Поради

Як встановити факт проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу?

Встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу є необхідним, як правило, для реалізації майнових прав.  

Як зазначається у ч.1 ст.16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Таке майнове право та інтерес можуть виникнути у випадку, якщо Ви проживали з кимось без реєстрації шлюбу.

Наприклад, може виникнути ситуація, що співмешканець/співмешканка з яким Ви проживали, може померти. Без встановлення факту проживання однією сім'єю, Ви не зможете реалізувати своє право на спадщину. 

ЧИ МАЄ ПРАВО НА МАЙНО ЖІНКА ТА ЧОЛОВІК, ЯКІ ПРОЖИВАЮТЬ ОДНІЄЮ СІМ'ЄЮ, АЛЕ НЕ ПЕРЕБУВАЮТЬ У ШЛЮБІ МІЖ СОБОЮ АБО В БУДЬ-ЯКОМУ ІНШОМУ ШЛЮБІ?

Так. Має. 

Відповідно до ч.1 ст.74 Сімейного кодексу України, якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.

ЯКИЙ ПРАВОВИЙ РЕЖИМ МАЙНА ЖІНКИ ТА ЧОЛОВІКА, ЯКІ ПРОЖИВАЮТЬ ОДНІЄЮ СІМ'ЄЮ, АЛЕ НЕ ПЕРЕБУВАЮТЬ У ШЛЮБІ МІЖ СОБОЮ АБО В БУДЬ-ЯКОМУ ІНШОМУ ШЛЮБІ?

Частиною 2 ст.74 Сімейного кодексу України передбачено, що на майно, що є об'єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 цього Кодексу.

У свою чергу, зазначена глава 8 Сімейного кодексу України регулює наступні питання:

- підстави набуття права спільної сумісної власності подружжя;

- об'єкти права спільної сумісної власності;

- виникнення права спільної сумісної власності подружжя на майно, що належало дружині, чоловікові;

- здійснення подружжям права спільної сумісної власності;

- право подружжя на укладення договорів між собою;

- право подружжя на розпоряджання майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя;

- право подружжя на визначення порядку користування майном;

- право на розпоряджання часткою у майні, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя;

- здійснення права спільної сумісної власності після розірвання шлюбу;

- право подружжя на поділ майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя;

- розмір часток майна дружини та чоловіка при поділі майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя;

- способи та порядок поділу майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя;

- застосування позовної давності до вимог про поділ майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя;

- накладення стягнення на майно, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

КУДИ ПОТРІБНО ЗВЕРТАТИСЯ, ЩОБ ВСТАНОВИТИ ФАКТ ПРОЖИВАННЯ ОДНІЄЮ СІМ'ЄЮ ЧОЛОВІКА ТА ЖІНКИ БЕЗ ШЛЮБУ?

Для того, щоб встановити даний факт, потрібно звертатися до суду. 

Згідно із п.5 ч.1 ст.315 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу. 

У ЯКИЙ СУД ЗВЕРТАТИСЯ?

Відповідно до ч.1 ст.316 Цивільного процесуального кодексу України, заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.

Тобто, якщо Ви офіційно зареєстровані наприклад, у Подільському районі міста Києва, то заяву потрібно подавати у Подільський районний суд міста Києва.

ЯКІ ВІДОМОСТІ ПОВИННІ МІСТИТИСЯ У ЗАЯВІ?

Згідно ст.318 Цивільного процесуального кодексу України, у заяві повинно бути зазначено:

1) який факт заявник просить встановити та з якою метою;

2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;

3) докази, що підтверджують факт.

До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.

ЯКІ ВІДОМОСТІ МАЄ ВСТАНОВИТИ СУД ДЛЯ ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ ПРОЖИВАННЯ ОДНІЄЮ СІМ'ЄЮ БЕЗ РЕЄСТРАЦІЇ ШЛЮБУ?

Як зазначається у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 3 липня 2019 року у справі № 554/8023/15-ц, вирішуючи питання про встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу, суд має установити факти: спільного проживання однією сім'єю; спільний побут; взаємні права та обов'язки (статті 3, 74 СК України).

Приклад із судової практики: 

справа № 753/18842/23

провадження № 2-о/753/37/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2024 року Дарницький районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді                      Цимбал І.К.

при секретарі              Козін В.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду в м. Києві справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Курасова Олена Василівна, про встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу,

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернулась до Дарницького районного суду м. Києва з заявою про встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу, мотивуючи заяву тим, що з квітня 2017 року заявник та ОСОБА_2 проживали однією сім`єю за адресою АДРЕСА_1 без реєстрації шлюбу, оскільки вважали, що оформлення стосунків не має жодного значення. Вони мали спільний побут, спільних друзів та відпочинок, разом займалися господарством. Проте, ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер.

27.03.2023 ОСОБА_1 звернулася до ПН КМНО Курасової О.В. з заявою про прийняття спадщини, яка залишилася після смерті чоловіка, проте отримала постанову про відмову у вчинення нотаріальної дії, оскільки шлюб між ними не був зареєстрований в офіційному порядку В зв`язку з чим заявник звернулася з даною заявою до суду оскільки такий факт необхідний для прийняття спадщини. що залишилася після смерті її чоловіка ОСОБА_2 .

В судове засідання представник заявника не з`явився, до початку розгляду справи надав заяву, про розгляд справи в їх відсутність, заяву підтримав, просив її задовольнити.

Заінтересована особа в судове засідання не з`явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомляла, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.

Дослідивши матеріали справи, суд суд дійшов висновку про задоволення заяви про встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України (далі по тексту - ЦПК України) суд розглядає справи про встановлення факту. А відповідно до ч. 2 даної статті цього Кодексу у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна, припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не встановлено іншого порядку їх встановлення.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 проживали спільно однією сім`єю без реєстрації шлюбу, за адресою, АДРЕСА_1 , вели спільне господарство, мали спільний побут та друзів, що підтверджується копіями чеків за оплату житлово-комунальних послуг, чеками на оплату побутової техніки, відомостями з лікарні, де довіреною особою ОСОБА_2 була заявник, та фотокартками зі спільного відпочинку з друзями /а.с. 13-60/.

Крім того, вбачається, що заявник сплачувала житлово-комунальні послуги за адресою де вони проживали спільно з ОСОБА_2 , власником якого він був.

Згідно копії свідоцтва від 06.03.2023 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с. 9/.

Згідно ст. 3 Сімейного кодексу України (далі по тексту - СК України) сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Статтею 74 СК України визначено, якщо жінка та чоловік проживають однією сім`єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.  На майно, що є об`єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 цього Кодексу.

Згідно вимог стст. 76, 77, 78, 79 ЦПК України засобами доказування в цивільній справі є пояснення сторін і третіх осіб, показання свідків, письмові докази, речові докази і висновки експертів. Суд приймає до розгляду лише ті докази, які мають значення для справи. Обставини, які за законом повинні бути підтвердженні певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування. Кожна сторона має довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Беручи до уваги вищенаведене, досліджені у судовому засіданні докази, суд приходить до висновку про достатність підстав для встановлення даного факту та задоволення заяви у повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись стст. 3, 74 Сімейного кодексу України, стст. 12, 81, 133, 258, 259, 264, 268, 265, 293, 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Курасова Олена Василівна, про встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу - задовольнити.

Встановити факт проживання чоловіка та жінки однією сім`єю без реєстрації шлюбу між ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса: АДРЕСА_1 ) з 01 квітня 2017 року по 03 березня 2023 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безспосередньо до Київського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий:     

Прохання дивитись дане судове рішення за наступним посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/117031933 

Якщо Вам потрібна аргументована юридична консультація щодо встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу, прохання перейти за наступним посиланням.

Також прохання дивитись наступну статтю Як встановити факт, що має юридичне значення?

Звернутись за консультацією

Please fill the required field.
Please fill the required field.

Зустрітися для проведення консультації

Зателефонувати за номером телефону

Написати на електронну адресу

Image

Контакти:

Графік роботи:

Понеділок-Субота, з 9:00-20:00