Поради

Що таке нецільове використання гуманітарної допомоги?

З початком війни в Україні із 2022 року актуалізувалися кримінальні провадження, які стосуються нецільового використання гуманітарної та благодійної допомоги.

ЩО ТАКЕ ГУМАНІТАРНА  ДОПОМОГА ТА ІНШІ СУМІЖНІ ПОНЯТТЯ

Згідно із ч.1 Примітки до ст.201-2 Кримінального кодексу України, під гуманітарною допомогою, благодійними пожертвами та безоплатною допомогою слід розуміти поняття, визначені Законом України "Про гуманітарну допомогу" та Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації".

Відповідно до ст.1 Закону України “Про гуманітарну допомогу”, гуманітарна допомога – це цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв’язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров’я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об’єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації".

Згідно із ч.1 ст.6 Закону України “Про благодійну діяльність та благодійні організації”, благодійною пожертвою визнається безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до цього Закону.

ЗА ЩО НАСТАЄ КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ У КОНТЕКСТІ НЕЦІЛЬОВОГО ВИКОРИСТАННЯ ГУМАНІТАРНОЇ ЧИ БЛАГОДІЙНОЇ ДОПОМОГИ 

Відповідно до ст.201-2 Кримінального кодексу України, продаж товарів (предметів) гуманітарної допомоги або використання благодійних пожертв, безоплатної допомоги або укладання інших правочинів щодо розпорядження таким майном, з метою отримання прибутку, вчинені у значному розмірі, - караються штрафом від двох до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до чотирьох років.

Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища, або у великому розмірі, - караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені організованою групою або в особливо великому розмірі, або під час надзвичайного або воєнного стану, - караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

ВИЗНАЧЕННЯ РОЗМІРУ ЗА ЯКИЙ НАСТАЄ КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА НЕЦІЛЬОВЕ ВИКОРИСТАННЯ ГУМАНІТАРНОЇ ЧИ БЛАГОДІЙНОЇ ДОПОМОГИ

Відповідно до ч.2 Примітки до ст.201-2 Кримінального кодексу України, дії, передбачені цією статтею, вважаються вчиненими у значному розмірі, якщо загальна вартість такої гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги у триста п’ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян; у великому розмірі - якщо загальна вартість товарів, безоплатної допомоги або грошової допомоги у тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян; у особливо великому розмірі - якщо загальна вартість товарів, безоплатної допомоги або грошової допомоги у три тисячі і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Станом на 2023 рік зазначені розміри становлять наступні суми:

 

1.

Значний розмір 

(у триста п’ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян)

  від 469 700 грн. до       

1 342 000 грн.

2.

Великий розмір

(якщо загальна вартість товарів, безоплатної допомоги або грошової допомоги у тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян)

від 1 342 000 грн. до

 4 026 000 грн.

3.

Особливо великий розмір 

(якщо загальна вартість товарів, безоплатної допомоги або грошової допомоги у три тисячі і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян)

від 4 026 000 грн. і вище 

 

ЯКІ КРИТЕРІЇ НЕЦІЛЬОВОГО ВИКОРИСТАННЯ ГУМАНІТАРНОЇ ЧИ БЛАГОДІЙНОЇ ДОПОМОГИ

Важливим у цьому випадку є зазначити, що на даний момент сформована деяка судова практика із даного питання.

Так, наприклад у вироку Хмільницького районного суду Вінницької області від 04.05.2023 року у справі № 149/706/23, суд зазначив, що в умовах повномаштабної збройної агресії проти України будь-які незаконні дії, пов`язані з нецільовим поводженням та використанням гуманітарної допомоги, суттєво впливають на інтереси та якість життя всього українського суспільства, члени якого систематично, тривалий час зазнають як фізичних так і моральних страждань, а тому особи, які незаконно використовують гуманітарну допомогу з метою отримання прибутку, являють собою істотну загрозу для суспільства, отже їх виправлення можливе лише в умовах ізоляції від суспільства.

Аналізуючи законодавство та судову практику, варто вказати, що нецільовим використанням гуманітарної чи благодійної допомоги може вважатися:

  1. Неотримання чи отримання у неповному обсязі благодійної чи гуманітарної допомоги бенефіціарами благодійної допомоги та отримувачами гуманітарної допомоги;
  2. Використання гуманітарної чи благодійної допомоги з метою отримання прибутку (благодійні та гуманітарні організації як правило вносяться до Реєстру неприбуткових установ та організацій). Дії щодо отримання прибутку можуть бути різноманітними: купівля-продаж, оренда, лізинг, комісійна винагорода тощо;
  3. Використання гуманітарної чи благодійної допомоги на цілі, всупереч до напрямків Статуту організації та всупереч до законодавчих вимог щодо діяльності гуманітарних чи благодійних організацій;
  4. Використання гуманітарної чи благодійної допомоги всупереч до заявлених цілей відповідного гуманітарного чи благодійного заходу по збору коштів (наприклад, всупереч до цілей публічного збору благодійних пожертв);
  5. Використання гуманітарної чи благодійної допомоги всупереч до асигнувань у межах відповідних гуманітарних чи благодійних програм.

Даний перелік не є вичерпним, і у контексті нормозастосовчої практики, нецільове використання гуманітарної чи благодійної допомоги може тлумачитися по різному.

Прохання також дивитись наступну статтю Вручили підозру: що робити?

Image

Контакти:

Графік роботи:

Понеділок-Субота, з 9:00-20:00