Поради

Коли можна зменшити розмір аліментів?

У законодавстві існують підстави, коли можна зменшити розмір аліментів.

ЯКІ ПІДСТАВИ ДЛЯ ЗМЕНШЕННЯ АЛІМЕНТІВ ПЕРЕДБАЧЕНІ У СТАТТІ 192 СІМЕЙНОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ?

Зменшення розміру аліментів можливе, якщо застосувати положення статті 192 Сімейного кодексу України.

Стаття 192 Сімейного кодексу України передбачає, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

ЯК ВИКОРИСТАТИ СТАТТЮ 182 СІМЕЙНОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ ДЛЯ ЗМЕНШЕННЯ РОЗМІРУ АЛІМЕНТІВ?

Для зменшення розміру аліментів, можна використати положення статті 182 Сімейного кодексу України, де у ч.1 зазначається, що при визначенні розміру аліментів суд враховує:

1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини;

2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів;

3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;

3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;

3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;

4) інші обставини, що мають істотне значення.

ПРИКЛАД СУДОВОЇ СПРАВИ:

Номер провадження 2/754/454/24

Справа №754/10466/23

РІШЕННЯ

Іменем України

04 березня 2024 року м.Київ

Деснянський районний суд міста Києва

під головуванням судді Бабко В.В.

за участю секретаря судового засідання Негірьової О.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: Деснянський відділ державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про зміну розміру аліментних зобов'язань, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом про зміну розміру аліментних зобов'язань.

Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 12.07.2012, стягнуто з позивача ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 аліменти на утримання дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/3 частини з усіх видів заробітку щомісячно, але не менше ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня подання позовної заяви та до повноліття дитини. В подальшому рішенням Деснянського районного суду м. Києва від 13.04.2023 стягнуто з позивача ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку щомісячно, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня подання позовної заяви та до повноліття дитини. Також стягнуто з позивача ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на її утримання, у розмірі 1/6 частини з усіх видів заробітку щомісячно, до досягнення ОСОБА_5 трирічного віку. У відповідності до рішення Деснянського районного суду м. Києва від 13.04.2023, позивач надав ОСОБА_2 , в добровільному порядку, в якості аліментів, грошові кошти в розмірі 59283,00грн. Починаючи з листопада 2022 року відрахування аліментів відбувається на постійній основі, на підставі постанови про звернення на заробітну плату. З 11.03.2022 до теперішнього часу позивач перебуває на військовій службі. 06.06.2022 позивач ОСОБА_1 отримав вогнепальне осколкове наскрізне поранення лівого плеча, під час виконання бойового завдання. У зв`язку з пораненням у нього погіршився стан здоров`я. З 08.06.2022 по 27.06.2022 позивач знаходився на лікуванні у КП «ДБКЛД «ДОР» з діагнозом постконтузионний синдром. 15.05.2023 позивач ОСОБА_1 пройшов у Житомирському обласному Центрі медико-соціальної експертизи МСЕК №2 індивідуальну програму реабілітації інваліда та отримав Довідку до Акту огляду медико-соціальною експертною комісією, відповідно до якої ОСОБА_1 встановлена 2 група інвалідності з 22.03.2023. Також позивач отримав Довідку про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, відповідно до якої встановлено 70% втрати працездатності.

На підставі вищенаведеного просить зменшити розмір аліментів, що стягуються з ОСОБА_1 за рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 12.07.2012, на користь ОСОБА_3 на утримання дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 1/3 частини - до 1/6 частини усіх видів заробітку щомісячно, але не менше ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня набрання рішення суду законної сили, та до повноліття дитини. Зменшити розмір аліментів, що стягуються з ОСОБА_1 за рішенням Деснянського районного суду м. Києва від 13.04.2023 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/4 частини - до 1/6 частини усіх видів заробітку щомісячно, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня набрання рішення суду законної сили, та до повноліття дитини. Зменшити розмір аліментів, що стягуються з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на її утримання з 1/6 частини - до 1/8 частини всіх видів заробітку до досягнення ОСОБА_5 трирічного віку. Відкликати з виконання виконавчий лист №0818/6483/2012.

Ухвалою судді Деснянського районного суду м. Києва від 07.08.2023, відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження з викликом сторін.

До суду від відповідачки ОСОБА_3 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначено, що між позивачем ОСОБА_1 та відповідачкою ОСОБА_3 було укладено шлюб, від якого у сторін народилась спільна дитина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 15.11.2012, шлюб між сторонами було розірвано. Рішенням Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 03.08.2012, стягнуто з позивача ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 аліменти на утримання дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/3 частини з усіх видів заробітку щомісячно, але не менше ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня подання позовної заяви та до повноліття дитини. Відповідачка зазначає, що задовольняючи позов суд виходив з того, що позивач є працездатним, може надавати матеріальну допомогу. У відзиві зазначено, що позивач ніколи не цікавився життям дитини, не приймає участі в вихованні та утриманні дитини. Позивач в повній мірі не сплачує аліменти та ухиляється від їх сплати. За період з 07.06.2012 до моменту відрахування суми заборгованості було сплачено аліменти на загальну суму 18789,90грн, а зазначені довідки позивачем не є підставою звільнення від сплати аліментів. Відповідачка ОСОБА_3 вказує, що позивач є особою працездатного віку, доказів про наявність медичних показань, встановлених позивачу щодо працевлаштування та заняттям певними видами діяльності останнім не надано, тому є підстави вважати, що позивач спроможним надавати матеріальну допомогу на утримання неповнолітньої дочки в розмірі визначеної рішенням суду. Також відповідачка зазначає, що зміна сімейного стану, народження дитини є самостійною, не залежної від зміни матеріального стану, підставою для зміни розміру аліментів. А позивач, як військовослужбовець, який отримав поранення, може розраховувати на грошове забезпечення військовослужбовця, виплати бойових та одноразову грошову допомогу. На підставі наведеного зазначає, що позивач не довів та не підтвердив наявність підстав для зменшення розміру аліментів, тому просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

До суду від позивача ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої зазначено, що твердження відповідачки ОСОБА_3 , що позивач є працездатною особою, і у нього відсутні будь-яки докази про наявність медичних противопоказань та він спроможний надавати матеріальну допомогу, в розмірі встановленого судом - спростовуються доказами про отримання позивачем поранення під час виконання бойового завдання та медичними документами. Також відповідно до довідки МСЕК, позивачу встановлена 2 група інвалідності. А тому вважають обґрунтованим той факт, що стан здоров`я ОСОБА_1 , у порівнянні з становищем, на момент ухвалення рішення Орджонікідзевським районним судом м. Запоріжжя про стягнення з нього аліментів - значно змінився. Також у відповіді на відзив зазначено, що у позивача не просто змінилось життя у зв`язку з реєстрацією шлюбу та народження дитини, а перед позивачем постали ще одні реальні матеріальні зобов`язання, які підкріпленні рішенням суду. Також у відповідь на відзив зазначено, що з листопада 2022 позивач сплачує аліменти та в нього зменшився загальний розмір заборгованості, розподіл аліментних зобов`язань між дітьми відбувається таким чином, що на утримання доньки ОСОБА_6 , примусово відраховуються аліменти, натомість на утримання доньки ОСОБА_7 , у позивача відсутня фінансова можливість її утримувати. На підставі вищенаведеного просить позов задовольнити в повному обсязі.

Від Деснянського ВДВС ЦМУ МЮ (м.Київ) надійшов коректний розрахунок заборгованості зі сплати аліментів ОСОБА_5 на користь ОСОБА_3 . Відповідно до розрахунку заборгованості від 28.09.2023, загальний розмір заборгованості станом на 31.08.2023 становить 141598,87грн.

До суду від позивача ОСОБА_1 надійшли додаткові пояснення, відповідно до яких зазначено, що з розрахунку заборгованості, наданого до суду Деснянським ВДВС ЦМУ МЮ (м.Київ), вбачається, що  ОСОБА_1 справно відраховує аліменти на користь ОСОБА_3 . Також з розрахунку вбачається, що аліментні зобов`язання позивача складають 75% від 100% всього його доходу. Тому на підставі вищенаведеного просять позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Також до суду від позивача ОСОБА_1 надійшли додаткові пояснення, аналогічні додатковим поясненням від 30.10.2023.

Позивач ОСОБА_1 та його представник в судове засідання не з`явились. У матеріалах справи міститься клопотання про розгляд справи у відсутності сторони позивача. Позов просять задовольнити в повному обсязі.

Відповідачка ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась. В матеріалах справи міститься клопотання про розгляд справи у її відсутності. У задоволенні позову просить відмовити.

Відповідачка ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась. В матеріалах справи міститься клопотання про розгляд справи у її відсутності. Просить ухвалити рішення щоб стягнутий розмір аліментів дозволяв позивачу в повному обсязі виплачувати аліменти на неї та їх доньку.

Представник третьої особи - Деснянського ВДВС ЦМУ МЮ (м.Київ) в судове засідання, призначене не з`явився. У матеріалах справи міститься клопотання про розгляд справи у відсутності їх представника.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів та ухвалити рішення у відсутності учасників справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Стаття 263 ЦПК України регламентує, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно зі статтями 12, 13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених ст. 82 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.

Згідно зі статтями 76-79 ЦПК України, доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у учасників справи, виникає спір.

Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.

Європейський суд справ людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Дослідивши повно та всебічно обставини справи в їх сукупності, оцінивши всі необхідні, зібрані по справі докази для ухвалення обґрунтованого рішення, виходячи зі свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

З матеріалів справи установлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 з 15.07.2005 по 15.11.2012 перебували у зареєстрованому шлюбі. Від шлюбу вони мають доньку - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішенням Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя від 12.07.2012 на користь ОСОБА_3 стягнуті аліменти на утримання дочки ОСОБА_4 у розмірі 1/3 частини з усіх видів заробітку щомісячно, але не менш ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 07.06.2012 до досягнення дитиною повноліття.

Відповідно до Постанови про передачу виконавчого провадження від 20.07.2023 (ВП НОМЕР_7) Головним державним виконавцем Деснянського ВДВС ЦМУ МЮ (м.Київ), відбувається стягнення з примусового виконання виконавчого листа від 03.08.2012 №0818/6483/2012 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/3 частини з усіх видів заробітку щомісячно, але не менше ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня подання позовної заяви, а саме з 07.06.2012, та до повноліття дитини.

Відповідачкою ОСОБА_3 на підтвердження того, що позивач ОСОБА_1 не цікавиться життям своєї доньки ОСОБА_6 , надано до суду довідки з Запорізького навчально-виховного комплексу № 41, про те, що батько ОСОБА_1 упродовж 2017-2020 років до закладу освіти не звертався, батьківські збори не відвідував. Відповідно до характеристики, ОСОБА_4 має добрий загальний розвиток.

Згідно із Виписки медичної картки, ОСОБА_4 , встановлений діагноз: H 52 Міопія важкого ступеня обох очей J 35 Гіпертрофія лімфатичного кільця 2 ступеня. Q 24/8 Додаткова хорда лівого шлуночка.

Відповідно до розрахунку заборгованості зі сплати аліментів з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_3 , проведеного державним виконавцем Деснянського ВДВС ЦМУ МЮ (м.Київ), вбачається, що у позивача ОСОБА_5 , станом на 31.08.2023, наявна заборгованість зі сплати аліментів в загальному розмірі 141598,87грн.

Крім того з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 24.06.2015 перебуває в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , що підтверджується Свідоцтвом про шлюб, Серії НОМЕР_1 , виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у м. Києві, актовий запис 845.

Позивач ОСОБА_1 є рідним батьком дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_2 , виданого Деснянським районним у м. Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), актовий запис 284.

Згідно із рішення Деснянського районного суду міста Києва від 13.04.2023, стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання дочки ОСОБА_5 , аліменти в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходів) але не менше, ніж 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісячно до досягнення дитиною повноліття, починаючи з 17.03.2023. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на її утримання аліменти в розмірі 1/6 частини всіх видів заробітку (доходів) щомісячно, починаючи з 17.03.2023 і до 24.03.2024 включно.

Деснянським районним судом міста Києва видано виконавчий лист по справі №754/3513/23 на підставі рішення суду від 13.04.2023, яке набрало законної сили 16.05.2023. Однак виконавчий лист не пред`являвся до виконання, оскільки ОСОБА_1 в добровільному порядку перерахував кошти, як аліментні зобов`язання по рішенню суду у розмірі 59283,00грн, за період з 17.03.2023 по 17.06.2023, про що була складена розписка та підписана особисто ОСОБА_2 .

Разом з тим, відповідно до Довідки військової частини НОМЕР_3 від 10.05.2022 №2792, солдат ОСОБА_1 дійсно перебував на військовій службі у військовій частині НОМЕР_3 з 11.03.2022.

Згідно із індивідуальної програми реабілітації інваліда № 932, виданої Житомирським обласним Центром медико-соціальної експертизи, Обласною МСЕК №2, ОСОБА_1 встановлена 2 група інвалідності в результаті захворювання, отриманого під час проходження військової служби.

Згідно із Довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії, ОСОБА_1 встановлена 2 група інвалідності з 22.03.2023. Дата чергового перегляду 15.05.2024.

Відповідно до Довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, ОСОБА_1 встановлено 70% втрати працездатності.

На підтвердження погіршення стану свого здоров`я, під час проходження військової служби, ОСОБА_1 до суду надано: Довідку про обставини травми (порання, контузії, каліцтва); Витяг з наказу Міністерства Оборони України про підсумки службового розслідування за фактом поранення ОСОБА_1 , виписки з медичних карт, консультаційні висновки.

Крім того зі довідки КНП ПЛІЛ Павлоградської міської ради від 09.01.2024 вбачається, що ОСОБА_1 знаходиться на лікування в інсультному відділенні з 04.01.2024 по теперішній час.

Статтею 51 Конституції України встановлено, що батьки зобов`язані утримувати дітей до їх повноліття.

Стаття 18 Конвенції про права дитини регламентує, що батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Предметом їх основного піклування є найкращі інтереси дитини. Обов`язок виховувати та розвивати дитину - найважливіший обов`язок матері і батька.

Відповідно до статей 150, 157 Сімейного кодексу України передбачено, що батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, той з батьків, хто проживає окремо від дитини зобов`язаний брати участь у її вихованні та утриманні.

Згідно із ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Обов`язок батьків утримувати своїх дітей є безумовним і не залежить від того, чи є батьки працездатними й чи є в них кошти, достатні для надання утримання, а лише враховується судом при визначенні розміру стягуваних аліментів.

Стаття 180 Сімейного кодексу України передбачає, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Обов`язок утримувати дитину є рівною мірою обов`язком як матері так і батька до досягнення нею повноліття.

Проте враховуючи зміст ст. 181, 192 СК України, розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. Отже, погіршення матеріального становища батька може бути підставою для його вимоги про зменшення розміру аліментів.

Згідно із ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3.1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3.2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

З аналізу даних правових норм вбачається, що при вирішенні питання про зменшення розміру аліментів, слід з`ясовувати чи змінилося матеріальне становище, сімейний стан та стан здоров`я сторін, і що ця зміна впливає на змогу сплачувати аліменти у вже визначеному розмірі.

Особа, яка сплачує аліменти - платник аліментів, вправі звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів на дитину у тих випадках, коли погіршилося його матеріальне становище, сімейний стан чи стан його здоров`я або ж покращилося матеріальне становище, сімейний стан чи стан здоров`я одержувача аліментів.

Відповідно до ч. 1 ст. 192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них.

Стаття 273 СК України, регламентує, якщо матеріальний або сімейний стан особи, яка сплачує аліменти, чи особи, яка їх одержує, змінився, суд може за позовом будь-якого з них змінити розмір встановлених аліментів або звільнити від їх сплати. Дана норма містить дві підстави для коригування аліментів: а) шляхом зміни розміру аліментів у бік зменшення або збільшення; б) шляхом звільнення платника аліментів від їх сплати. Аліментні правовідносини існують тривалий час. Тому матеріальний або сімейний стан особи, яка одержує аліменти, а також того, хто їх сплачує, протягом цього часу може істотно змінитися як у бік погіршення так і у бік покращення.

Матеріальне становище сторін суд визначає, виходячи з вартості приналежного їм майна, рівня доходів, а також величини витрат, які вони здійснюють на утримання себе й членів своєї сім`ї. Разом з тим, суд при визначенні розміру коштів, що стягуються як аліменти, прагне не до зрівняння матеріального становища платника й одержувача аліментів, а до того, щоб одержувач аліментів у разі їх сплати перестав бути таким, що потребує матеріальної допомоги. Окрім того, розмір призначених аліментів має бути виправданий дійсними потребами та з урахуванням матеріального становища сторін, має виходити з фактичних обставин справи та мети зобов`язання щодо утримання.

Пункт 1 ст. 3 ч. 1 Європейської Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою ВР № 789-ХII від 27.02.91 р. передбачає, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Згідно п. 2 - дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Пунктом 2 ст. 27 ч. 1 Європейської Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою ВР № 789-ХII від 27.02.91 р. визначено, що батько (-ки) або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

При вирішенні вимог щодо зміни розміру раніше стягнутих аліментів суд зобов`язаний з`ясувати матеріальний та сімейний стан як платника аліментів, так і стягувача, погіршення чи поліпшення їх здоров`я.

Якщо суд встановить, що матеріальне становище платника аліментів, не дозволяє йому утримувати дитину, він може зменшити розмір аліментів (частку заробітку (доходу), яка буде стягуватися як аліменти на дитину), що підлягає стягненню з платника аліментів. Свідченням матеріального становища платника аліментів, є величина витрат на утримання особою себе та членів своєї сім`ї. Під зміною сімейного стану розуміється з`явлення у сім`ї платника або одержувача аліментів осіб, яким вони за законом зобов`язані надавати утримування і які фактично знаходяться на їх утриманні.

Однак Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» від 17 травня 2017 року № 037-VIII частину другу статті 182 СК України викладено в такій редакції: «Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку».

Отже, вказаним законом встановлено мінімальний розмір аліментів, які підлягають стягненню з платника аліментів. Визначаючи розмір аліментів на дитину (дітей), суд не може визначити їх розмір на одну дитину менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Згідно із ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України" прожитковий мінімум на одну особу за 2023 рік становить для дітей віком від 6 до 18 років - 2833грн; для працездатних осіб - 2684грн; для осіб, які втратили працездатність - 2093грн.

Зокрема судом установлено, що у позивача ОСОБА_1 в зв`язку з пораненням, отриманим під час військової служби, значно погіршився стан здоров`я порівняно з моментом призначення судом аліментів, як на дітей так і другу дружину.

Суд бере до уваги медичні довідки/висновки, надані позивачем, як підставу зменшення розміру аліментів, оскільки з них чітко вбачається перелік основних та супутніх захворювань позивача, що призвело до встановлення 2 групу інвалідності, а як наслідок це погіршення не тільки фізичного стану, а і значне погіршення матеріального стану.

Отже, аналізуючи викладене вище та беручи до уваги тривалу та тяжку хворобу позивача, великі витрати на лікування, не можливість виконувати довготривалу важку роботу, маючи труднощі фінансової спроможності утримувати себе, суд вважає, що позивачем доведений той факт, що матеріальне становище змінилося в бік погіршення, а тому позов підлягає задоволенню повністю.

Конституцією України передбачено, що всі рівні перед законом і судом; змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (статті 24 та 129).

Виходячи зі змісту ч.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору при подачі позову до суду, з відповідачів підлягає стягненню на користь держави судовий збір у розмірі 1073,60грн, а саме з кожної по 536,80грн.

Керуючись Конституцією України, Європейською Конвенцією про права дитини, статтями 80, 84, 180-184, 191, 192, 195, 197, 273 СК України, статтями 5,7 12, 13, 76-81, 141, 263-265, 286 ЦПК України,  суд -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: Деснянський відділ державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про зміну розміру аліментних зобов`язань - задовольнити.

Зменшити розмір аліментів утримуваних з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 на утримання дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 1/3 частини від усіх видів заробітку (доходу) - до 1/6 частини з усіх видів заробітку (доходів) щомісячно, але не менше ніж 50% відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідно віку, починаючи з 01.08.2023 до досягнення дитиною повноліття.

Виконавчий лист №0818/6483/2012, виданий 03.08.2012 на підставі рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя, виконавче провадження НОМЕР_7 - відкликати.

Зменшити розмір аліментів утримуваних з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 1/4 частини від усіх видів заробітку (доходу) - до 1/6 частини з усіх видів заробітку (доходів) щомісячно, але не менше ніж 50% відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідно віку, починаючи з 01.08.2023 до досягнення дитиною повноліття.

Зменшити розмір аліментів утримуваних з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на її утримання, з 1/6 частини від усіх видів заробітку (доходу) - до 1/8 частини з усіх видів заробітку (доходів) щомісячно, починаючи з 01.08.2023 до досягнення дитиною ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , трирічного віку.

Виконавчий лист по справі № 754/3513/23, виданий на підставі рішення Деснянського районного суду міста Києва від 13.04.2023 - відкликати.

Стягнути з ОСОБА_3  та ОСОБА_2 на користь держави судовий збір, з кожної в розмірі по 536,80грн.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.        

Позивач:  ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код: НОМЕР_4 .

Відповідач:  ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код НОМЕР_5 .

Відповідач:  ОСОБА_3 , дата народження відсутня в матеріалах справи, місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 ; ідентифікаційний код НОМЕР_6 .

Третя особа: Деснянський відділ державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), місцезнаходження за адресою: м. Київ, вул. Бальзака, буд. 64.

Повний текст рішення складено та підписано 04.03.2024 у відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України.

Суддя                                     В.В. Бабко

Детальніше, дане рішення суду за наступним посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/117391078 

Якщо Вам потрібна аргументована юридична консультація щодо питання коли можна зменшити розмір аліментів, прохання перейти за наступним посиланням.

Також прохання дивитись наступну статтю Що таке економічне насилля в сім'ї?

Звернутись за консультацією

Please fill the required field.
Please fill the required field.

Зустрітися для проведення консультації

Зателефонувати за номером телефону

Написати на електронну адресу

Image

Контакти:

Графік роботи:

Понеділок-Субота, з 9:00-20:00