Поради

Як достроково зняти судимість?

Для того, щоб достроково зняти судимість, Вам необхідно звернутися із клопотанням до суду.

ХТО ВИЗНАЄТЬСЯ ТАКИМ, ЩО НЕ МАЄ СУДИМОСТІ?

Відповідно до ст.89 Кримінального кодексу України, такими, що не мають судимості, визнаються:

1) особи, засуджені відповідно до статті 75 цього Кодексу, якщо протягом іспитового строку вони не вчинять нового кримінального правопорушення і якщо протягом зазначеного строку рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням не буде скасоване з інших підстав, передбачених законом. Якщо строк додаткового покарання перевищує тривалість іспитового строку, особа визнається такою, що не має судимості, після відбуття цього додаткового покарання;

2) жінки, засуджені відповідно до статті 79 цього Кодексу, якщо протягом іспитового строку вони не вчинять нового кримінального правопорушення і якщо після закінчення цього строку не буде прийняте рішення про направлення для відбування покарання, призначеного вироком суду. Якщо засуджена не була звільнена від додаткового покарання і його строк перевищує тривалість іспитового строку, то жінка визнається такою, що не має судимості, після відбуття цього додаткового покарання;

2-1) особи, засуджені за вчинення кримінального проступку, після відбуття покарання;

4) особи, які відбули покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців або тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців чи достроково звільнені від цих покарань, а також військовослужбовці, які відбули покарання на гауптвахті замість арешту;

5) особи, засуджені за вчинення злочину до основного покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт або арешту, якщо вони протягом року з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового кримінального правопорушення;

6) особи, засуджені за вчинення злочину до обмеження волі, якщо вони протягом двох років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового кримінального правопорушення;

7) особи, засуджені до позбавлення волі або основного покарання у виді штрафу за нетяжкий злочин, якщо вони протягом трьох років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового кримінального правопорушення;

8) особи, засуджені до позбавлення волі або основного покарання у виді штрафу за тяжкий злочин, якщо вони протягом шести років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового кримінального правопорушення;

9) особи, засуджені до позбавлення волі або основного покарання у виді штрафу за особливо тяжкий злочин, якщо вони протягом восьми років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового кримінального правопорушення.

ЯК ОБЧИСЛЮЮТЬСЯ СТРОКИ ПОГАШЕННЯ СУДИМОСТІ?

Згідно із ст. 90 Кримінального кодексу України, строки погашення судимості обчислюються з дня відбуття основного і додаткового покарання.

До строку погашення судимості зараховується час, протягом якого вирок не було виконано, якщо при цьому давність виконання вироку не переривалася. Якщо вирок не було виконано, судимість погашається по закінченні строків давності виконання вироку. 

Якщо особу було достроково звільнено від відбування покарання, то строк погашення судимості обчислюється з дня дострокового звільнення її від відбування покарання (основного та додаткового).

Якщо невідбуту частину покарання було замінено більш м'яким покаранням, то строк погашення судимості обчислюється з дня відбуття більш м'якого покарання (основного та додаткового).

Якщо особа, що відбула покарання, до закінчення строку погашення судимості знову вчинить кримінальне правопорушення, перебіг строку погашення судимості переривається і обчислюється заново. У цих випадках строки погашення судимості обчислюються окремо за кожне кримінальне правопорушення після фактичного відбуття покарання (основного та додаткового) за останнє кримінальне правопорушення.

ЯКІ УМОВИ ДОСТРОКОВОГО ЗНЯТТЯ СУДИМОСТІ?

Як зазначається у ч.1 ст.91 Кримінального кодексу України, якщо особа після відбуття покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі зразковою поведінкою і сумлінним ставленням до праці довела своє виправлення, то суд може зняти з неї судимість до закінчення строків, зазначених у статті 89 цього Кодексу.

ч. 3 статті 91 Кримінального кодексу України передбачено, що зняття судимості допускається лише після закінчення не менш як половини строку погашення судимості, зазначеного у статті 89 цього Кодексу.

В ЯКОМУ ПОРЯДКУ ДОСТРОКОВО ЗНІМАЄТЬСЯ СУДИМІСТЬ?

У ч.4 ст.91 Кримінального кодексу України вказується, що порядок зняття судимості встановлюється Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до ст.538 Кримінального процесуального кодексу України, після відбуття покарання у виді позбавлення волі або обмеження волі суд, який ухвалив вирок, має право розглянути питання про зняття судимості з цієї особи за її клопотанням.

ДО ЯКОГО СУДУ ЗВЕРТАТИСЯ ІЗ КЛОПОТАННЯМ ПРО ДОСТРОКОВЕ ЗНЯТТЯ СУДИМОСТІ?

Згідно із п.4 ч.2 ст.539 Кримінального процесуального кодексу України, клопотання (подання) про вирішення питання, пов’язаного із виконанням вироку, подається до суду, який ухвалив вирок, - у разі необхідності вирішення питань, передбачених пунктами 1, 10 (в частині клопотання про заміну покарання відповідно до частини п’ятої статті 53 Кримінального кодексу України), 12 (у разі якщо вирішення питання необхідне в зв’язку із здійсненням судового розгляду, воно вирішується судом, який його здійснює), 14 частини першої статті 537, статті 538 цього Кодексу.

ЯКІ ДОКУМЕНТИ ДОДАВАТИ ДО КЛОПОТАННЯ ПРО ДОСТРОКОВЕ ЗНЯТТЯ СУДИМОСТІ?

Орієнтовним, але не виключним переліком документів, який додається до клопотання про дострокове зняття судимості є наступний:

- копія вироку;

- копія довідки про звільнення;

- довідка з місця роботи;

- характеристика з місця роботи;

- витяг з наказів про заохочення за місцем роботи;

- характеристика з місця проживання;

- клопотання колективу підприємства (установи, організації);

- інші документи та докази, які підтверджують зразкову поведінку і сумлінне ставлення до праці;

- копія клопотання.

ПРОТЯГОМ ЯКОГО СТРОКУ РОЗГЛЯДАЄТЬСЯ КЛОПОТАННЯ ПРО ДОСТРОКОВЕ ЗНЯТТЯ СУДИМОСТІ?

Згідно із ч.3 ст.539 Кримінального процесуального кодексу України, клопотання (подання) про вирішення питання, пов’язаного із виконанням вироку, розглядається протягом десяти днів з дня його надходження до суду суддею одноособово, крім питання щодо заміни покарання у виді довічного позбавлення волі на покарання у виді позбавлення волі на певний строк, розгляд якого здійснюється колегіально судом у складі трьох суддів, згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318-380 цього Кодексу, з урахуванням положень цього розділу.

КОЛИ НЕМОЖЛИВЕ ДОСТРОКОВЕ ЗНЯТТЯ СУДИМОСТІ?

Зняття судимості до закінчення строків, зазначених у статті 89 цього Кодексу, не допускається у випадках засудження за умисні тяжкі та особливо тяжкі, а також корупційні кримінальні правопорушення або кримінальні правопорушення, пов’язані з корупцією.

ОСОБЛИВОСТІ ЗНЯТТЯ СУДИМОСТІ З НЕПОВНОЛІТНІХ

Відповідно до ст.108 Кримінального кодексу України, погашення та зняття судимості щодо осіб, які вчинили кримінальне правопорушення до досягнення ними вісімнадцятирічного віку, здійснюється відповідно до статей 88-91 цього Кодексу з урахуванням положень, передбачених цією статтею.

Такими, що не мають судимості, визнаються неповнолітні:

1) засуджені до покарання, не пов'язаного з позбавленням волі, після виконання цього покарання;

2) засуджені до позбавлення волі за нетяжкий злочин, якщо вони протягом одного року з дня відбуття покарання не вчинять нового кримінального правопорушення;

3) засуджені до позбавлення волі за тяжкий злочин, якщо вони протягом трьох років з дня відбуття покарання не вчинять нового кримінального правопорушення;

4) засуджені до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, якщо вони протягом п'яти років з дня відбуття покарання не вчинять нового кримінального правопорушення.

Дострокове зняття судимості допускається лише щодо особи, яка відбула покарання у виді позбавлення волі за тяжкий або особливо тяжкий злочин, вчинений у віці до вісімнадцяти років, за підставами, передбаченими в частині першій статті 91 цього Кодексу, після закінчення не менш як половини строку погашення судимості, зазначеного в частині другій цієї статті.

ПРИКЛАД УХВАЛИ ПРО ДОСТРОКОВЕ ЗНЯТТЯ СУДИМОСТІ

Державний герб України

 

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/2266/22

провадження № 1-в/753/66/22

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" лютого 2022 р.   м. Київ

Дарницький районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді - ОСОБА_1

за участю:

секретаря   ОСОБА_2 ,

прокурора - ОСОБА_3 ,

захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,  

заявника - ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання ОСОБА_6 "Про дострокове погашення судимості",

ВСТАНОВИВ:

03.02.2022 р. до Дарницького районного суду м. Києва надійшло вищезазначене клопотання.

В обґрунтування клопотання ОСОБА_6 зазначив, що вироком Дарницького районного суду міста Києва від 14.04.2005 року, справа № 1-71/5, суддя ОСОБА_7 , його було визнано винним у скоєнні злочинів передбачених ч. 5 ст. 185, ст.. 71 КК України (в редакції 2001 року) та призначено покарання у виді позбавлення волі строком на 7 років та 6 місяців позбавлення волі. Звільнено 24.11.2009 по відбуттю строку покарання.

За вироком Шевченківського районного суду міста Києва від 07.05.2012 року справа №1/1368/11, його було засуджено за кримінальне правопорушення, передбачене ст. 146 ч. 2, ст. 189 ч. 2, ст. 289 ч. 2, ст. 70 КК України. У зв`язку з цим строк погашення судимості за вироком від 14.04.2005 перервався і обчислюється заново, починаючи з 23.10.2015 - дати звільнення у зв`язку із відбуттям покарання

Після звільнення його стан здоров`я значно погіршився, він проходив тривалий курс лікування, внаслідок чого 21.01.2016 року його було визнано інвалідом 3 - ої групи загального захворювання.

З листопада 2016 року по теперішній працює на громадських засадах Головою правління Громадської організації «Альянс української єдності» - приймає активну участь в громадському житті організації.

З 2018 рік по теперішній працює на громадських засадах журналістом при Всеукраїнському, загальнодержавному, громадсько-політичному, інформаційному виданні «Правова України».

За місцем роботи характеризуються позитивно, займає активну громадянську позицію, приймає участь в громадських заходах з приводу різних питань суспільного життя, зокрема питань реформування пенітенціарної системи, прагне до розвитку та самовдосконалення. Зарекомендував себе як дисциплінований, старанний. Виявляє принциповість у вирішенні робочих питань. Стосунки з колегами по роботі будує правильно, користується авторитетом у колективі. Ініціативний, дисциплінований, добросовісний виконавець з високими діловими якостями. Має відмінні організаторські здібності, постійно працює над підвищенням професійної майстерності. Спокійний, доброзичливий. При спілкуванні ввічливий, дотримується тактовності, з повагою ставиться до людей. Шкідливих звичок не має. З 08.10.2019 року одружений.

В 2019 рік успішно закінчив XXV Харківську школу з прав людини.

В 2021 році брав участь у п`ятиденному міжнародному тренінгу з документування тортур за Стамбульськими протоколом.

В 2021 році успішно закінчив онлайн курс підготовки нових моніторів Національного превентивного механізму в Українській школі практичних знань з питань доступу до правосуддя.

2019 - 2021 роки був залучений в якості експерта до Комітету з питань пенітенціарної системи, виконання покарань та пробації Громадської ради при Міністерстві юстиції України.

За місцем роботи і проживання він зарекомендував себе з позитивної сторони, що свідчить про його повне виправлення, повноцінну соціальну реабілітацію та відсутність у нього ознак схильності до вчинення правопорушень чи до некерованої поведінки.

В судовому засіданні всі учасники провадженні підтримали заяву про дострокове погашення судимості та не заперечували проти її задоволення.

Вислухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 538 КПК України після відбуття покарання у виді позбавлення волі або обмеження волі суд, який ухвалив вирок, має право розглянути питання про зняття судимості з цієї особи за її клопотанням.

Відповідно доч.1ст.91КК України-якщо особапісля відбуттяпокарання увиді обмеженняволі абопозбавлення волізразковою поведінкоюі сумліннимставленням допраці довеласвоє виправлення,то судможе знятиз неїсудимість дозакінчення строків,зазначених устатті 89 цього Кодексу. Зняття судимості допускається лише після закінчення не менш як половини строку погашення судимості, зазначеного у статті 89 цього Кодексу.

Відповідно до п. 9 ч.1 ст. 89 КК України - такими, що не мають судимості, визнаються особи, засуджені до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, якщо вони протягом восьми років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового кримінального правопорушення.

Судом встановлено, що ОСОБА_6 був засуджений за скоєння особливо тяжкого злочину та на день подання клопотання закінчилось більше половини строку погашення судимості

Викладені в клопотання обставини свідчить про те, що ОСОБА_6 своєю зразковою поведінкою і сумлінним ставленням до праці довів своє виправлення.

Аналіз наведених обставин та вимог закону свідчить про те, що про те, що заява ОСОБА_6 про дострокове зняття судимості є обгрунтованою та такою, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись ст. 89 КК України, ст.ст. 538, 539 КПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Клопотання ОСОБА_6 "Про дострокове погашення судимості" - задовольнити.

Зняти судимість з  ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який був засуджений вироком Дарницького районного суду м. Києва від 14.04.2005 р. за ч.5 ст.185, ч.4 ст. 70 КК України до 7 років 6 місяців позбавлення волі з конфіскацією майна

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом семи днів з дня її оголошення. 

Суддя ОСОБА_1

Прохання також дивитися наступну статтю Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання: критерії та судова практика

Застереження: Інформація подана у даному матеріалі є ознайомчою та загальною. Для більш детальних відомостей, які стосуються Вашої ситуації, слід звернутися за індивідуальною консультацією.

Записатися на консультацію

Please fill the required field.
Please fill the required field.

Зустрітися для проведення консультації

Зателефонувати за номером телефону

Написати на електронну адресу

Image
Розробка Сайтів - Фабрика Сайтів

Адреса:

м. Київ, Україна

Контакти:

Графік роботи:

Понеділок-Субота, з 9:00-20:00