Поради

Чи знімається умовна судимість достроково?

Умовну судимість достроково зняти неможливо. Тобто, достроково умовна судимість не знімається.

Слід  зазначити, що стаття 91 Кримінального кодексу України передбачає умови дострокового зняття судимості. Однак, вона не стосується ситуації, коли особу було засуджено умовно із застосуванням ст. 75 Кримінального кодексу України.

Важливою у даному аспекті є позиція Дніпровського районного суду міста Києва, яка викладена в ухвалі від 11 серпня 2023 року у справі № 755/21709/21. 

Так, зокрема, суд зазначив наступне.

Згідно п. 12 Постанови Пленуму Верховного суду України від 26 грудня 2003 року № 16 «Про практику застосування судами України законодавства про погашення і зняття судимості» (далі Постанова) у разі надходження до суду клопотання про дострокове зняття судимості суддя повинен перевірити повноту одержаних матеріалів і наявність підстав для їх розгляду в судовому засіданні.

Забезпечивши вказану перевірку в цій справі Суд встановив відсутність підстав для розгляду питання у порядку ст. 538 Кримінального процесуального кодексу України, з огляду на таке.

Частиною 1 статті 538 Кримінального процесуального кодексу України визначено, що тільки після відбуття покарання у виді позбавлення волі може бути розглянуте питання про зняття судимості з цієї особи за її клопотанням, якщо відповідно до ч. 1 ст. 91 Кримінального України, особа після відбуття покарання у виді позбавлення волі зразковою поведінкою і сумлінним ставленням до праці довела своє виправлення.

Отже, для розгляду цього питання, в силу норм ст. 91 Кримінального кодексу України, ст. 538 Кримінального процесуального кодексу України, слід встановити момент відбуття покарання у виді позбавлення волі.

З урахуванням того, що Кримінально-виконавчий кодекс України вказує, у Главі 15. Загальні положення виконання покарання у виді позбавлення волі Розділу ІІІ. Виконання покарання у виді позбавлення волі, умови відбуття покарання у виді позбавлення волі, котрі витікають з дати затримання особи у ході виконання вироку.

В цьому випадку заявника було звільнено від відбування покарання у виді позбавлення волі у порядку ст. 75 Кримінального кодексу України.

Стаття 165 Кримінально-виконавчого кодексу України визначає, що іспитовий строк обчислюється з моменту проголошення вироку суду. Після закінчення іспитового строку засуджений, який виконав покладені на нього обов`язки та не вчинив нового кримінального правопорушення, за поданням уповноваженого органу з питань пробації звільняється судом від призначеного йому покарання, нагляд припиняється і засуджений знімається з обліку в зазначеному органі.

Отже, враховуючи, що заявник не відбував покарання у виді позбавлення волі в порядку визначеному Главою 15 Кримінально-виконавчого кодексу України, оскільки був звільнений від такого відбуття, до нього не можуть бути застосовані норми ст. 91 Кримінального кодексу України.

Водночас, згідно з п. 1 ч.1 ст. 89 Кримінального кодексу України, такими, що не мають судимості, визнаються: особи, засуджені відповідно до статті 75 цього Кодексу, якщо протягом іспитового строку вони не вчинять нового злочину і якщо протягом зазначеного строку рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням не буде скасоване з інших підстав, передбачених законом. Сплив строків, визначених у ст. 89 Кримінального кодексу України погашає судимість в силу закону.

Отже, враховуючи, що норми ст. 91 Кримінального кодексу України, щодо зняття судимості, не можуть застосовуватися до заявника, подане останнім клопотання слід, враховуючи ст. 7, 9 Кримінального процесуального кодексу України, залишити без розгляду, позаяк у реченні 3 пункту 12 Постанови вказано, що якщо подані матеріали не містять достатніх даних і підстав для розгляду справи, суддя залишає клопотання без розгляду.

З цих підстав та керуючись п. 12 Постанови Пленуму Верховного суду України від 26 грудня 2003 року № 16 «Про практику застосування судами України законодавства про погашення і зняття судимості», ст. 88, 89, 91 Кримінального кодексу України, ст. 369-372, 376, 538 Кримінального процесуального кодексу України, Суд постановив: клопотання ОСОБА_2 про зняття судимості залишити без розгляду.

Детальніше в ухвалі суду за наступним посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/112805561

Також, актуальною у даному контексті є ухвала Дніпровського апеляційного суду від 6 квітня 2023 року у справі № 212/492/16.

У даній справі суд зазначив наступне.

Вироком Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 17.06.2016 р. ОСОБА_8 визнано винним у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 Кримінального кодексу України, і призначено йому покарання у виді 2 років позбавлення волі, на підставі ст.ст. 104, 75 Кримінального кодексу України звільнено від відбуття покарання, визначено іспитовий строк 1 рік 6 місяців з покладенням обов`язків, передбачених ст. 76 Кримінального кодексу України.

У зв`язку з вищевикладеним колегія судів зазначає, що ОСОБА_8 не відбував покарання у виді обмеження чи позбавлення волі, оскільки був звільнений від такого відбуття, тому до нього не можуть бути застосовані норми ст. 91 Кримінального кодексу України.

Детальніше в ухвалі суду за наступним посиланням:
https://reyestr.court.gov.ua/Review/110937783

Якщо Вам потрібна аргументована юридична консультація щодо питання зняття судимості, прохання перейти за наступним посиланням.

Прохання також дивитися наступну статтю Як достроково зняти судимість

Застереження: Інформація подана у даному матеріалі є ознайомчою та загальною. Для більш детальних відомостей, які стосуються Вашої ситуації, слід звернутися за індивідуальною консультацією.

Записатися на консультацію

Please fill the required field.
Please fill the required field.

Зустрітися для проведення консультації

Зателефонувати за номером телефону

Написати на електронну адресу

Image
Розробка Сайтів - Фабрика Сайтів

Адреса:

м. Київ, Україна

Контакти:

Графік роботи:

Понеділок-Субота, з 9:00-20:00