Поради

Коли можуть оголосити в розшук?

Оголосити у розшук можуть лише з підстав, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України.

1. ОГОЛОСИТИ У РОЗШУК МОЖУТЬ, ЯКЩО ОФІЦІЙНО ВИ Є ПІДОЗРЮВАНИМ

Згідно з ч.1 ст.42 Кримінального процесуального кодексу України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Відповідно до статті 281 Кримінального процесуального кодексу України, якщо під час досудового розслідування місцезнаходження підозрюваного невідоме або він виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України чи за межами України та не з’являється без поважних причин на виклик слідчого, прокурора за умови його належного повідомлення про такий виклик, слідчий, прокурор оголошує розшук такого підозрюваного.

До оголошення підозрюваного в розшук слідчий, прокурор зобов’язаний вжити заходів щодо встановлення його місцезнаходження.

Про оголошення розшуку виноситься окрема постанова, якщо досудове розслідування не зупиняється, або вказується в постанові про зупинення досудового розслідування, якщо таке рішення приймається, відомості про що вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Здійснення розшуку підозрюваного може бути доручено оперативним підрозділам.

Приклад судового рішення про розшук підозрюваного:

Державний герб України

      

печерський районний суд міста києва

 

Справа № 757/26343/22-к

У Х В А Л А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

23 грудня 2022 року  м. Київ

Суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1

розглядаючи клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження № 12018100060005405 відомості про яке 29.11.2018 внесені до ЄРДР за підозрою

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, раніше судимого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 1 ст. 185 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

Печерським районним судом м. Києва розглядається клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження № 12018100060005405 відомості про яке 29.11.2018 внесені до ЄРДР за підозрою ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 1 ст. 185 КК України.

Прокурор ОСОБА_3 клопотала зупинити розгляд кримінального провадження та оголосити підозрюваного у розшук.

Дослідивши клопотання прокурора, суд дійшов висновку про таке.

У судові засідання призначені на 05.10.2022, 10.10.2022, 19.10.2022, 31.10.2022, 08.11.2022, 21.11.2022, 29.11.2022, 12.12.2022 та 23.12.2022 підозрюваний ОСОБА_2 не з`являвся, повідомлявся про судовий розгляд кримінального провадження в установленому законом порядку. Застосовані заходи з примусового приводу підозрюваного не призвели до бажаного результату. За місцем проживання обвинувачений відсутній, встановити його місцезнаходження не надалося можливим.

За викладених обставин, суд вважає, що підозрюваний ОСОБА_2 ухиляється від суду, в зв`язку із чим затягується розгляд клопотання прокурора, та останнього доцільно оголосити у розшук.

Відповідно до вимог ст. 335 КПК України, у разі якщо обвинувачений ухилився від суду, суд зупиняє судове провадження щодо цього обвинуваченого до його розшуку. Розшук обвинуваченого, який ухилився від суду, оголошується ухвалою суду, організація виконання якої доручається слідчому та/або прокурору.

Встановлені обставини свідчать про обґрунтованість клопотання прокурора, оскільки досліджені судом матеріали свідчать про те, що підозрюваний ухилився від суду, що унеможливлює розгляд клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження.

Керуючись ст. 335 КПК України, суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

Оголосити розшук підозрюваного ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 .

Зупинити судове провадження за клопотанням прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_2 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 1 ст. 185 КК України, до його розшуку.

Організацію виконання ухвали доручити прокурору Печерської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 .

Про виконання ухвали повідомити суд.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя ОСОБА_1

2. ОГОЛОСИТИ У РОЗШУК МОЖУТЬ, ЯКЩО ОФІЦІЙНО ВИ Є ОБВИНУВАЧЕНИМ

Згідно з ч.2 ст.42 Кримінального процесуального кодексу України, обвинуваченим (підсудним) є особа, обвинувальний акт щодо якої переданий до суду в порядку, передбаченому статтею 291 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 323 Кримінального процесуального кодексу України, якщо обвинувачений, до якого не застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, не прибув за викликом у судове засідання, суд відкладає судовий розгляд, призначає дату нового засідання і вживає заходів до забезпечення його прибуття до суду. Суд також має право постановити ухвалу про привід обвинуваченого та/або ухвалу про накладення на нього грошового стягнення в порядку, передбаченому главами 11 та 12 цього Кодексу.

Судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.

Судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), якщо стосовно нього уповноваженим органом прийнято рішення про передачу його для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся.

За наявності таких обставин за клопотанням прокурора, до якого додаються матеріали про те, що обвинувачений знав або повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, суд постановляє ухвалу про здійснення спеціального судового провадження стосовно такого обвинуваченого.

Якщо у справі декілька обвинувачених, суд постановляє ухвалу лише стосовно тих обвинувачених, щодо яких існують обставини для спеціального судового провадження.

Участь захисника у спеціальному судовому провадженні є обов’язковою.

Повістки про виклик обвинуваченого у разі здійснення спеціального судового провадження надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування, а процесуальні документи, що підлягають врученню обвинуваченому, надсилаються захиснику. Інформація про такі документи та повістки про виклик обвинуваченого обов’язково публікуються у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 297-5 цього Кодексу та на офіційному веб-сайті суду. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду обвинувачений вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

Повістки про виклик обвинуваченого у разі здійснення спеціального досудового розслідування у зв'язку з прийняттям уповноваженим органом рішення про передачу обвинуваченого для обміну як військовополоненого публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 297-5 цього Кодексу та на офіційному веб-сайті суду, а процесуальні документи, що підлягають врученню обвинуваченому, надсилаються захиснику.

З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду обвинувачений вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

За наявності у такому провадженні інших обвинувачених за клопотанням прокурора судовий розгляд здійснюється у судовому засіданні у одному кримінальному провадженні.

Якщо після постановлення ухвали про спеціальне судове провадження обвинувачений з’явився або був доставлений до суду, судовий розгляд продовжується з моменту постановлення такої ухвали згідно із загальними правилами, передбаченими цим Кодексом.

За клопотанням сторони захисту суд продовжує судовий розгляд з моменту з’явлення обвинуваченого в судовому засіданні та повторно досліджує окремі докази, які досліджувалися за відсутності обвинуваченого (якщо про таке дослідження доказів просить сторона захисту).

Приклад судового рішення про розшук обвинуваченого:

Державний герб України

                                                                         Справа № 369/1812/22

                                                                        Провадження №1-кп/369/8/24

УХВАЛА

(про оголошення обвинуваченого в розшук)

03.01.2024 року                                                                   м. Київ

Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді                         ОСОБА_1 ,

за участю секретаря                         ОСОБА_2 ,

за участю прокурора                         ОСОБА_3 ,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Києві кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, уродженки м. Бухара Узбецької Республіки, маючу повну вищу освіту, незаміжню, офіційно не працюючу, зареєстровану та проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 121 КК України, -

У С Т А Н О В И В:

02 лютого 2022 року до Києво-Святошинського районного суду Київської області від Боярського відділу Фастівської окружної прокуратури надійшов обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст. 121 КК України.

У підготовчому судовому засіданні прокурор заявив клопотання про надання дозволу на затримання обвинуваченої ОСОБА_4 з метою її приводу для участі в розгляді клопотання про застосування до неї запобіжного заходу у виді тримання під вартою, оскільки остання до суду не з`являється, за місцем проживання не проживає, місце знаходження її не відоме.

Вислухавши думку прокурора, дослідивши клопотання та матеріали кримінального провадження, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню.

Суд, встановив, що обвинувачена за адресою зазначеною в обвинувальному акті не проживає. Судом неодноразово постановлялись ухвали про доставку обвинуваченої приводом у судові засідання на 01 лютого 2023 року, 21 лютого 2023 року та 26 квітня 2023 року. Ухвали виконані не були, оскільки за місцем проживання  ОСОБА_4 була відсутня та місце знаходження останньої не відоме.

Відповідно до ч. 3 ст. 187 КПК України у разі неприбуття підозрюваного, обвинуваченого за судовим викликом і відсутності у слідчого судді, суду на початок судового засідання відомостей про поважні причини, що перешкоджають його своєчасному прибуттю, слідчий суддя, суд має право постановити ухвалу про привід підозрюваного, обвинуваченого, якщо він не з`явився для розгляду клопотання щодо обрання запобіжного заходу у вигляді застави, домашнього арешту чи тримання під вартою, або ухвалу про дозвіл на його затримання з метою приводу, якщо ухвала про привід не була виконана.

Відповідно до ст. 335 КПК України у разі якщо обвинувачений ухилився від явки до суду або захворів на психічну чи іншу тяжку тривалу хворобу, яка виключає його участь у судовому провадженні, або був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, суд зупиняє судове провадження стосовно такого обвинуваченого до його розшуку, видужання або звільнення з військової служби і продовжує судове провадження стосовно інших обвинувачених, якщо воно здійснюється щодо декількох осіб. Розшук обвинуваченого, який ухилився від суду, оголошується ухвалою суду, організація виконання якої доручається слідчому та/або прокурору.

Виконання ухвали суд доручає Фастівському РУП ГУНП в Київській області.

Здійснення контролю за виконанням ухвали суд покладає на Фастівську окружну прокуратуру Київської області.

Керуючись ст. ст. 187, 335 КПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Надати дозвіл Фастівському РУП ГУНП в Київській області на затримання обвинуваченої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою приводу її до Києво-Святошинського районного суду Київської області для участі в розгляді клопотання про застосування до неї запобіжного заходу у виді тримання під вартою.

Оголосити в розшук обвинувачену ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Провадження по кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_4 , у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 121 КК України зупинити до розшуку обвинуваченої.

Виконання ухвали суду доручити Фастівському РУП ГУНП в Київській області.

Контроль за виконанням ухвали покласти на Фастівську окружну прокуратуру Київської області.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя ОСОБА_1

3. ЯК ПЕРЕВІРИТИ ЧИ ПЕРЕБУВАЄ ОСОБА У РОЗШУКУ?

Щоб перевірити чи перебуває особа у розшуку, потрібно зайти на сайт Міністерства внутрішніх справ України у розділ "Особи, які переховуються від органів влади" і задати відповідні критерії пошуку. Сайт знаходиться за наступним посиланням: https://wanted.mvs.gov.ua/searchperson/

Також, перевірити чи є людина у розушку у базі Інтерполу, можна за наступним посиланням:

https://www.interpol.int/How-we-work/Notices/Red-Notices/View-Red-Notices

4. ВИСНОВОК

Таким чином, Вас можуть оголосити у розшук лише, якщо Ви є підозрюваним або обвинуваченим у кримінальному процесі.

Прохання також дивитися наступну статтю Вручили підозру: що робити?

Застереження: Інформація подана у даному матеріалі є ознайомчою та загальною. Для більш детальних відомостей, які стосуються Вашої ситуації, слід звернутися за індивідуальною консультацією.

Записатися на консультацію

Please fill the required field.
Please fill the required field.

Зустрітися для проведення консультації

Зателефонувати за номером телефону

Написати на електронну адресу

Image
Розробка Сайтів - Фабрика Сайтів

Адреса:

м. Київ, Україна

Контакти:

Графік роботи:

Понеділок-Субота, з 9:00-20:00