На скільки садять за шахрайство в Інтернеті?
Шахрайство в Інтернеті є одним із видів шахрайств, за яке встановлюється кримінальна відповідальність.
У злочині, який стосується шахрайства важливим є не місце вчинення (мережа Інтернет, вулиця, засоби телекомунікаційного зв'язку тощо), а матеріальна шкода, яка завдана потерпілому.
Однак, не слід забувати, що відповідно до ч.4 ст.190 Кримінального кодексу України вказано, що шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, - карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.
Тому, при кваліфікації злочину шахрайства в Інтернеті, слід виходити із загальних стандартів характеристики шахрайства, які наводяться у Кримінальному кодексі України.
Так, відповідно до ч.1 ст.190 Кримінального кодексу України, заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) - карається штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від двохсот до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.
Відтак, якщо Ви заволоділи чужим майном або ж придбали право на майно шляхом обману чи зловживання довірою у мережі Інтернет, то Ви підлягаєте відповідальності за ст.190 Кримінального кодексу України.
Не слід забувати і про кваліфікуючі ознаки шахрайства.
Так, відповідно до ч.2 ст.190 Кримінального кодексу України, шахрайство, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому, - карається штрафом від трьох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.
Слід зазначити, що відповідно до ч.3 ст.190 Кримінального кодексу України, шахрайство, вчинене в умовах воєнного чи надзвичайного стану, що завдало значної шкоди потерпілому, - карається штрафом від чотирьох тисяч до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.
Особливо примітним у частині шахрайства в Інтернеті є ч.4 ст.190 Кримінального кодексу України, де вказано, що шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, - карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.
Варто пам'ятати, що згідно із ч.5 ст.190 Кримінального кодексу України, шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою, - карається позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.
Шахрайство в Інтернеті має відношення не лише до ст.190 Кримінального кодексу України, яка має назву “Шахрайство”, але й до ст.361 Кримінального кодексу України, яка має назву “Несанкціоноване втручання в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж”.
Відповідно до ст.361 Кримінального кодексу України, несанкціоноване втручання в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж - карається штрафом від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років.
Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, - караються штрафом від трьох тисяч до семи тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, якщо вони призвели до витоку, втрати, підробки, блокування інформації, спотворення процесу обробки інформації або до порушення встановленого порядку її маршрутизації, - караються штрафом від семи тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до восьми років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, якщо вони заподіяли значну шкоду чи створили небезпеку тяжких технологічних аварій або екологічних катастроф, загибелі або масового захворювання населення чи інших тяжких наслідків, - караються позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
Дії, передбачені частиною третьою або четвертою цієї статті, вчинені під час дії воєнного стану, - караються позбавленням волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Дії, передбачені частинами першою - четвертою цієї статті, не вважаються несанкціонованим втручанням в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж, якщо вони були вчинені відповідно до порядку пошуку та виявлення потенційних вразливостей таких систем чи мереж.
Примітка. Значною шкодою у статтях 361-363-1 вважається така шкода, яка в триста і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Одним із прикладів застосування ст.361 “Несанкціоноване втручання в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж” та ст.190 “Шахрайство” Кримінального кодексу України був вирок Богунського районного суду міста Житомира від 24.08.2023 року у справі № 295/3773/23, де була затверджена угода про визнання винуватості ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 361, ч. 3 ст. 190 КК України, у кримінальному провадженні №12022060400001855 від 14.09.2022.
ОСОБА_5 визнано винуватою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 361, ч. 3 ст. 190 КК України та призначити покарання:
- за ч. 1 ст. 361 КК України - у виді 2 (двох) років позбавлення волі;
- за ч. 3 ст. 190 КК України - у виді 3 (трьох) років позбавлення волі.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, ОСОБА_5 призначено остаточне покарання у виді 3 (трьох) років позбавлення волі.
На підставі ст. 75 КК України звільнено ОСОБА_5 від відбування призначеного покарання, встановлено іспитовий строк - 2 (два) роки, якщо вона протягом іспитового строку не вчинить нового кримінального правопорушення і виконає покладені обов`язки, відповідно до ст. 76 КК України: повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання; періодично з`являтися на реєстрацію в уповноважений орган з питань пробації.
Однієї з причин такого засудження стало те, що 15.04.2020 року приблизно о 12 годині 23 хвилини ОСОБА_5 перебувала в достовірно невстановленому місці, де взяла у знайомого ОСОБА_4 , який не був обізнаний у таких діях ОСОБА_5 та за яким вона певний період часу до вказаної дати доглядала та мала довірливі відносини, належний йому мобільний телефон, у якому знаходилася сім-карта мобільного оператора «Київстар» з абонентським номером НОМЕР_1 , та на якому не був завантажений WEB-банкінг «Приват24». Маючи без згоди та відома ОСОБА_4 у своєму тимчасовому користуванні належний йому мобільний телефон з сім-картою мобільного оператора «Київстар» з абонентським номером НОМЕР_1 , вирішила з використанням вказаного телефону та відомостей авторизуватися на власному мобільному телефоні торгівельної марки «INE-LX1 HUAWEI» у системі віддаленого доступу WEB-банкінгу «Приват24» від імені клієнта банку ОСОБА_4 для подальшого безперешкодного доступу до особистого кабінету у «Приват24» клієнта банку ОСОБА_4 та заволодіння із його банківського рахунку грошовими коштами.
Прохання також дивитись наступну статтю Що таке шахрайство: позиція Верховного Суду
Застереження: Інформація подана у даному матеріалі є ознайомчою та загальною. Для більш детальних відомостей, які стосуються Вашої ситуації, слід звернутися за індивідуальною консультацією.