Поради

Види шахрайства в Інтернеті

На сьогодні, є чимало видів шахрайства в Інтернеті, які різняться за своєю природою.

За повідомленням Бюро фінансового захисту споживачів (урядова установа США), шахраї постійно знаходять нові способи вкрасти Ваші гроші. Ви можете захистити себе, знаючи, на що звернути увагу.

Серед найбільш поширених видів шахрайств є наступні.
 
БЛАГОДІЙНІ АФЕРИ
Шахрайство у сфері благодійництва — це коли зловмисник видає себе за справжню благодійну організацію або вигадує назву благодійної організації, яка звучить справжньою, щоб отримати від Вас гроші. Такі види шахрайства часто збільшуються під час святкового сезону, а також у зв’язку зі стихійними  лихами та надзвичайними ситуаціями, як-от шторми, лісові пожежі чи землетруси. Будьте обережні, коли будь які благодійні організації дзвонять із проханням про пожертви, особливо ті, які передбачають, що вони виконують зобов’язання щодо пожертви, про яку Ви не пам’ятаєте. Що робити:  попросіть детальну інформацію про благодійну організацію, включаючи адресу та номер телефону. Знайдіть благодійну організацію на їх веб-сайті або у надійному сторонньому джерелі, щоб підтвердити, що благодійна організація справжня.
 
ШАХРАЙСТВО ЗІ СТЯГНЕННЯМ БОРГІВ
Більшість колекторів зв’яжуться з Вами, щоб стягнути законні Ваші борги. Але є шахраї, які видають себе за стягувачів боргів, контактують з Вами, щоб змусити Вас заплатити за борги, яких Ви не маєте або вже сплатили. Що робити:  не надавайте особисту фінансову інформацію, доки не зможете підтвердити борг.
 
ШАХРАЙСТВО ЩОДО ВРЕГУЛЮВАННЯ ТА СПИСАННЯ БОРГІВ
Компанії, що займаються врегулюванням або наданням допомоги, часто обіцяють переглянути, врегулювати або якимось чином змінити умови боргу особи перед кредитором або стягувачем. Проте мати справу з компаніями з врегулювання заборгованості може бути ризикованим і може залишити Вас у ще більших боргах. Що робити:  уникайте ведення бізнесу з будь-якою компанією, яка гарантує, що зможе погасити Ваші борги, особливо з тими, які стягують авансові комісії перед наданням будь-яких послуг. Натомість, Ви можете працювати з безкоштовною або некомерційною програмою кредитного консультування, яка може допомогти Вам працювати з Вашими кредиторами. 
 
ВИКОРИСТАННЯ ЛОГОТИПУ, ЩО ВІДПОВІДНИЙ МАТЕРІАЛЬНИЙ ОБ'ЄКТ ЗАСТРАХОВАНИЙ
Логотип відображається на будівлях, веб-сайтах, рекламі та інших матеріалах банків. Іноді, шахрай демонструє логотип або каже, що його рахунки застраховані, намагаючись запевнити Вас, що Ваші гроші в безпеці, хоча це не так. Деякі з цих шахрайств можуть бути пов’язані з криптовалютами. Що робити: Ви можете ще раз перевірити, чи є компанія застрахована банком чи іншою страховою організацією.
 
ШАХРАЙСТВО ЗІ СТЯГНЕННЯМ МАЙНА АБО РЕСТРУКТУРИЗАЦІЄЮ ІПОТЕЧНОГО КРЕДИТУ
Шахрайство зі стягненням заставного майна або реструктуризацією іпотечного кредиту – це схеми заволодіння Вашими грошима або будинком, часто шляхом фальшивої обіцянки врятувати Вас від примусового викупу. Шахраї можуть попросити Вас сплатити передоплату за їхні послуги, гарантувати зміну кредиту або попросити підписати право власності на вашу власність або підписати документи, які Ви не розумієте. Що робити: Якщо Ви вважаєте, що могли стати жертвою шахрайства щодо викупу майна, ви також можете  проконсультуватися з адвокатом.
 
ШАХРАЙСТВО БАБУСЬ І ДІДУСІВ
Якщо вам дзвонить хтось, схожий на онука чи родича, і просить переказати гроші чи надіслати подарункові картки, щоб допомогти їм із неприємностей, це може бути шахрайство. Що робити: уважно перевіряйте дзвінки.
 
ШАХРАЙСТВО САМОЗВАНЦІВ
Шахраї-самозванці намагаються переконати Вас надіслати гроші, прикидаючись кимось, кого Ви знаєте чи кому довіряєте, наприклад, поліцейському, службовцю органу місцевого самоврядування чи органу державної влади або благодійною організацією. Що робити: пам’ятайте, ідентифікатор абонента може бути підробленим. Ви завжди можете зателефонувати в організацію чи державну установу та запитати, чи працює ця особа на них, перш ніж давати гроші. 
 
ПОШТОВЕ ШАХРАЙСТВО
Листи про шахрайство поштою виглядають справжніми, але обіцянки фальшиві. Поширеним попереджувальним знаком є ​​лист із проханням надіслати гроші або особисту інформацію зараз, щоб отримати щось цінне пізніше. Приклади поштового шахрайства можуть включати повідомлення про призи, виграші в тоталізаторах, відпустки та інші пропозиції отримати цінні речі. Що робити:  Якщо Ви стали жертвою поштового шахрайства, ви можете подати скаргу.
 
ШАХРАЙСТВО З ТАК ЗВАНИМИ "ГРОШОВИМИ МУЛАМИ"
Грошовий мул — це особа, яка отримує та переміщує гроші, отримані від жертв шахрайства. Хоча деякі грошові мули знають, що вони допомагають злочинній діяльності, інші не підозрюють, що їхні дії допомагають шахраям. Грошових мулів можна найняти за допомогою вакансій в Інтернеті або публікацій у соціальних мережах, які обіцяють легкі гроші за невеликі зусилля. Вони також можуть погодитися допомогти коханій людині, з якою вони познайомилися в Інтернеті або по телефону, надсилаючи або отримуючи гроші, як частину романтичного шахрайства. Що робити:  не погоджуйтесь отримувати або надсилати гроші або посилки від людей, яких Ви не знаєте або не бачили. Також зверніть увагу на роботу, яка обіцяє легкі гроші.
 
ШАХРАЙСТВО З ПЕРЕКАЗОМ ГРОШЕЙ АБО ПОСЛУГАМИ МОБІЛЬНИХ ПЛАТЕЖІВ
Шахраї використовують грошові перекази, щоб викрасти гроші людей. Якщо хтось, кого Ви не знаєте, просить надіслати йому гроші, це повинно бути тривожним сигналом. Шахраї також використовують послуги мобільних платежів, щоб обманом змусити людей надіслати гроші чи товари, не затримуючи їхню частину угоди. Наприклад, шахрай може продати вам квитки на концерт або спортивні змагання, але потім ніколи їх вам не віддати. Або шахрай може придбати у Вас товар, з обіцянкою надсилання майбутнього платежу, а потім скасує його, перш ніж він надійде на Ваш банківський рахунок. Користування мобільними платіжними послугами з родиною, друзями та іншими, кого Ви знаєте і яким довіряєте, є найбезпечнішим способом захистити свої гроші. Ви також повинні бути обережними, коли люди, яких Ви знаєте, просять вас надіслати їм гроші. Перш ніж надсилати гроші, переконайтеся, що вони їх запитують. Що робити:  ніколи не надсилайте гроші незнайомим людям. Якщо Ви вважаєте, що зробили грошовий переказ шахраю, негайно зв’яжіться зі своїм банком або компанією, яку ви використовували для надсилання грошей, і повідомте їх, що, можливо, сталася помилка.
 
ШАХРАЙСТВО ІЗ ЗАКРИТТЯМ ІПОТЕКИ
Шахрайство щодо закриття іпотечного кредиту спрямоване на покупців житла, у яких наближається дата закриття іпотечного кредиту. Шахрай намагається викрасти кінцеві кошти покупця житла — наприклад, його початковий внесок і витрати на закриття — надсилаючи покупцеві електронну пошту, видаючи себе за його агента з нерухомості чи агента з розрахунків (титульну компанію, спеціаліста з умовного депонування або адвоката). Що робити:  ці схеми часто є складними та виглядають як законні розмови з Вашим агентом з нерухомості чи розрахунків. Коли Ви збираєтеся закрити іпотечне питання зі своїм будинком, зробіть кілька кроків, зокрема визначте довірених осіб для підтвердження процесу та інструкцій щодо оплати, а також запишіть їхні імена та контактну інформацію, щоб Ви могли зв’язатися з ними напряму.
 
ЛОТЕРЕЯ АБО ШАХРАЙСТВО З ПРИЗАМИ
У лотереї чи шахрайстві з призами шахраї можуть зателефонувати або надіслати електронного листа, щоб повідомити Вам, що Ви виграли приз у лотерею чи тоталізаторах, а потім попросити Вас сплатити передоплату для зборів і податків. У деяких випадках, вони можуть стверджувати, що належать до органу державної влади. Що робити: уникайте надання будь-якої особистої чи фінансової інформації, включно з кредитними картками чи номерами соціального страхування, нікому, кого Ви не знаєте. Крім того, ніколи не робіть передоплату за обіцяний приз, особливо якщо вони вимагають негайної виплати. 
 
РОМАНТИЧНІ ШАХРАЙСТВА
Романтична афера – це коли новий любовний інтерес, обманом змушує Вас закохатися у певну особу, хоча вона насправді просто хоче Ваших грошей. Романтичні шахрайства починаються кількома різними способами, зазвичай в Інтернеті. Шахраї також можуть витрачати час на знайомство з Вами та налагодження довіри, перш ніж просити у Вас позику чи доступ до ваших фінансів. Що робити:  розумно ставтеся до того, з ким Ви спілкуєтеся та якою інформацією ділитеся в Інтернеті. Не повідомляйте конфіденційну особисту інформацію, таку як номери банківських рахунків або кредитних карток або номер соціального страхування, новим коханим. 
 
 
Як зазначає австралійське видання NAB news, голосове шахрайство зі штучним інтелектом і фішинг QR-кодів є одними із нових видів шахрайства, яких слід остерігатися у 2024 році, за словами експертів банку з шахрайства та кібербезпеки. Шість головних видів шахрайства, на які варто звернути увагу:- шахрайство зі штучним інтелектом, який видає себе за голос;
- інвестиційні шахрайства зі строковими депозитами;
- шахрайство з віддаленим доступом за допомогою чату;
- романтичні шахрайства;
- афери з квитками;
- шахрайство з фішингом QR-коду. Детальніше у матеріалі NAB news за наступним посиланням
 
Image

Контакти:

Графік роботи:

Понеділок-Субота, з 9:00-20:00