757/45633/15-к. За обставинами справи, в судовому засіданні представник потерпілого ОСОБА_8 адвокат ОСОБА_9 також заявив клопотання про закриття кримінального провадження відносно  ОСОБА_7 за ч. 2 ст.125 КК України у зв`язку з відмовою потерпілого від обвинувачення у формі приватного обвинувачення, оскільки потерпілий з обвинуваченим примирилися, та потерпілому в повному обсязі відшкодовано обвинуваченим завдану кримінальним правопорушення матеріальну та моральну шкоду. Як наслідок, суд ухвалив кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_7  у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 125 КК України, закрити у зв`язку із відмовою потерпілого ОСОБА_8 від обвинувачення. Детальніше в ухвалі за наступним посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/63876656

РОЛЬ АДВОКАТА

Адвокат по кримінальним справам допоможе Вам отримати майнову та моральну шкоду, якщо Вам завдано тілесні ушкодження. Адвокат у кримінальних справах є тією особою, яка буде супроводжувати Вас під час досудового розслідування та судового розгляду. Кримінальний адвокат Київ зможе захистити Вас як потерпілого, якщо Вам завдані тілесні ушкодження. Адвокат по кримінальним справам Київ через консультацію зможе окреслити план дій у Вашій справі.

Застереження: Інформація подана у даному матеріалі є ознайомчою та загальною. Для більш детальних відомостей, які стосуються Вашої ситуації, слід звернутися за індивідуальною консультацією.

Записатися на консультацію

Please fill the required field.
Please fill the required field.

Зустрітися для проведення консультації

Зателефонувати за номером телефону

Написати на електронну адресу

Image
Розробка Сайтів - Фабрика Сайтів

Адреса:

м. Київ, Україна

Контакти:

Графік роботи:

Понеділок-Субота, з 9:00-20:00