Поради

Умовна судимість і мобілізація

Станом на березень 2024 року, ймовірність мобілізації умовно засудженого під час іспитового терміну дуже низька.

У мережі Інтернет часто поширеним є питання: "Чи можуть мобілізувати умовно засудженого?", тобто йде мова про мобілізацію в рамках іспитового строку.

Деякі відповіді на це питання містяться у Пояснювальній записці до Проекту Закону № 10449 від 30.01.2024 року про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку, де ініціатори законопроєкту зазначили про таке нововведення даного законопроєкту як: "Надання права засудженим особам, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, за бажанням бути призваними на військову службу за призовом під час мобілізації".

Детальніше за посиланням: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/43604

З цього випливає логічний висновок, що станом на день написання даного матеріалу (23 березня 2024 року) мобілізація умовно засуджених неможлива.

Що слід знати.

ХТО ТАКИЙ УМОВНО ЗАСУДЖЕНИЙ?

Умовно засудженою є особа, яка звільнена від відбування покарання на підставі статті 75 Кримінального кодексу України, де зазначається, що якщо суд, крім випадків засудження за корупційне кримінальне правопорушення, кримінальне правопорушення, пов’язане з корупцією, кримінальне правопорушення, передбачене статтями 403, 405, 407, 408, 429 цього Кодексу, вчинене в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, катування, передбачене частиною третьою статті 127 цього Кодексу, при призначенні покарання у виді виправних робіт, службового обмеження для військовослужбовців, обмеження волі, а також позбавлення волі на строк не більше п'яти років, враховуючи тяжкість кримінального правопорушення, особу винного та інші обставини справи, дійде висновку про можливість виправлення засудженого без відбування покарання, він може прийняти рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням.

ЯКІ ОБОВ’ЯЗКИ ПОКЛАДАЄ СУД НА ОСОБУ, ЗВІЛЬНЕНУ ВІД ВІДБУВАННЯ ПОКАРАННЯ З ВИПРОБУВАННЯМ?

Відповідно до статті 76 Кримінального кодексу України, у разі звільнення від відбування покарання з випробуванням суд покладає на засудженого такі обов’язки:

1) періодично з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;

2) повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.

На осіб, засуджених за злочини, пов’язані з домашнім насильством, суд може покласти інші обов’язки та заборони, передбачені статтею 91-1 цього Кодексу

На осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням, суд може додатково покласти такі обов’язки:

1) попросити публічно або в іншій формі пробачення у потерпілого;

2) не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації;

3) працевлаштуватися або за направленням уповноваженого органу з питань пробації звернутися до органів державної служби зайнятості для реєстрації як безробітного та працевлаштуватися, якщо йому буде запропоновано відповідну посаду (роботу);

4) виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою;

5) пройти курс лікування від розладів психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин або захворювання, що становить небезпеку для здоров’я інших осіб;

6) дотримуватися встановлених судом вимог щодо вчинення певних дій, обмеження спілкування, пересування та проведення дозвілля.

На особу, звільнену від відбування покарання з випробуванням, суд покладає обов’язки, передбачені частиною другою цієї статті, необхідні і достатні для її виправлення з урахуванням ступеня тяжкості вчиненого злочину, особи винного та обставин, що пом’якшують або обтяжують покарання.

Нагляд за особами, звільненими від відбування покарання з випробуванням, здійснюється уповноваженим органом з питань пробації за місцем проживання, роботи або навчання засудженого, а щодо засуджених військовослужбовців - командирами військових частин.

ПОРУШЕННЯ УМОВ ІСПИТОВОГО СТРОКУ НЕ ОЗНАЧАЄ, ЩО ВАС МОЖУТЬ МОБІЛІЗУВАТИ

Згідно із ч.1 ст.166 Кримінально-виконавчого кодексу України,  якщо засуджений не виконує обов’язки, встановлені цим Кодексом, Законом України "Про пробацію", а також покладені на нього судом, або систематично вчиняє правопорушення, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання.

Однак, слід зазначити, що обов'язок доказування того, що засуджений не виконує обов'язки встановлені цим Кодексом, Законом України "Про пробацію", а також покладені на нього судом, або систематично вчиняє правопорушення, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, покладається на орган пробації.

І у випадку, якщо це буде доведено, то за певних умов може відбутися скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання, а не відразу мобілізація.

Приклад судової справи:

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/12213/21

провадження № 1-в/753/444/23

 

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" грудня 2023 р. Дарницький районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді                 ОСОБА_1 ,

при секретарі                         ОСОБА_2 ,

за участю прокурора                 ОСОБА_3 ,

засудженого                         ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання Дарницького РВ філії ДУ «Центр пробації» у м. Києві та Київській області відносно ОСОБА_4 ,  ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, українця, громадянина України, з неповною середньою освітою, неодруженого, н працюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , засудженого вироком Дарницького районного суду м. Києва від 24.06.2021 року за ч. 1 ст. 309 КК України до 1 року обмеження волі, на підставі ст. 75 звільненого від відбування покарання з випробуванням, з встановленням іспитового строку 1 рік 3 місяці та покладенням певних обов`язків, передбачених ст. 76 КК України,

про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням на реальну міру покарання,-

ВСТАНОВИВ:

У поданні Дарницького РВ філії ДУ «Центр пробації» у м. Києві та Київській області ставиться питання про скасування випробувального строку, встановленого засудженому ОСОБА_4 , та направлення його для реального відбування призначеного покарання, мотивоване тим, що засуджений не бажає ставати на шлях виправлення і не виконав покладені не нього судом обов`язки при звільненні від відбування покарання з випробуванням.

Прокурор просив подання органу пробації задовольнити.

Засуджений ОСОБА_4 проти задоволення подання заперечував. Пояснив, що на даний час він зробив належні висновки і готовий виконувати всі покладені на нього обов`язки. Разом з тим вказав, що будь-яких поважних причин для неявки на реєстрацію у нього не було, хоча він був обізнаний про покладені на нього судом обов`язки.

Заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши матеріали особової справи, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 2 ст. 78 КК України, якщо засуджений не виконує покладені на нього обов`язки або систематично вчинює правопорушення, що потягли за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, суд направляє засудженого для відбування призначеного покарання.

Згідно з положеннями ст. 166 Кримінально-виконавчого кодексу України, якщо засуджений не виконує обов`язки, встановлені цим Кодексом, Законом України «Про пробацію», а також покладені на нього судом, або систематично вчиняє правопорушення, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання.

Вироком Дарницького районного суду м. Києва від 24.06.2021 року ОСОБА_4  визнано винуватим у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України, та призначено покарання у виді 1 року обмеження волі, на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування покарання з випробуванням з встановленням іспитового строку на 1 рік 3 місяці та покладенням певних обов`язків, передбачених ст. 76 КК України.

При цьому як вбачається із матеріалів особової справи, за час перебування на обліку засуджений ОСОБА_4 неодноразово викликався до Дарницького РВ філії ДУ «Центр пробації» у м. Києві та Київській області для ознайомлення з порядком та умовами звільнення від відбування покарання з випробуванням, і оскільки останній на виклики не з`являвся 29.11.2021 року було розпочато проведення першочергових розшукових заходів для встановлення можливого місцезнаходження останнього. 11.01.2022 року за вих. № 32/12/271-22 до Дарницького УП ГУНП у м. Києві було направлено подання для вирішення питання про передачу матеріалів для проведення подальших розшукових заходів, розшукова справа № 02-1275. 08.07.2022 року до Дарницького РВ «Центр пробації» від УП ГУНП надійшло повідомлення, в якому зазначено, що ОСОБА_4 було затримано працівниками поліції та відібрано зобов`язання про необхідність явки до Дарницького РВ «Центр пробації». 10.08.2022 року ОСОБА_4 , провідним інспектором Дарницького РВ «Центр пробації» було здійснено дзвінок, останній зобов`язувався з`явитися найближчим часом. Також, були зроблені неодноразові телефонні дзвінки, та надісланні смс повідомлення у месенджер «Viber», гр. ОСОБА_4 , але засуджений брав трубку, та повідомляв, що обов`язково з`явиться до Дарницького РВ. 20.09.2022 року було здійснено іще один телефонний дзвінок, однак ОСОБА_4 повідомив, що хворіє і з`явиться до пробації 26.09.2022 року. Разом з тим, останній так і не з`явився, відповідних документів на підтвердження поважності причин неявки - не надав.

Також були зроблені неодноразові дзвінки матері та сестрі засудженого ОСОБА_4 , які повідомили, що за адресою: АДРЕСА_2 , засуджений не проживає та його місцезнаходження їм невідоме.

В судовому засіданні ОСОБА_4 не надав жодних даних на підтвердження причин поважності своїх неявок на реєстрацію та відомостей, з яких він не попереджав представників персоналу органу пробації про неможливість такої явки.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що дані факти свідчать про небажання засудженого ОСОБА_4 належним чином виконувати покладені на нього судом обов`язки, про які він був достовірно обізнаний, та стати на шлях виправлення, а тому подання інспектора Дарницького РС Київського МВ з питань пробації підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 78 КК України, ст. 166 КВК України, ст. ст. 537, 539 КПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Подання Дарницького районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням на реальну міру покарання відносно засудженого ОСОБА_4 - задовольнити.

Скасувати звільнення від відбування покарання та направити засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для відбування призначеного покарання за вироком Дарницького районного суду м. Києва від 24.06.2021 року, яким він засуджений за ч. 1 ст. 309 КК України до 1 року обмеження волі.

Строк відбуття покарання засудженому ОСОБА_4 відраховувати з моменту його затримання в порядку виконання ухвали суду.

Копію ухвали направити для виконання начальнику Дарницького УП ГУНП в м. Києві.

Ухвала суду може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом семи днів з дня її оголошення.

Суддя

Детальніше у судовому рішенні за наступним посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/115869854

ЗА ПОРУШЕННЯ УМОВ ІСПИТОВОГО СТРОКУ МОЖУТЬ ПРИТЯГНУТИ ДО АДМІНІСТРАТИВНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ, А НЕ МОБІЛІЗУВАТИ

Відповідно до статті 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме: 1) неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; 2) неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах; 3) порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; 4) порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста); 5) нереєстрація в органі Національної поліції - тягнуть за собою накладення штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (станом на 2024 рік це становить 54 до 170 грн).

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, якщо вони вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, - тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ((станом на 2024 рік це становить 170 до 255 грн) або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти відсотків заробітку, а в разі, якщо за обставинами справи з урахуванням особи порушника застосування цих заходів буде визнано недостатнім, - адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.

Тобто, спершу повинно бути доведено те, що Ви порушили правила адміністративного нагляду, згодом судове рішення, яке набрало законної сили і потім штраф.

Приклад судової справи:

16.02.2023 Справа № 756/2090/23

Унікальний номер 756/2090/23

Провадження номер 3/756/1758/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2023 року суддя Оболонського районного суду м. Києва Шролик І.С. розглянула матеріали, які надійшли від Оболонського УП ГУ НП України в м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП,

УСТАНОВИЛА:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 894656 від 02.02.2023 року, 10.01.2023 року о 22.00 год. під час перевірки адміністративного нагляду ОСОБА_1 був відсутній за місцем свого мешкання, чим порушив встановлені судом обмеження. Своїми діями скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 187 КпАП України.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 894865 від 02.02.2023 року, 17.01.2023 року ОСОБА_1 не з`явився на реєстрацію адміністративного нагляду до Оболонського УП ГУ НП у м. Києві, про причину неявки не повідомив, чим порушив встановлені судом обмеження. Своїми діями скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 187 КпАП України.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 894848 від 01.02.2023 року, 18.01.2023 року о 21.05 год. під час перевірки адміністративного нагляду ОСОБА_1 був відсутній за місцем свого мешкання, чим порушив встановлені судом обмеження. Своїми діями скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 187 КпАП України.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 894849 від 01.02.2023 року, 22.01.2023 року о 21.45 год. під час перевірки адміністративного нагляду ОСОБА_1 був відсутній за місцем свого мешкання, чим порушив встановлені судом обмеження. Своїми діями скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 187 КпАП України.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 894570 від 02.02.2023 року, 25.01.2023 року о 21.20 год. під час перевірки адміністративного нагляду ОСОБА_1 був відсутній за місцем свого мешкання, чим порушив встановлені судом обмеження. Своїми діями скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 187 КпАП України.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 894836 від 02.02.2023 року, 27.01.2023 року о 21.10 год. під час перевірки адміністративного нагляду ОСОБА_1 був відсутній за місцем свого мешкання, чим порушив встановлені судом обмеження. Своїми діями скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 187 КпАП України.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 894837 від 02.02.2023 року, 29.01.2023 року о 21.50 год. під час перевірки адміністративного нагляду ОСОБА_1 був відсутній за місцем свого мешкання, чим порушив встановлені судом обмеження. Своїми діями скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 187 КпАП України.

Присутній в судовому засіданні ОСОБА_1 суду пояснив, що визнає себе винним у вчиненні інкримінованого йому адміністративному правопорушенні за ч. 2 ст. 187 КУпАП. Підтвердив, що неодноразово притягувався до адмінстративної відповідальності, сверджував що сплачує штрафи, однак доказів не надав.

Відповідно до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов`язаний повно, всебічно та об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його скоєнні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Вимогами ст. 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

З огляду на зазначене, суд на підставі ст. ст. 23, 33 КУпАП при призначенні покарання враховує характер вчинених правопорушень, відомості про особу правопорушника, відношення до скоєного і вважає, що оскільки адміністративне стягнення є мірою відповідальності та застосовується з метою виховання особи, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, стягнення слід накласти, у вигляді штрафу.

Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 25 травня 2022 року встановлено відносно ОСОБА_1 адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік, та встановлено наступні обмеження:

- заборонити вихід з квартири АДРЕСА_2 з 21.00 год. до 05.00 год. кожного дня;

- заборонити відвідування кафе, барів, ресторанів і інших громадських місць, де проводиться продаж спиртних напоїв на розлив;

- заборонити виїзд за межі міста Києва у службових та особистих справах без дозволу на те органів Національної поліції;

- забов?язати з?являтися на реєстрацію до Оболонського УП ГУНП в м. Києві кожен 1-й та 3-й вівторок кожного місяця з 09.00 год. до 12.00 год.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП підтверджується власними поясненнями, наданими в судовому засіданні, а також письмовими доказами по справі, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 894656 від 02.02.2023 року; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 894865 від 02.02.2023 року; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 894848 від 01.02.2023 року; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 894849 від 01.02.2023 року; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 894570 від 02.02.2023 року; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 894836 від 02.02.2023 року; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 894837 від 02.02.2023 року рапортами та письмовими поясненнями ОСОБА_1 , які містяться в матеріалах справи.

Адміністративна відповідальність за ч. 2 ст. ст. 187 КпАП України настає в разі, коли особа, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених ч. 1 цієї статті, знову вчинила ті самі дії.

Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 16 січня 2023 року визнано винним ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП та притягнуто до адміністративної відповідальності.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП.

Враховуючи, що по справі зібрано достатньо доказів, які не викликають сумніву у своїй достовірності і допустимості, та які підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП., є всі підстави для притягнення його до адміністративної відповідальності за вказаною нормою Закону.

Обираючи вид і міру адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого адміністративного правопорушення, ступінь завданої шкоди, особу, яка раніше неодноразово притягувалася до адміністративної відповідальності, вину визнав, та з огляду на значну кількість адмінстративних матеріалів, що містилися у провадженні Оболонського районного суду м. Києва, накладені стягнення за якими не виконуються ОСОБА_1 (штрафи не сплачені), суд вважає за необхідне застосувати відносно нього адміністративне стягнення у виді виправних робіт строком на 2 (два) місяці з відрахуванням двадцяти відсотків заробітку.

Хоча в судовому засіданні ОСОБА_1 і стверджував, що сплачує штрафи, проте вказане не знайшло свого підтвердження під час розгляду адміністративного матеріалу відносно нього.

Згідно зі ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись статтями 33, 391, 401, ч. 2 ст. 187КУпАП, п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя

ПОСТАНОВИЛА:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді 2 (двох) місяців виправних робіт з відрахуванням двадцяти відсотків заробітку.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 536,80 грн. (п`ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок).

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Строк пред`явлення до виконання три місяці з дня винесення постанови.

Суддя І.С. Шролик

Детальніше у судовому рішенні за наступним посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/109079387

СПЕРШУ ПОВИННО БУТИ ПИСЬМОВЕ ПОПЕРЕДЖЕННЯ ЗА ПОРУШЕННЯ УМОВ ІСПИТОВОГО СТРОКУ, А НЕ АВТОМАТИЧНА МОБІЛІЗАЦІЯ

Згідно із ч.2 ст.166 Кримінально-виконавчого кодексу України, подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання вноситься до суду після застосування уповноваженим органом з питань пробації до засудженого письмового попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного покарання.

Тобто, якщо не було письмового попередження від органу пробації, то особу не може бути притягнуто за порушення правил адміністративного нагляду.

МОБІЛІЗАЦІЯ ОЗНАЧАТИМЕ, ЩО ВИ БУДЕТЕ ЗМУШЕНІ ПОРУШУВАТИ ПРАВИЛА АДМІНІСТРАТИВНОГО НАГЛЯДУ ТА ВИ БУДЕТЕ ЗМУШЕНІ ВЧИНЯТИ НОВІ ЗЛОЧИНИ, ЯКІ ПЕРЕДБАЧЕНІ СТАТТЯМИ КРИМІНАЛЬНОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ І НЕ БУДЕ ДОСЯГНУТА МЕТА КРИМІНАЛЬНОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ, КРИМІНАЛЬНОГО ПРОЦЕСУАЛЬНОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ, КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ ТА ЗАКОНУ УКРАЇНИ "ПРО ПРОБАЦІЮ"

Як зазначалося вище, у разі звільнення від відбування покарання з випробуванням суд покладає на засудженого обов'язки, які передбачені ст.76 Кримінального кодексу України.

Додатково, слід зазначити, що відповідно до ст.17 Закону України "Про пробацію", суб’єкти пробації зобов’язані:

- виконувати встановлені законом та покладені на них рішенням суду обов’язки;

- не вчиняти правопорушень;

- виконувати законні вимоги персоналу органу пробації;

- надавати достовірну інформацію персоналу органу пробації.

Відповідно до ч.1 ст.1 Кримінального кодексу України, Кримінальний кодекс України має своїм завданням правове забезпечення охорони прав і свобод людини і громадянина, власності, громадського порядку та громадської безпеки, довкілля, конституційного устрою України від кримінально-протиправних посягань, забезпечення миру і безпеки людства, а також запобігання кримінальним правопорушенням.

Статтею 2 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Згідно із ч.1 ст. 1 Кримінально-виконавчого кодексу України, кримінально-виконавче законодавство України регламентує порядок і умови виконання та відбування кримінальних покарань з метою захисту інтересів особи, суспільства і держави шляхом створення умов для виправлення і ресоціалізації засуджених, запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами, а також запобігання тортурам та нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню із засудженими.

Таким чином, у контексті обов'язків, які покладає законодавство на засуджених умовно, є ризик, що будуть вчинятися нові злочини, зокрема злочин, який передбачений ст.407 Кримінального кодексу України "Самовільне залишення військової частини або місця служби" та ст.402 Кримінального кодексу України "Непокора", адже обов'язки від органу пробації (зокрема щодо періодичного з'явлення) вступатимуть у суперечність з обов'язками, які передбачені Статутом Збройних Сил України.

Якщо Вам потрібна аргументована юридична консультація у питанні відбування покарання за іспитовим терміном, прохання перейти посиланням.

Прохання також дивитись наступні статті: Чи знімається умовна судимість достроково? та Як достроково зняти судимість?

Звернутись за консультацією

Please fill the required field.
Please fill the required field.

Зустрітися для проведення консультації

Зателефонувати за номером телефону

Написати на електронну адресу

Image

Контакти:

Графік роботи:

Понеділок-Субота, з 9:00-20:00