Існує декілька способів повернути свої кошти від шахраїв.
Такими варіантами можуть бути наступні.
1) Потрібно подати цивільний позов у кримінальному провадженні.
Насамперед, слід, щоб Вас було визнано потерпілою стороною у кримінальному провадженні. Для цього, потрібно подати відповідну заяву у правоохоронні органи.
Відповідно до ч.1 ст.55 Кримінального процесуального кодексу України, потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, яким кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.
Пунктом 10 ч.1 ст.56 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що протягом кримінального провадження потерпілий має право на відшкодування завданої кримінальним правопорушенням шкоди в порядку, передбаченому законом.
У зв'язку з цим, потрібно подати цивільний позов у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч.1 ст.61 Кримінального процесуального кодексу України, цивільним позивачем у кримінальному провадженні є фізична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, юридична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, яким кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, та яка (який) в порядку, встановленому цим Кодексом, пред’явила (пред’явив) цивільний позов.
2) Потрібно подати цивільний позов на підставі ст.1212 Цивільного кодексу України “Загальні положення про зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави”.
Згідно із ч.1 ст.1212 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Прикладом такої справи може бути заочне рішення Сумського районного суду Сумської області від 9 жовтня 2023 року у справі № 587/1224/23, де відповідачем був банк, і де зокрема зазначалося, що 18 травня 2020 року з сайту інтернет - магазину ІНФОРМАЦІЯ_2 в смс-повідомленні ОСОБА_1 отримала реквізити для перерахування грошових коштів за товар на картковий банківський рахунок продавцеві № НОМЕР_1 (а.с.7).
18 травня 2020 року ОСОБА_1 перерахувала через АТ КБ «Приватбанк» на рахунок № НОМЕР_1 ОСОБА_2 кошти в сумі 18090,00 грн, що підтверджується квитанцією № Р24А358170871С54131 від 18.05.2020 року (а.с.8 зв.б).
26.05.2020 року, 14:21 сайт інтернет - магазину White_sore.com.ua видалений з мережи інтернет (а.с.7зв.б.)
27 травня 2020 року о 12:18 ОСОБА_1 звернулась із заявою до Черкаського відділу поліції ГУНП в Черкаській області про те, що перерахувала грошові кошти за товар, але товар не отримала. Дана заява зареєстрована за №24174 (а.с.8).
27 травня 2020 року Черкаським відділом поліції ГУНП в Черкаський області було відкрито досудове слідство у кримінальному провадженні № 12020251010002235 за ознаками ч. 1 ст. 192 КК України, що підтверджується копією Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань (а.с.9).
На ім`я ОСОБА_2 , мобільний телефон НОМЕР_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 відкрито картковий рахунок у ПриватБанку, що підтверджується анкетою-заявою про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг у Приватбанку та випискою з рахунку на ім`я ОСОБА_2 (а.с.9 зв.б, а.с.10-11).
Як наслідок, позовні вимоги були задоволені повністю на підставі, серед іншого, у тому числі, з посиланням на статтю 1212 Цивільного кодексу України.
Якщо Ви стали жертвою шахраїв, то реагувати потрібно негайно, адже кошти з банківських рахунків можуть бути переведені у готівку, що ускладнить можливість їх витребування.
Прохання також дивитись наступну статтю Що таке шахрайство: позиція Верховного Суду