Підстави оголошення особи в розшук: міфи та реальність
Сьогодні, у соцмережах та ЗМІ багато неправдивої інформації про те, що відповідних осіб можуть оголошувати у розшук.
ЧИТАЙТЕ НЕ НОВИНИ І ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛИ, А ЗАКОНОДАВСТВО ТА СУДОВУ ПРАКТИКУ
Годі й нагадувати скільки токсичної інформації сьогодні подається через новини та соцмережі (зокрема Telegram-канали, YouTube-канали, Facebook тощо). Про TikTok взагалі можна не говорити. Тверезо думаюча людина з критичним мисленням ніколи не буде буквально сприймати фейкові наративи, у яких ціль лише одна - залучення аудиторії, збирання лайків та заробіток на рекламі.
Натомість, будь-який громадянин держави у своїх інтересах повинен підвищувати рівень своєї правосвідомості.
Це можна зробити, ознайомлюючись із законодавством на сайті Верховної Ради України за наступним посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/a#Find
Додатково, свій рівень правосвідомості можна збагачувати, досліджуючи судову практику за наступним посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/
Тому, коли хочете дізнатися хто може оголошувати у розшук чи хто подає у розшук - досліджуйте законодавство та судову практику.
А якщо хочете дізнатися чи є Ви у розшуку, то перейдіть у базу Міністерства внутрішніх справ України, та введіть відповідні дані для перевірки: https://wanted.mvs.gov.ua/searchperson/
Додатково, відвідайте сайт Інтерполу: https://www.interpol.int/How-we-work/Notices/Red-Notices/View-Red-Notices
РОЗШУК У СПРАВАХ ПРО АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ НЕМОЖЛИВИЙ
Доволі часто, у мережі Інтернет можна побачити заголовки, що відповідні особи будуть оголошені у розшук за адміністративні правопорушення.
Однак, розшуку у справах про адміністративні правопорушення не передбачено.
Це зокрема випливає із численних випадків судової практики.
Одне із рішень суду нижче за посиланням.
Приклад судової справи (витяг з постанови Роменського міськрайонного суду Сумської області від 19 лютого 2018 року у справі 585/506/18).
«…Відповідно до ст. 304 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Як вбачається з матеріалів, державний виконавець звернувся до суду з поданням про оголошення розшуку у виконавчому провадженні, відкритому на підставі постанови суду, прийнятої в порядку КУпАП.
В той же час КУпАП не передбачено оголошення розшуку боржника і не визначено що вирішення питання про оголошення розшуку боржника, в справі про адміністративне правопорушення, відноситься до компетенції суду.
За таких обставин подання задоволенню не підлягає і в оголошені розшуку слід відмовити…»
Детальніше у постанові суду за наступним посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/72253917
РОЗШУК МОЖЛИВИЙ ТІЛЬКИ У КРИМІНАЛЬНІЙ СПРАВІ І ЛИШЕ ЗА УХВАЛОЮ СУДУ
Як раніше зазначалося у статті Коли можуть оголосити у розшук? оголосити у розшук можуть лише з підстав, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України.
Такі підстави можуть застосовуватися лише тоді, якщо Ви є підозрюваний або обвинувачений.
Приклад ухвали про розшук підозрюваного: https://reyestr.court.gov.ua/Review/108092813
Приклад ухвали про розшук обвинуваченого: https://reyestr.court.gov.ua/Review/116083661
ВИСНОВОК
Вас ніхто не має права затримувати чи доставляти у будь-які органи державної влади чи інші органи (зокрема з підстав вигаданого фейкового розшуку, якого не існує), якщо Ви не є підозрюваним або обвинуваченим у кримінальній справі.
Навіть, якщо Ви є підозрюваним чи обвинуваченим у кримінальній справі, то для розшуку необхідна ухвала суду.
Якщо Вам необхідна аргументована юридична консультація з питання розшуку, прохання перейти за наступним посиланням.
Прохання також дивитися статтю: Що робити при затриманні?
Застереження: Інформація подана у даному матеріалі є ознайомчою та загальною. Для більш детальних відомостей, які стосуються Вашої ситуації, слід звернутися за індивідуальною консультацією.