Поради

Що буде за скам в Інтернеті та як себе юридично захистити?

Скамом є злочин, який, як правило, кваліфікується за двома статтями Кримінального кодексу України (ст.190 "Шахрайство" та ст. 361 "Несанкціоноване втручання в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж") та який пов'язаний з такими видами шахрайства як фішинг, SMS-скам, email-скам, телефонний скам, скам у соціальних мережах, скам на основі романтичних відносин, інвестиційний скам, продуктовий чи сервісний скам, скам пов'язаний з вимагання коштів чи майна, скам пов'язаний з пошуком роботи, неочікувані кошти або неочікуваний виграш призів та інші види скаму.

Попередньо, більш детально питання видів скаму було висвітлено у статті Види шахрайства в Інтернеті

Як вбачається зі статистики Офісу Генерального прокурора, станом на 2023 р. було обліковано 82 609 кримінальних правопорушень за статтею 190 Кримінального кодексу України "Шахрайство" та 2 273 кримінальних правопорушень за статтею 361 Кримінального кодексу України "Несанкціоноване втручання в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж".

У 2023 році 18 635 особам було вручено повідомлення про підозру за статтею 190 Кримінального кодексу України "Шахрайство".

З даної інформації випливає, що ризик отримати підозру у даному кримінальному правопорушенні є достатньо високий.

Відповідно до статті 190 Кримінального кодексу України "Шахрайство" зазначається, що заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) - карається штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від двохсот до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.

Шахрайство, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому, - карається штрафом від трьох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

Шахрайство, вчинене в умовах воєнного чи надзвичайного стану, що завдало значної шкоди потерпілому, - карається штрафом від чотирьох тисяч до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, - карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

Шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою, - карається позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Базуючись на вищезазначеному, доцільним є знати як захистити свої права, які гарантовані Конституцією України, актами національного та міжнародного законодавства.

Максимально ефективний захист Ваших прав буде здійснений, якщо Ви будете дотримуватися наступних правил.

1. УВАЖНО ОЗНАЙОМТЕСЯ ІЗ ПОВІДОМЛЕННЯМ ПРО ПІДОЗРУ, ДЕ ПРАВООХОРОННІ ОРГАНИ ЗВИНУВАЧУЮТЬ ВАС У СКАМІ ЧИ ІНШОМУ СУМІЖНОМУ ВИДІ ШАХРАЙСТВА

У попередньо поданому матеріалі Вручили підозру: що робити? зазначалося, що коли Вам вручили підозру, то насамперед застосуйте наступні дії: 

- ознайомтеся уважно із письмовим повідомленням про підозру;

- ознайомтеся із пам'яткою про права підозрюваного;

- особисто або через рідних або знайомих залучіть адвоката;

- зберігайте тотальне мовчання до приїзду адвоката;

- говоріть із правоохоронними органами лише після консультації з адвокатом;

- подумайте, які можуть бути докази у Вашу користь і які виправдовують Вас;

- подумайте про можливість оскарження повідомлення про підозру;

- подавайте клопотання про визнання певних доказів недопустимими;

- право на пришвидшення строків розслідування;

- право на вибір мови під час повідомлення про підозру;

- право підозрюваного на контакт з дипломатичною установою, якщо підозрюваний є іноземцем;

- підозрюваний має право відмовитися від захисника;

- право на повернення майна, яке було вилучене під час кримінального провадження;

- проаналізуйте можливість звільнення від кримінальної відповідальності;

- проаналізуйте можливість укладення угоди у кримінальному провадженні.

Застосування даних способів юридичного самозахисту дасть Вам можливість зрозуміти у чому Вас саме підозрюють і раціонально проаналізувати варіанти подальших дій, адже у повідомленні про підозру поряд зі статтею про шахрайство за скам можуть бути також інші статті.

2. У ЖОДНОМУ РАЗІ НЕ НАДАВАЙТЕ ПАРОЛІ ДО ВАШИХ ТЕЛЕФОНІВ ЧИ ІНШИХ ПРИСТРОЇВ.

Однією із гарантій кримінального провадження є гарантія таємниці спілкування та невтручання у приватне життя, що, зокрема, передбачено у статті 7 Кримінального процесуального кодексу України.

Відповідно до ч.6 ст.236 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий, прокурор під час проведення обшуку має право відкривати закриті приміщення, сховища, речі, долати системи логічного захисту, якщо особа, присутня при обшуку, відмовляється їх відкрити чи зняти (деактивувати) систему логічного захисту або обшук здійснюється за відсутності осіб, зазначених у частині третій цієї статті.

Однак, така дія можлива лише під час санкціонованого обшуку, адже сама назва статті 236 Кримінального процесуального кодексу України має назву "Виконання ухвали про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи".

Доволі часто є так, що такої ухвали немає і Вам говорять про необхідність надати доступ до електронних пристроїв, що у контексті кримінального правопорушення за шахрайство, зокрема за скам є необхідним для інтересів правоохоронних органів, а не для Ваших інтересів. Проте, тут має бути дотримана юридична процедура і Ви має право захищати Ваші права.

3. НЕ ПІДДАВАЙТЕСЯ НА МАНІПУЛЯЦІЇ ПРАВООХОРОНЦІВ

У попередній статті Що робити при затриманні? зазначалося, що під час затримання:

- аргументуйте необхідність повного процесуального оформлення вашого затримання;

- аргументуйте необхідність дотримання гарантій кримінально-процесуального законодавства під час затримання;

- аргументуйте, тобто переконайте правоохоронні органи, щоб були забезпечені ваші права як підозрюваної особи;

- аргументуйте, тобто переконайте правоохоронні органи, щоб на вас не тиснули у наданні відповідних показань та відомостей;

- не встановлюйте довірливих стосунків з правоохоронцями;

- не піддавайтеся на маніпуляції правоохоронців;

- під час затримання правоохоронними органами, потрібно застосовувати навички емоційного інтелекту;

- під час затримання правоохоронними органами, застосовуйте навички критичного мислення;

- запам'ятайте: жодна дія правоохоронців не спрямована на вашу користь;

- після затримання зв'яжіться з рідними, близькими чи будь ким іншим, щоб Ви не залишалися у ситуації один на один з правоохоронними органами та ін..

4. ПРОАНАЛІЗУЙТЕ ЧИ ДІЙСНО У ВАШОМУ ВИПАДКУ Є ШАХРАЙСТВО

Свою позицію із даного питання надав Верховний Суд.

Згідно із позицією Верховного Суду, яка викладена у Постанові від 18 жовтня 2022 року у справі № 688/784/21, відповідно до положень ст. 190 КК України шахрайство - це заволодіння майном або набуття права на нього шляхом обману потерпілого чи зловживання його довірою.

Обман (повідомлення потерпілому неправдивих відомостей або приховування певних обставин) чи зловживання довірою (недобросовісне використання довіри потерпілого) при шахрайстві застосовуються винною особою з метою викликати у потерпілого впевненість у вигідності чи обов`язковості передачі їй майна або права на майно. Обов`язковою ознакою шахрайства є добровільна передача потерпілим майна чи права на нього.

При цьому шахрайство - це злочин з матеріальним складом, обов`язковою ознакою якого є настання суспільно небезпечних наслідків у виді заподіяної шкоди внаслідок заволодіння майном або придбання права на нього у відповідний спосіб.

Таким чином, шахрайство вважається закінченим злочином, якщо винний заволодіває предметом злочину винятково за допомогою обману або зловживання довірою і після цього має реальну можливість розпорядитися ним як своїм. Це означає, що шахрайство передбачає такий перехід певного предмета у володіння винного, який дозволяє йому реально здійснити хоча б первісне розпорядження. Якщо особа, котра протиправно заволоділа майном, такої реальної можливості не мала, її дії слід розглядати залежно від обставин справи як закінчений чи незакінчений замах на вчинення шахрайства.

У зв`язку з цим ключовим питанням при кваліфікації дій ОСОБА_1 як шахрайства було саме з`ясування того, чи було воно закінченим у момент, коли потерпілий розкрив обман, оскільки це впливає на правову оцінку дій винних осіб після вказаного моменту.

Тобто, якщо немає даних обставин, про які зазначає Верховний Суд, то у цьому випадку немає шахрайства.

Правоохоронні органи повинні встановити особу (мається на увазі Вас), що саме це Ви зробили відповідний злочин. В іншому випадку, кримінальне провадження підлягає закриттю.

Так, наприклад ухвалою Мукачевською міськрайонного суду Закарпатської області від 28 червня 2023 р. у справі 303/5689/23 кримінальне провадження № 12019070040001835 від 11.08.2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 КК України - закрито на підставі п.3-1 ч.1 ст. 284  КПК України, у зв`язку з не встановленням особи, яка вчинила кримінальне правопорушення та закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

За обставинами даної справи, відомості про кримінальне правопорушення, передбачені ч.5 ст. 214 КПК України, у відповідності до ч.ч.1,4 ст. 214 КПК України, внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 11.08.2019 року за № 12019070040001835. Правова кваліфікація кримінального правопорушення за ч.1 ст.190 КК України. Так, потерпілий ОСОБА_5 повідомив, що мав намір придбати квадроцикл, тому зайшов на сайт «олх», де переглядаючи оголошення побачив, що в одному з оголошень продається квадроцикл, який за всіма параметрами йому підходить. Ціна була 18880 гривень, в оголошенні було вказано номер мобільного телефону - НОМЕР_2 . Зателефонувавши на вказаний номер, трубку підняв невідомий чоловік, який підтвердив, що дійсно продає квадроцикл. Невідомий чоловік повідомив, що для того, щоб він відправив квадроцикл, потерпілому необхідно було перекинути йому гроші в сумі 12500 грн. 09.08.2019 року потерпілий через термінал перерахував 12500 грн., після цього продавець скинув номер накладної платівки з «Нової Пошти», що нібито він відправив квадроцикл. Як виявилося номер на накладній був недійний, і товар потерпілий так і не отримав. По номеру мобільного телефону більше ніхто не відповідав

5. ЯКЩО ВАС ЗВИНУВАЧУЮТЬ У СКАМІ, ТО ПОТРІБНО ЗБИРАТИ І ПОДАВАТИ ДОКАЗИ ВАШОЇ НЕВИНУВАТОСТІ, РЕАЛІЗУЮЧИ ПРИНЦИП ЗМАГАЛЬНОСТІ, А САМЕ ДОКАЗИ ЩОДО ВІДСУТНОСТІ У ВАШИХ ДІЯХ МАЙНОВОГО ОБМАНУ, ЩО Є ХАРАКТЕРНИМ ДЛЯ ШАХРАЙСТВА

Відповідно до статті 22 Кримінального процесуального кодексу України, кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.

Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.

Так свого часу, особу виправдали за звинуваченнями правоохоронних органів за шахрайство в Інтернеті з посиланням, у тому числі, на п.18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 10 від 06.11.2009 року «Про судову практику у справах про злочини проти власності», де зазначається, що отримання майна з умовою виконання якого-небудь зобов`язання може бути кваліфіковане як шахрайство лише в тому разі, коли винна особа ще в момент заволодіння цим майном мала на меті його привласнити, не виконуючи зобов`язання (вирок Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 11 лютого 2014 року у справі 688/4870/13-к) .

У даному вироку зазначалося, що обвинуваченим ОСОБА_4 заперечується наявність у нього умислу не виконувати зобов`язання за угодами купівлі-продажу. Досліджені в судовому засіданні докази цього не спростовують. Потерпіла ОСОБА_5 та законний представник потерпілої ОСОБА_8 підтвердили, що товар мав бути доставлений з Китаю та що обвинувачений після здійснення ними оплати обіцяв або поставити товар, або повернути гроші. 

Оцінивши досліджені в судовому засіданні докази, суд вважає, що вина обвинуваченого ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого йому злочину, є недоведеною, а тому він підлягає виправданню.

Якщо Вам потрібна аргументована юридична консультація щодо питання шахрайства, прохання перейти за наступним посиланням.

Прохання також дивитися наступні статті На скільки садять за шахрайство в Інтернеті та Що таке шахрайство: позиція Верховного Суду

Застереження: Інформація подана у даному матеріалі є ознайомчою та загальною. Для більш детальних відомостей, які стосуються Вашої ситуації, слід звернутися за індивідуальною консультацією.

Записатися на консультацію

Please fill the required field.
Please fill the required field.

Зустрітися для проведення консультації

Зателефонувати за номером телефону

Написати на електронну адресу

Image
Розробка Сайтів - Фабрика Сайтів

Адреса:

м. Київ, Україна

Контакти:

Графік роботи:

Понеділок-Субота, з 9:00-20:00